چهارشنبه, 19 تیر 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 58482

رشد تولید نفت شیل؛ مانع افزایش قیمت نفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: بازار نفت روز گذشته نیز نتوانست به صورت قابل توجهی افزایش یابد، چرا که پیش بینی های افزایش تولید نفت شیل آمریکا و همچنین تنش های تجاری این کشور با چین اجازه نمی دهد که قیمت ها رشد کنند.

در همین راستا یک بانک آمریکایی اعلام کرد رشد تولید نفت این کشور حداقل تا پایان سال ۲۰۲۰ میلادی از رشد تقاضای جهانی این کالا پیشی خواهد گرفت.
به گزارش خبرگزاری رویترز، بانک آمریکایی گلدمن ساکس اعلام کرد با وجود کاهش تولید نفت سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، رشد تولید نفت آمریکا در سال جاری و سال آینده میلادی به احتمال زیاد از رشد تقاضای نفت پیشی می گیرد و رشد قیمت این کالا را محدود می کند.
این بانک پیش بینی کرد رشد تولید نفت آمریکا در سال جاری میلادی یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز و در سال ۲۰۲۰ میلادی یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.
این در حالی است که طبق پیش بینی گلدمن ساکس، رشد تولید نفت در سال ۲۰۱۹ میلادی ۸۰۰ هزار بشکه در روز و در سال ۲۰۲۰ میلادی یک میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه در روز خواهد بود.
این بانک اعلام کرد: تمایل اوپک برای واگذاری سهم خود از بازار، به احتمال زیاد افت قیمت نفت را مهار خواهد کرد.
گلدمن ساکس برآورد خود از قیمت شاخص نفت خام برنت در سال ۲۰۲۰ میلادی را در سطح ۶۰ دلار برای هر بشکه ثابت نگه داشت.
در گزارش گلدمن ساکس آمده است: بحثی درباره راهبرد پایان کاهش تولید اوپک و متحدانش مطرح نشده است و باید دید که تصمیم برای کاهش تولید نفت برای باز کردن جای نفت شیل آمریکا، در نهایت موجب تشدید کاهش تولید در سال ۲۰۲۰ خواهد شد یا نه.
خبر ها حاکی از آن است که عامل دیگری که مانع رشد قیمت نفت می شود، این است که تنش های تجاری و کندی رشد اقتصاد همچنان ادامه دارد.
جنگ تجاری میان آمریکا و چین در حال ورود به دومین سال خود است و این مسئله بر رشد اقتصاد جهانی تاثیر منفی گذاشته است، قیمت نفت نیز بر همین اساس به دلیل نگرانی از کاهش تقاضا شاهد افت بوده است.
آمارهای جدید نشان می دهد که ثبت سفارش ماشین آلات ژاپنی بیشترین کاهش 8 ماه گذشته را شاهد بوده و این به معنای تاثیرگذاری تنش های تجاری بر میزان سرمایه گذاری شرکت هاست. آمارهای دولت ژاپن همچنین نشان می دهد که میزان دستمزدهای واقعی در این کشور برای پنجمین ماه متوالی کاهش یافته است.
آلفونسو اسپارزا، تحلیلگر موسسه اوآندا در تورنتو گفت: طولانی شدن جنگ تجاری... بدان معناست که نباید منتظر حل و فصل آن در آینده نزدیک بود و این موضوع همچنان عاملی نفتی برای بازار نفت خواهد بود، زیرا افت رشد اقتصادی به معنای کاهش تقاضا برای نفت است.
در نتیجه قیمت نفت خام برنت در معاملات روز گذشته با 38 سنت افزایش به 64 دلار و 49 سنت به ازای هر بشکه رسید. همچنین هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز با 32 سنت رشد به ارزش 57 دلار و 98 سنت معامله شد.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395