سه شنبه, 18 تیر 1398 ساعت 16:26
کد خبر: 58478

اطلاعات تکميلي

  • یک مقام مسئول اعلام کرد:

اشتغال زایی 15 هزار شغل مستقیم در صنعت دخانیات

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: تاجدار گفت: حدود 240 تا 280 میلیون دلار در سال 97 بابت واردات مواد اولیه تولید سیگار اختصاص یافته که اگر این میزان سیگار از خارج کشور وارد می شد، به صورت میانگین به ازای هر کارتن سیگار ۱۰۰ دلار باید هزینه می شد؛ بنابراین باید ۴۸۰ میلیون دلار ارز از کشور بابت واردات این میزان سیگار خارج می‌شد؛ در حالی که ۱۵ هزار شغل هم ایجاد شده است.

محمدرضا تاجدار در نشست خبری روز گذشته گفت: دو هفته است که ثبت سفارش واردات توتون با تأخیر انجام می‌شود و اگر این رویه ادامه داشته باشد، تبعات آن به حوزه مصرف‌کنندگان برمی‌گردد و آن زمان است که دولت مجدد از تولیدکنندگان درخواست می‌کند که در این رابطه پاسخ دهند؛ اما وقتی مواد اولیه مورد نیاز تولیدکنندگان ثبت سفارش نمی‌شود، نباید از تولیدکنندگان درخواست کرد که بازار را تامین کنند.
رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی افزود: در کشور حدود 9 هزار تن توتون استحصال می‌شود؛ در حالی که مصرف کشور ۳۰ هزار تن است، بنابراین باید تدابیری اتخاذ کرد که کمبود تولید داخلی جبران شود تا جلوی واردات محصول نهایی به صورت قاچاق به کشور گرفته شود.وی تصریح کرد: بعد از نوسانات ارزی شاهد کاهش 20 درصدی آمار تولید محصولات دخانی در نیمه نخست سال بودیم به طوری که در سه ماهه ابتدایی سال تقریبا هیچ ارزی به واحدهای تولیدی اختصاص نیافت و در ماه های بعدی نیز همانند سایر تولیدکنندگان باید از ارز 4200 تومانی استفاده می کردیم اما پس از گروه بندی مواد اولیه و کالاهای وارداتی هیچ ارز 4200 تومانی که به گروه یک اختصاص داشت به واردات مواد اولیه دخانی تخصیص نیافت.
به گفته تاجدار، تولید سیگار کشور ۴۸ میلیارد نخ است که چنانچه میزان مصرف را محاسبه کنیم، با توجه به ممنوعیت واردات سیگار، مابقی نیاز داخلی از محل قاچاق تامین می‌شود؛ این در حالی است که 12 میلیون مصرف کننده سیگار در کشور داریم که بر اساس گزارش های متناقض ارائه شده بین ۵۵ تا 65 میلیارد نخ سیگار مصرف می‌کنند؛ بنابراین چیزی حدود ۸ تا 17 میلیارد نخ سیگار سالانه از مبادی غیررسمی وارد کشور می‌شود.
وی اظهارکرد: قرار است کارخانجات تولید توتون راه اندازی شود اگرچه در قانون برنامه پنجم توسعه تکلیف شده تا نیازهای داخلی در داخل تأمین و تولید شود اما هنوز با توجه به میزان قاچاق وارده به کشور این اتفاق به شکل کامل رخ نداده است.
رئیس انجمن تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان محصولات دخانی از صادرات ۳۰ هزار کارتن سیگار از کشور خبر داد و گفت: ما نمی دانیم پشت پرده واردات غیررسمی سیگار چه کسانی هستند؛ اما مبارزه با قاچاق موضوعی است که باید به صورت اقتصادی با آن برخورد کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395