سه شنبه, 18 تیر 1398 ساعت 08:57
کد خبر: 58425

اطلاعات تکميلي

  • سخنگوی وزارت امور خارجه:

ایران مدعی اصلی نشست شورای حکام خواهد بود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد:  سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص برگزاری نشست ویژه شورای حکام اظهار کرد: ما در این جلسه مدعی اتحادیه اروپا، آمریکا و کسانی که به تعهدات خود در برجام عمل نکردند خواهیم شد.

سید عباس موسوی در نشست خبری روز گذشته عنوان کرد: ما اعلام کردیم که این اقدام، اقدام عجیبی است. درخواست آمریکا برای برگزاری چنین جلسه‌ای به عنوان کشوری که برجام را نقض کرده و قطعنامه شورای امنیت را زیر پا گذاشته جالب نیست و اگر چنین اتفاقی بیفتد ایران مدعی خواهد بود و از چنین فرصتی استفاده می‌کند تا تمام بد عهدی‌های طرف مقابل را مطرح کند.
موسوی در رابطه با گمانه‌زنی‌های پس از مکالمه تلفنی رئیس‌جمهور با همتای فرانسوی خود گفت: بحث مذاکره جدیدی مطرح نیست و برجام در قالب ١+٥ و پس از آن ١+٤ ادامه دارد، بحث ما در خصوص نحوه اجرای توافق هسته‌ای است و قرار نیست در رابطه با موضوع جدیدی بحث کنیم. همانطور که آقای عراقچی هم گفتند پرونده برجام بسته شده است.
موسوی گفت: قرار نیست مذاکره‌ای بین ما صورت بگیرد؛ صحبت‌ها تنها در جهت اجرای برجام است و در خصوص مسائل دیگر صحبت نمی‌کنیم. مساله ورود آمریکا به این جلسات نیز بستگی به رفتار آنها دارد و ما برایشان فرش قرمز پهن نمی‌کنیم.
شورای حکام

باید میان انجام تعهدات ما و انجام تعهدات اروپا تناسب برقرار باشد

وی همچنین در این رابطه که رئیس‌جمهور اعلام کردند ایران تا زمان تعهد اروپا به برجام به این توافق متعهد خواهد ماند گفت: ما اقدامات تقابلی خود را در برجام شروع کرده‌ایم و گفته‌ایم باید میان انجام تعهدات ما و انجام تعهدات اروپا تناسب برقرار باشد. تصمیم گام به گام در برجام تصمیم نظام است و متناسب با امنیت ملی و منافع کشور انجام می‌شود. وزارت خارجه هم تابع تصمیمات نظام است.
وی در خصوص ادعای آمریکا مبنی بر نقش منفی ایران در حوزه کشتیرانی خلیج فارس گفت: مسئول حفظ امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز به عهده ایران است چرا که اینجا منطقه ما است و براساس وظیفه ذاتی و حقوقی، امنیت منطقه را تضمین و تامین می‌کنیم و لازم نیست کشورهایی از کیلومترها دورتر بخواهند برای منطقه ما امنیت را تامین کنند.

برجام در همین شرایط هم می‌تواند پاسخگوی خیلی از نیازها باشد

موسوی در رابطه با اینکه آیا می‌توانیم بگوییم برجام شکست خورده یا خیر، گفت: برجام توافقی بود که بعد از مذاکرات نفس‌گیر دوساله و با پیش زمینه به نتیجه رسید و تبعات مثبت آن غیرقابل انکار است و نمی‌توانیم بگوییم خروج آمریکا و عدم اجرای تعهدات از سوی اروپا، ناشی از ضعف برجام است. ایران نه تنها برجام را یک دستاورد مهم برای ایران و جهان می‌داند همچنان معتقد است برجام در همین شرایط هم می‌تواند پاسخگوی خیلی از نیازها باشد.
سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرد : ایران در اجلاس غیرمتعهدها شرکت می‌کند.
موسوی همچنین گفت: طی روزهای آینده بار دیگر مشاور دیپلماتیک امانوئل مکرون، رییس‌جمهور فرانسه به تهران سفر می‌کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395