سه شنبه, 18 تیر 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 58418

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل سازمان فاوای شهرداری تهران عنوان کرد

اپلیکیشن رایا، در راستای تحقق شهرهوشمند

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

عصراقتصاد: مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران گفت: اپلکیشن رایا برای شهروندان طراحی شده است و دیتاهایی مخصوص کاربران در قالب حمل و نقل عمومی (ترکیبی) عرضه شده است.


محمد فرجود در سومین رویداد خدمات مکان محور شهری درپاسخ به سوال خبرنگارعصراقتصاد درخصوص پلت فرم برای تجمیع ناوگان خودرویی شهرداری ازپسماند تا حمل و نقل عمومی گفت: این طرح به دو قسمت تقسیم شده است اولین بخش در شهرداری ایجاد بسترهای یکپارچه برای ناوگان های شهری مد نظراست تا ناوگان خودرویی مدیریت شود.
فرجود ادامه داد: بخش دوم این طرح شامل اپلکیشن رایا است که برنامه ای حرفه ای برای جستجوی مکان مورد نظرو مسیریابی مقصد شما به اماکن تهران است این برنامه به دو صورت گرافیکی و نوشتاری مسیر مبدأ تا مقصد را در اختیار شما قرار می دهد تا امکان اشتباه به حداقل برسد که این یکی از مزایای مهم این اپلیکیشن نسبت به برنامه های مشابه است.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات وارتباطات شهرداری تهران در خصوص اینکه شهر درحال حرکت به سمت ابرشهر است اظهار کرد: درآمدهای پایدار و تکیه مدیران شهری قبلی بر شهر فروشی، آلودگی هوا، مصرف انرژی و تخریب فضای سبز را برخی از مهم ترین چالش های عمده شهر تهران شده است
وی یکی از اصلی ترین راه کارهای حل این چالش ها را شهرهوشمند دانست و گفت: شهرداری تهران خود با معضلاتی روبرو است؛ مانند نیروی انسانی ۷۰ هزار نفری و دارا بودن ۹ معاونت و ۲۲ منطقه در واقع خود این سیستم به عنوان یک دولت کوچک بازار جدی برای هوشمندسازی است.
مدیرعامل سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران اصلی ترین برنامه شهرداری برای شهر تهران را هوشمندسازی عنوان کرد و با اشاره به اقدامات سازمان فاوای شهرداری برای این کار اظهار کرد: در سه سال آغاز پروژه هوشمندسازی تهران و در فاز نخست، ۱۰ سرفصل با ۵۰ پٰروژه تعریف شده و همگی قرار است با همکاری نهادهای دولتی و بخش خصوصی انجام شود.
وی راه اندازه ایستگاه هوشمند شهری برای تجمیع فعالیت ها و افرادی که به هوشمندسازی شهری علاقه دارند را از دیگر پروژه های شهرداری در زمینه شهر هوشمند عنوان کرد.
فرجود با اشاره رویدادهای تهران نوآور هم توضیح داد: این رویدادها بر اساس سنجش نیازهای شهرداری تهران و برای طرح آنها به شرکت ها انجام می شود. پیشتر، رویدادی درباره پسماند، آتش نشانی و امروز هم سومین رویداد برگزار شده است.
فرجود ادامه داد : هدایت نوآورانه در شهر تهران یکی از ۱۰ سرفصل است و درواقع اقدام عملیاتی برای افزایش نوآوری در شهر است. در تمامی این موارد شهرداری ها باید به سمت هدایت گری بروند و نه تصدی گری. در این زمینه همکاری با پارک های علم و فناوری را آغاز کردیم و در آنجا شهرداری فقط زیرساخت ها را آماده می کند.
همچنین مرتضی براری، رئیس سازمان فضایی ایران در این رویداد  در خصوص نقش سرویس‌های فضایی در شهر هوشمند گفت: همواره به استفاده از ظرفیت‌هایی که فضا ایجاد می‌کند و دستیابی به قلمرو این حوزه تأکید شده و به همین علت است که در نقشه علمی کشور نیز جایگاه ممتازی برای آن در نظر گرفته شده است، سند توسعه فضا نیز در همین راستا تنظیم شده است.
براری کاهش تصدی‌گری در حوزه فضایی را از جمله رویکردهای مهم سازمان فضایی اعلام کرد و گفت: هم اکنون ۹۲ درصد بخش آی‌سی ‌تی آزادسازی شده و دغدغه وزارت ارتباطات آزاد کردن ۸ درصد باقیمانده است، سازمان فضایی نیز این سیاست را در پیش گرفته و ۷۶ درصد حوزه فضایی در دست بخش خصوصی است.
مهم‌ترین برنامه سازمان فضایی بسترسازی برای جذب منابع، رفع موانع و تسهیل‌گری برای بخش خصوصی و توسعه بازار است.
وی درپایان گفت: همکاری ما با شهرداری نیازمند مشارکت شرکت‌ها و استارتاپ‌ها است و از توانمندی آن‌ها استفاده خواهیم کرد.
همچنین سیاوش ملکی فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی گفت : اگر استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان موفق شوند با شهرداری تهران یا هر کدام از دستگاه‌های اجرایی دیگر وارد تعامل شوند و نظر مساعد آن‌ها را جلب کنند حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی را خواهند داشت.
سیاوش ملکی فر با این توضیح گفت: طراحی ما برای حمایت از استارتاپ‌هابه گونه‌ای است که از زمان شکل‌گیری تا به نتیجه رسیدن از آن‌ها حمایت خواهیم کرد، البته باید بگویم زمانی که استارتاپ‌ها در شتابدهی هستند حمایت‌های ما از طریق ۱۷ شتابدهنده دانش‌بنیان اعمال می‌شود، از جمله حمایت‌های ما ارائه ۷۰ درصد ودیعه رهن، تسهیلات برای تهیه سرمایه اولیه، توانمندی بلاعوض برای مسائلی آموزشی است. در برخی از مدل سرمایه‌گذاری نیز می‌توانیم تا ۸۰ درصد منابع لازم برای استارتاپ‌های مستقر در شتابدهنده را فراهم کنیم.
سومین رویداد خدمات مکان‌محور شهری روز گذشته  با حضور نمایندگان صندوق، سازمان فاوای شهرداری، سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی و شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌های مرتبط در صندوق نوآوری و شکوفایی در محل این صندوق در حال برگزاری است.
ارائه نیازهای فناورانه و نوآورانه شهرداری تهران در حوزه خدمات مکان‌محور شهری از موضوعات اصلی است که در این رویداد به آن پرداخته خواهد شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395