یکشنبه, 16 تیر 1398 ساعت 09:07
کد خبر: 58301

طرح تاپ، توانمندسازی تولید و اشتغال پایدار

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

لیلا ابوالفتحی

عصراقتصاد: معاون آموزش، پروژهش و فناوری وزارت صمت با تشریح طرح تاپ به برنامه‌ریزی وزارت صمت برای پیوند صنعت و دانشگاه و شناسایی ۲۰ صنعت ارزبر کشور و بومی کردن این صنایع به منظور کاهش ارزبری آنها و توانمندسازی تولید و اشتغال پایدار خبر داد.

برات قبادیان در نشست خبری روز گذشته خود با اشاره به تمرکز معاونت آموزش، پژوهش و فناوری وزارت «صمت»  اظهار کرد: در سال 1398 پروژه اصلی در این معاونت تدوین شده است که نخستن پروژه آن طرح تاپ (توانمندسازی تولید و توسعه اشتغال پایدار) است که ارتباط‌دهنده صنعت و دانشگاه بوده و قرار است با مشارکت بنگاه‌های اقتصادی کشور و همچنین نخبگان دانشگاهی، نیازهای بنگاه‌های صنعتی، تجاری و معدنی کشور را پاسخ دهند.

30 درصد GDP  کشور در بخش صنعت است

وی ادامه داد: با توجه به اینکه 30 درصد از GDP کشور در بخش صنعت، معدن و تجارت است ما تلاش داریم با طرحی تحت عنوان ارتقاء بهره‌وری در این SI بخش را افزایش دهیم.
معاون آموزش، پروژهش و فناوری وزارت صمت، سومین طرح را مرتبط با انقلاب صنعتی چهارم و آینده پژوهی در اقتصاد کشور عنوان کرد و افزود: ما در این طرح به دنبال انقلاب صنعتی چهارم، ابعاد و فرصت‌های آن برای کشور هستیم چرا که این انقلاب صنعتی می‌تواند اقتصاد تمام کشورهای دنیا را دچار تحول کند.

بومی کردن 20 صنعت ارزبر کشور

قبادیان با بیان اینکه وزارت صنعت با توجه به مشکلات تحریمی برنامه‌ای برای کاهش وابستگی صنعت به منابع ارزی تدوین کرده است گفت: ما با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تحریم های ظالمانه 20 صنعت را که بیشترین ارزبری را در میان صنایع کشور دارند شناسایی کردیم و به دنبال بومی کردن این صنایع برای کاستن از میزان نیازشان به منابع ارزی هستیم.
وی در ادامه نشست خبری با تشریح بخشی از اقدامات انجام شده در طرح تاپ گفت: ما معتقدیم طرح تاپ می‌تواند متحول کننده صنعت در کشور باشد و با ارتباط دادن بنگاه‌های اقتصادی با نخبگان دانشگاهی می‌تواند نیازهای این بنگاه‌ها را در بخش فناوری برطرف سازد.

طراحی سامانه ثبت نیاز فناورانه

وی با تاکید بر اینکه در این طرح با استفاده از تجربیات طرح های مشابه قبلی سعی شده است تا به صورت جامع این اهداف را محقق کند، گفت: طرح تاپ و سامانه مرتبط با آن دارای دو بخش که در بخش نخست کلیه بنگاه‌های صنعتی‌، تجاری و معدنی کشور، نیازهای خود را در سامانه تهیه شده ثبت می‌کنند و از ابتدای امسال نیز 679 تقاضا ثبت شده و 259 پروژه نیز تعریف شده است.

سامانه ثبت عرضه منابع انسانی فرهیخته و دانش آموخته

قبادیان اضافه کرد: در بخش دوم و در طرف مقابل، نخبگان مراکز علمی، دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دارند که در سه رده استادتاپ، دانشجوتاپ و سربازتاپ دسته‌بندی می‌شوند و ما با توجه به اینکه بیش از یک میلیون دانشجوی ارشد و دکتری داریم پیش‌بینی کردیم اگر در سال 98 تنها 5 درصد از این دانشجویان به سمت حل مسائل بنگاه‌های اقتصادی کشور سوق داده شوند، 50 هزار مسئله و نیاز این بنگاه‌های اقتصادی مرتفع می‌شود.
معاون آموزش، پروژهش و فناوری وزارت صمت گفت: بعد از به حدنصاب رسیدن نیازهای بخش صنعت در این سامانه نخبگان کشور می‌توانند با اتصال به سامانه تاپ در جهت رفع این مشکلات مشارکت کنند. به عبارت دیگر این سامانه از یکسو نیازهای بنگاه‌های اقتصادی کشور را شناسایی کرده و از سوی دیگر در ارتباط با نخبگان دانشگاهی ارتباط نیازهای بخش اقتصادی کشور را با دانشگاه‌ها فراهم می‌کند.

همکاری سه نهاد دولتی

قبادیان در ادامه خاطرنشان کرد، در این طرح ستاد کل نیروهای مسلح، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و همچنین وزارت علوم به عنوان مشارکت کنندگان اصلی حضور دارند و در طرح پایلوت سال 98 قرار است 3 هزار بنگاه اقتصادی کشور که دارای واحد تحقیقات و توسعه هستند با این سامانه مرتبط شوند.
وی در ادامه در پاسخ به سوال یکی ازخبرنگاران در خصوص شرایط بهره‌مندی بنگاه‌های بخش خصوصی از سربازان نخبه گفت: انتخاب سربازان نخبه یک فرآیند دقیق است و تاکنون با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح مجوز به کارگیری 2 هزار سرباز نخبه در این طرح اخذ شده است.

طرح تاپ هزینه ای در بر ندارد

وی ادامه داد: در این طرح یک ریال هزینه پیش‌بینی نشده و بودجه ریالی و ارزی ندارد و ما با توجه به نیاز مبرم بخش خصوصی به این طرح و سامانه در تلاشیم تا ارتباط موثری میان دانشگاه و صنعت برای حل مشکلات اقتصاد کشور برقرار کنیم.
قبادیان درباره همکاری دانشگاه‌ها با وزارت صنعت و این طرح با توجه به منابع دولتی دانشگاه‌های کشور گفت: این یک واقعیت است که تا زمانی که دانشگاه ها بودجه بادآورده از نفت می‌گرفتند، هیچ تلاشی برای گرفتن منابع غیردولتی نداشتند، ولی امروز در شرایطی قرار دارد که هم بودجه دولتی تخصیصی به دانشگاه‌ها با مشکل مواجه است و هم به دلیل تحریم های ظالمانه، بخش صنعت نیاز شدیدی به دانشگاه‌ها دارد؛ لذا این نقطه زمانی باعث می‌شود تا حداکثر توانمندی و مشارکت میان صنعت و دانشگاه‌ها رقم بخورد.
وی خاطرنشان کرد: این در حالی است که امسال برای نخستین بار وزارت علوم برای جذب تمامی اساتید خود در سال 98 استقرار این اساتید به مدت شش ماه تا دو سال را در بخش صنعت الزامی کرده و این موضوعی است که تا پیش از این هیچگاه وجود نداشت و ما باید از این فرصت به دست آمده به خوبی استفاده کنیم.

رفع نیازهای بنگاه های صنعتی از سوی فناوران

در ادامه نشست، حسن آقا کثیری با تاکید بر اینکه طرح "تاپ" به منظور رفع نیازهای بنگاه‌های صنعتی از سوی متخصصان و فناوران کشور تعریف و اجرا شد، افزود: بر اساس مجوزهای ارائه شده تاکنون ۳۲۶ بنگاه صنعتی پیشرفته در کشور راه‌اندازی شده است. این امر به منظور حرکت کشور به سمت اقتصاد دانش‌بنیان اجرایی شد.
رئیس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت، با اشاره به جذب سربازان مشمول به بنگاه‌های اقتصادی، گفت: با تعاملاتی که با معاونت عملی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفت، توانستیم سهمیه‌ای برای جذب مشمولان دانش‌آموخته به بخش‌های خصوصی دریافت کنیم و این افراد صرفاً در بخش‌های تحقیق، توسعه و نوآوری بنگاه‌های اقتصادی مشغول به فعالیت خواهند شد.

درک محیط صنعتی و فنی، لازمه هیات علمی دانشگاه ها

وی همچنین به طرح استاد تاپ در این طرح، اشاره کرد و گفت: اگر فردی بخواهد به عنوان عضو هیات علمی به‌ویژه در رشته‌های فنی دانشگاه‌ها جذب شود، لازم است تا درکی از محیط صنعتی و فنی داشته باشد که بر اساس این طرح این افراد می‌توانند دوره پسا دکتری خود را در بخش‌های صنعتی مشغول به فعالیت شوند.
آقا کثیری با تاکید بر اینکه ایران در زمینه تربیت مهندس رتبه سوم جهان را از آن خود کرده است، خاطر نشان کرد: ولی ما در زمینه سطح مهارت‌های قابل پذیرش صنعتی رتبه ۷۵ را کسب کردیم و این اعداد عدم تناسب کیفی و کمی را نشان می‌دهند.
رئیس مرکز توسعه فناوری و صنایع پیشرفته وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در سال گذشته ۷۸ قرارداد مشترک صنعت و دانشگاه که مشمول معافیت مالیاتی می‌شد، منعقد شده است، گفت: علاوه بر آن ۲۹۸ نیاز فناورانه نیز به ما اعلام شده است.
وی همچنین به فعالیت‌های دانش‌بنیان وزارت صنعت اشاره و اظهار کرد: در بخش دانش‌بنیان‌ها سه دسته شرکت‌های نوپا، تولیدی و صنعتی ایجاد شده است که از ۴۴۰۰ شرکت دانش‌بنیان ایجاد شده، ۲۰۱۰ بنگاه شرکت‌های دانش‌بنیان صنعتی است که ۹۰ درصد از درآمدهای کل شرکت‌های دانش‌بنیان از سوی این تعداد شرکت دانش‌بنیان صنعتی کسب شده است.
آقا کثیری با تاکید بر اینکه این میزان نشان‌دهنده رسوخ فناوری در بخش‌های صنعتی است، خاطر نشان کرد: نیازهای فناورانه اعلام شده در بخش‌های کیفیت محصول، تأمین قطعه، نیازهای فناورانه و توسعه بازار بوده است.

برگزاری نمایشگاه فناورانه

آقاکثیری مسئول مرکز صنایع پیشرفته و دانش بنیان این طرح نیز خاطرنشان کرد: امسال با توجه به مشکلات تحریمی و مشکل صنعت خودروسازی کشور، تلاش برای پاسخ به نیازهای بخش خودروسازی از سوی شرکت های دانش‌بنیان و دانشگاه‌ها آغاز شده و 27 تیرماه نیز نمایشگاهی از نیاز صنایع خودرو، نفت و گاز، لوازم خانگی و فولاد برگزار می‌شود و شرکت های فناورانه در بازدید از نمایشگاه راه حل‌های خود را برای پاسخگویی به این نیازها پیشنهاد می‌دهند همچنین 25 تیر نیز جلسه مشترکی بین وزارت صمت، وزارت علوم و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای رفع نیاز صنایع ارزبر کشور برگزار خواهد شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395