یکشنبه, 16 تیر 1398 ساعت 06:00
کد خبر: 58289

بازگشت جوانان به اندیشه های بهشتی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصراقتصاد: محمدرضا بهشتی گفت: امروز ما شاهد افزایش استقبال از اندیشه های شهید بهشتی هستیم؛ حیف که دهه ها از بازشناسی چنین فردی فاصله گرفتیم.


گردهمایی مدیران بازرگانی دوران دفاع مقدس روز جمعه 14 تیر ماه در سالن خلیج فارس نمایشگاه بین المللی برگزار شد.
محمدرضا بهشتی، فرزند ارشد شهید بهشتی و استادیار گروه فلسفه دانشکده ادبیات دانشگاه تهران ضمن اشاره به سالروز شهادت امام جعفر صادق گفت: سالروز شهادت امام جعفر صادق و هفتم تیر ماه یک نوع پیوند دارند؛ مرحوم شهید بهشتی در طول زندگی با نسل جوان پیوند گسترده و تجربه های ارزشمندی داشتند. ایشان معتقد بود که ما تنها در صورتی موفق می شویم که اندیشه ها و ارزش های مثبت انسانی و دینی را به نسل بعد منتقل کنیم و آنها را انتخابگر بشناسیم و معتقد بودند که آزادی را نباید از کودکان گرفت.
وی افزود: گذشته از اینکه بتوانیم نسل جوانمان را حقیقت جو و جستجو گر بار بیاوریم، به جای اینکه یک سری باور های جذبی را به آنها القا کنیم، کاری کنیم که جوان ها جستجو گر حقیقت باشند و کاری کنند که خودشان این باور ها را بیابند که این بخش مهم و بزرگی در حوزه تربیت جوانان است.
استادیار گروه فلسفه دانشکده ادبیات دانشگاه تهران گفت: من بر این باور نبودم که با گذشت چند دهه از شهادت شهید بهشتی، کسی به عقاید او برگردد اما آنچه که شاهدش هستیم این است که امروزه به شدت از اندیشه های بهشتی استقبال می شود؛ حیف که ما دهه ها برای بازشناسی چنین فردی فاصله گرفتیم.
وی افزود: شهید بهشتی معتقد بود که به طور مداوم باید عمل صالح انجام دهیم، شاید در همان لحظه یا در همان روز نتیجه آن محقق نشود اما در بلند نتایج اعمال صالح را خواهیم دید، حتی ممکن است نسل های بعدی شاهد آن باشند.
بهشتی در ادامه به نتایج یکی از تحقیقات خود در خصوص شرایط دوران امام صادق (ع) اشاره کرد و فراز ای مغفول از دوران سخت آن امام همام را برشمرد.

با شهادت شهدای هفتم تیر، مسئولیت همه ما بیشتر شد

در ادامه نشست، حسن عابدی جعفری، استاد دانشگاه تهران و وزیر بازرگانی دوران دفاع مقدس که نخستین سخنران این مراسم بود، اظهار کرد: ما در این جلسات از شهید بهشتی یاد میکنیم که ما آنها را از دست دادیم اما آنها چیزی نیز به دست آوردند به عبارت دیگر آنها زود تر از ما به اموری که باید می رسیدند، رسیدند و ما هنوز در غم از دست دادن آنها مانده ایم.
وی ضمن بیان اینکه با حادثه هفتم تیر 1360 ، مسئولیت همه ما بیشتر شد، گفت: در کنار این گردهمایی، مجموعه هایی افتتاح شده است که استخوان بندی اصلی آن مجموعه ها مدیران بازرگانی دوران دفاع مقدس هستند مانند مجموعه همدلان که صندوق قرض الحسنه ای راه اندازی کرده است و دوستان همت کرده اند مبالغی را در این صندوق گذاشته اند تا یک صندوق آبرومند به نیازمندانی که اعضا معرفی می کنند، کمک رسانی کند همچنین مجموعه دیگری به نام «خیریه» نیز پا گرفته که در همه حوادث طبیعی 2 سال اخیر حضور فعال داشته است.
وزیر بازرگانی دوران دفاع مقدس گفت: من به سهم خودم هر کمکی که لازم باشد انجام خواهم داد و از همه دوستان هم تقاضا داریم که کمک رسانی در این حوزه انجام دهند.
عابدی جعفری درک یک ویژگی مسئولین وزارت بازرگانی در آن دوره را واجب دانست و دراین باره توضیح داد: از نکات کلیدی آن دوران که ذکرش در این دوران واجب است این است که عزیزانی که برای سمت های مدیریتی آمده بودند، اول از خود گذشته بودند و بعد وارد کار شدند و دیگران را بر خود مقدم می داشتند. این کلید رمز موفقیت آنها در آن دوران بود و به اخلاف پایبند بودند، ارزش ها را قبول داشتند و هیچ گونه وابستگی به دنیا نداشتند چون وابستگی به دنیا است که مشکل ساز است؛ اگر امروز آنها صحنه را ترک کنند، تکلیف کشور روشن است. بنابراین عزیزانی که در این حوزه تجربه، دانش ، شجاعت و جسارت کافی دارند و هنوز به آن ارزش ها پایبند هستند، امروز نباید صحنه را ترک کنند.
وی افزود: هیچ گاه نباید فکر کنیم که در چنین شرایطی برای ما فرش قرمز پهن کرده اند بلکه خودمان باید امور را اصلاح کنیم هر چند که ریسک آن بالا است؛ بنابراین باید تشکل هایی را شکل داد که وارد این موضوعات شوند و به تغییر این اوضاع کمک کنند به عبارت دیگر امروز هم مثل همیشه نیازمند مدیران تحول آفرین هستیم که بتوانند شرایط را تغییر دهند که این شیوه ورود و تحول آفرینی، شیوه انبیاست.

ضرورت تدوین، ثبت و انتشار تجارب برای بهره برداری آیندگان

سیف الله یزدانی، مدیر مسئول روزنامه عصر اقتصاد و از مدیران بازرگانی دوران دفاع مقدس طی سخنان کوتاهی بر ضرورت ثبت تجارب فعالیت های بازرگانی دوران دفاع مقدس به عنوان تجارب منحصر به فرد تأکید کرد و از مدیران بازرگانی دفاع مقدس درخواست همکاری جدی نمود.
وی با اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص خاطرات یکی از مدیران بازرگانی دوران دفاع مقدس، افزود: این اقدام بیش از آن که برای قدرشناسی از افراد باشد، تدوین، ثبت و انتشار تجارب برای بهره برداری امروز و آیندگان است.

کمترین میزان اعتنا به عدالت اجتماعی، در دوهه گذشته

فرشاد مومنی، اقتصاددان و مدیر موسسه مطالعات دین و اقتصاد نیز گفت: یکی  از مسائل روزمره ما این است که هرکسی می پرسد سرانجام چه خواهد شد اضطراب و نگرانی  در حیطه اقتصاد ایران از حدود معارف فراتر رفته است و بیش از گذشته این نیاز احساس می شود که با صاحبنظران و صاحبان عمل نشست هایی برگزار و صحبت هایی شود تا با استفاده از این ذخایر  دانایی و تجربه  کمک موثر و مفید ی به اقتصاد کشور شود.
وی ادامه داد: خلاصه بحث  این است  ما مسائل بنیادی اندیشه ای را در اداره کشور به طور کلی و در اداره اقتصاد به طور خاص  از دوره پایان جنگ به بعد سهل گرفتیم و یک عمل زدگی افراطی بدون اندیشه جایگزین اصول و مبانی شد که نیروی محرکه انقلاب اسلامی بود. درکلی ترین حالت، این آشفتگی های  موجود در ایران  را من نتیجه این غفلت بزرگ می دانم. امروزه متفکران در بخش توسعه عقیده دارند اگر جامعه ای بخواهد از نابه سامانی ها خارج شود باید به بنیان اندیشگی مجهز شود.  این مسئه ای حیاتی است که ما باید صرف نظر از اشخاص بر روی اندیشه ها تمرکز کنیم. باید این گونه بررسی کنیم که از همان ابتدا صاحب نظران و اندیشمندان چه تفکراتی وچه انتظاراتی داشتند.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی بیان کرد: من به سهم خود بخشی از این ماجرا را در کتابی به عنوان « اقتصاد ایران در  دوران تحلیل ساختاری » جمع آوری کردم و اگر مجالی بود که به عقب برمی گشتیم و  و ان ها  را به خوبی مس شناختیم و ازحر ف ها و وعده ها استفاده می کردیم که چه کارهایی برای نوسان نرخ ارز انجام دهیم چگونه خصوصی سازی و یا آزاد سازی انجام دهیم که این یک مسیر نجات است.و می فهمیدیم که بر اساس کدام بنیان های اندیشه ایی سرنوشت ما به امروز کشیده خواهد شد.
وی افزود: گروه دوم از مسائلی که باید به ان آگاه باشیم بنیان های اندیشه ایی شکل دهنده وضع مطلوب است ما دقیقا باید به دنبال خواسته هایمان باشیم شواهد تاریخی در ایران بیانگر این است که غفلت دومی درنظام اندیشه کشورمان از اولی شدید تر است. شاید جالب به نظر برسد که یکی از مطرح ترین ایران شناسان زنده موجود ایران به  سفارش شورای روابط خارجی آمریکا  و برای دادن پاسخ به این پرسش که در الگوی روابط بین ایران و آمریکا در دوران پهلوی آمریکایی ها چه خطا هایی کرده بودند که یکی از استراتژیک ترین متحدان خود را در یکی از استراتژیک ترین مناطق دنیا از دست دادند؟ چندین کتاب بر این اساس چاپ شده است که یکی از این کتاب ها «مقاومت شکننده »نام دارد  که تحولات ایران از سر آغاز دوره صفویه تا دولت دوم مرحوم هاشمی رفسنجانی را بررسی کرده است. در این مطالعه تقریبا کم نظیر و  دقیق و  بسیار قابل نقض یک  عنصر واحد دراین چند صد سال پیدا کرده است و آن عنصر واحد این است که ایرانی ها در باره آنچه که نمی خواهند  خیلی زود به تفاهم می رسند  و با وجود همه دیدگاه ها و تعارض منافعی که دارند همه اختلافات را کنار می گذارند و دست به دست هم می دهند و وضع نامطلوب را به هم می زنند اما به محض این که نوبت جایگزین کردن آن  چه نمی خواستند می رسد دوباره با هم به اختلاف می خورند.
مومنی عنوان کرد: شاید درخشان ترین نکته کتاب این است که این ماجرا از قبل تا به امروز بدون استثنا همواره اتفاق افتاده و این به این معنا است که ما درباره آن چه که می خواهیم بلاتکلیف هستیم، در مواردی  موفقیت های چشمگیری در دنیا اتفاق افتاده که بزرگترین فسفر سوزانی درزمینه طراحی  چارچوب وضعیت مطلوب است. و خلا معرفتی ایران  در این زمینه به طرز فاجعه آمیزی بدتر از خلا معرفتی در حالت اولی است برداشت من این است که اگر واقعا  بخواهیم در جست و جوی راه نجات کشور مان باشیم به همان اندازه که نیازمند نقد های عمیق از سوی بنیان های اندیشه ایی شکل دهنده وضع موجود هستیم چندین برابر باید بر روی چار چوب وضع  مطلوب  نیزسرمایه گذاری کنیم.
مدیر موسسه مطالعات دین و اقتصاد گفت: من ادعا می کنم که در میان هیچ یک از اسلام شناسان قرن 20 به نظم و انسجام و رویکرد سیستمی  به اندازه شهید بهشتی راجع به چارچوب وضع مطلوب نظیر و بدیعی نداشت در حال حاظر مجال نیست  که  بگویم از نظر اقتصادی متکفران بزرگ و مطرحی در قرن بیستم داشتیم  و با احترام به آن متفکران  اندیشه های بهشتی بدون اغراق از نظر نظم و انسجام  با  آن ها فاصله زیادی داشت.
وی افزود: بهشتی مسئله توسعه را به نصاب یک مسئله مستحدثه را از موضع یک اسلام شناس  روز آمد قائل به  ارائه درک های مقتضی زمانه مرحله به مرحله جلو بردند و اگر ما از آن مسیر حرکت کنیم تکلیفمان خیلی بهتر روشن خواهد شد و فکر میکنم انصافا  نکته هایی که در اندیشه بهشتی است در واقع موضوعاتی را به عنوان دین ملاحظه  می کنید که بی اختیار وقتی آن را ملاحظه می کنیم از مسلمان بودن خود احساس غرور و افتخار می کنیم. وقتی که آثار بهشتی را می خوانید  می بینید چقدر دین خدا حساب و کتاب و نظم دارد از خواندن آن اعتماد به نفس و احساس آرامش در وجودمان ایجاد می شود و از آن زاویه می توانیم گرفتاری های اقتصادی را بهتر درک کنیم.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی تأکید کرد: اسلام به عنوان دین خاتم می خواهد مطلقا غیر قائم به شخص و مبتنی بر ضابطه پیروانش را تربیت و هدایت کندو این ظابطه  محوری مبنایی می شود که می توان نظم  اجتماعی را استوار کرد . اساس نظم اجتماعی بر  پایه اعتماد و قابل پیش بینی بودن است.
مومنی در پایان به مسئله عدالت اجتماعی اشاره می کندو گفت:  در دوهه گذشته کمترین میزان اعتنا به عدالت اجتماعی شده است؛  سال 1396 کتابی تحت عنوان «عدالت اجتماعی  آزادی و توسعه در ایران امروز »را منتشر کردم از نظر خودم این کتاب اتمام حجت شرعی با نظام تصمیم گیری کشور در دوره دوم ریاست جمهوری اقای روحانی بود در این کتاب با بحث های فنی  نظری و تحلیلی که ارائه کردم نشان دادم که ریشه همه  گرفتاری های اقتصادی ایران  این است که در چار چوب آن بینش عدالت اجتماعی به کلی در حاشیه قرار گرفته است. شاهکار بهشتی این است که می فرماید زیر بنای همه ی انواع عدل عدل اخلاقی است.
این مراسم که هر سال به مناسبت بزرگداشت شهدای هفتم تیر برگزار می شد، در هر نشست سالانه از تعدادی از پیشکسوتان و مدیران بازرگانی دفاع مقدس قدردانی می شود که امسال از پنج تن از پیشکسوتان به شرح ذیل قدردانی شد.
مهندس حسن قلی بیگیان که در دوران دفاع مقدس به عنوان مدیر عامل مراکز تهیه و توزیع، قائم مقام وزیر و معاونت جنگ وزارت بازرگانی فعالیت می کرد.
محمد اسلامی نسب که به عنوان معاونت بازرگانی داخلی وزارت بازرگانی کار می کرد.
صدرالدین دانش آشتیانی که به عنوان مدیر مالی سپاه، مدیر مالی وزارت سپاه، معاون اداری، مالی وزارت بازرگانی، قائم مقام وزیر بازرگانی، معاونت بازرگانی داخلی و معاون خدمات بازرگانی در دهه 60 فعالیت داشته است.
عباس انتظاری که به عنوان نماینده وزارت بازرگانی در ستاد بسیج اقتصادی و مدیر واحد توزیع مواد غذایی فعالیت داشت.
محسن منفرد به عنوان مدیر کل و مسئول پیگیری و هماهنگی بازرگانی داخلی وزارت بازرگانی فعالیت می کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395