شنبه, 15 تیر 1398 ساعت 10:50
کد خبر: 58241

اطلاعات تکميلي

  • با اجرای طرح شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی در استان اردبیل؛

12 هزار نفر اشتغال زایی می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد: طرح جامع شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور به مساحت 220 هزار هکتار از ابتدای سال 94 به طور همزمان در 6 استان ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل آغاز شد. این طرح در استان اردبیل به مساحت 42 هزار و 435 هکتار اجرا شد و اکنون 5 هزار و 500 هکتار آن در این استان به زیر کشت رفته و اجرای آن باعث مهاجرت معکوس شده است. بنا به گفته معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی این پروژه یکی از شاخص ترین پروژه های کشور بوده که حدود 20 هزار هکتار آن مجهز به سیستم سنتر پیوت (یکی از مدرن ترین سیستم های آبیاری تحت فشار) است به طوری که در دنیا بی نظیر بوده و یک هزار و 350 دستگاه سنتر نصب شده است و اجرای این طرح برای 12 هزار نفر اشتغال زایی می کند.

علیمراد اکبری، معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در بازدید از ناحیه عمرانی دوم خدا آفرین گفت: کشورمان تاب آوری توسعه سطح زیر کشت آبی را ندارد به طوری که توسعه افقی در کشور تعطیل است بنابراین هیچ راهی جز توسعه عمودی نداریم . ظرفیت بهره وری در کشور به ویژه در غرب و شمال غرب زیاد است.
وی افزود: باید بهره وری  و کارآرایی را بالا و مصرف آب را کاهش دهیم تا بتوانیم بیش از ۲ برابر موادغذایی تولید کنیم. باید بر روی مدیریت منابع آب و مصرف آن برنامه ریزی کنیم.

غارت سالیانه بیش از ۱۰ میلیارد متر مکعب آب

معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی گفت: سالیانه بیش از ۱۰ میلیارد متر مکعب آب از بیش از ۳۵۰ هزار حلقه چاه غیر مجاز در کشور غارت می شود.
اکبری تصریح کرد: بیش از ۱۰ میلیارد مترمکعب آب سالیانه از بیش از ۳۵۰ هزار حلقه چاه آب غیر مجاز غارت می شود.
معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی بیان کرد: قبل از سال ۹۲ میزان شبکه های فرعی آبیاری زهکشی یک میلیون و ۱۹ هزار هکتار بوده اما اکنون به یک میلیون و ۵۴۰ هزار هکتار رسیده است همچنین تجهیز و نوسازی اراضی یک میلیون و ۵۵۶ هزار هکتار بوده خوشبختانه طی چندسال اخیر ۳۰۰ هزار هکتار از اراضی نوسازی شد در مجموع تا کنون یک میلیون و ۸۵۶ هزار هکتار انجام شده است.

ایران در زمینه زهکشی زیر زمینی در دنیا صاحب نظر است

وی ادامه داد: در رابطه با زهکشی زیر زمینی جز کشورهای صاحب نظر در دنیا هستیم که در گذشته 226 هزار هکتار بوده اکنون به 390 هزار هکتار رسیده است. همچنین آبیاری تحت فشار از سال 92 تا کنون 900 هزار هکتار انجام شده است و از یک میلیون و 290 هزار هکتار به بیش از 2.2 میلیون هکتار رسیده است. نتیجه این اقدامات افزایش بهره وری بوده به طوری که تولید محصولات کشاورزی به ازای هر متر مکعب آب از 9 دهم کیلوگرم بر متر مکعب به 1.32 کیلوگرم متر مکعب رسیده است؛ سالانه 7 درصد به بهره وری کشور اضافه شده است و راندمان آبیاری از 39 درصد به 45 درصد رسیده است.

سطح گلخانه ها از 8 هزار هکتار به 15 هزار هکتار رسیده است

اکبری بیان کرد: سطح گلخانه ها از 8 هزار هکتار به 15 هزار هکتار رسیده است. همچنین نقش آب در بهره وری 34 درصد است.

تهیه و تدوین آئین نامه اجرایی خاک تا 6 ماه آینده

وی افزود: لایحه خاک بعد از سال ها تصویب شد و تا 6 ماه آینده آئین نامه اجرایی آن تهیه و تدوین می شود. خاک از عوامل اصلی تولید بوده که باید مدیریت و حفظ شود از شاخص ترین اختیاراتی که قانون خاک می دهد حفظ اراضی کاربری، جلوگیری از تخریب و فرسایش و ... است همچنین در این لایحه قاچاق خاک ممنوع شده و جرایم سنگینی برای افراد متخلف در نظر گرفته شده است.
معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی بیان کرد: تولید ما از 97 میلیون تن در سال 92 به 122 میلیون تن رسیده است همچنین با ارتقای بهره وری توانستیم تولید چعندر قند را از 3.5 میلیون تن به 8 میلیون تن برسانیم این در حالی است که سطح زیر کشت اضافه نشده حتی طی 6 سال اخیر بین 300 تا 400 هزار هکتار کاهش پیدا کرده است.
اکبری ادامه داد: چهار پروژه بزرگ در کشور داریم یکی از این پروژه ها شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور است که این پروژه در استان اردبیل حدود ۴۲ هزار و ۴۳۵ هکتار بوده که از این میزان 22 هزار و 400 هکتار منابع ملی و مرتعی است.
وی تصریح کرد: از این 42 هزار و 435 هکتار بیش از 37 هزار هکتار توسعه ای بوده یعنی از دیم به آبی تبدیل شده است. این پروژه یکی از شاخص ترین پروژه های کشور بوده که حدود 20 هزار هکتار آن مجهز به سیستم سنتر پیوت (یکی از مدرن ترین سیستم های آبیاری تحت فشار) است به طوری که در دنیا بی نظیر بوده و یک هزار و 350 دستگاه سنتر نصب شده است؛ 6 هزار هکتار باغ آبیاری می شود و سایر بخش ها آبیاری بارانی و کلاسیک بوده که به شکل 2 منظوره بارانی و میکرو از آن استفاده می شود.
معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی عنوان کرد: در این پروژه 20 هزار هکتار به سیستم سنتر و 22 هزار هکتار میکرو است. اعتبار پروژه یک هزار و 470 میلیارد تومان برآورد شده بود که یک هزار و 126 میلیارد تومان تخصیص داده شده است و یک هزار و 6 میلیارد تومان هزینه شده و به پیمانکاران، مشاوران و برای تأمین دستگاه ها و ... پرداخت شده شده است.
وی افزود: 623 کیلومتر جاده بین مزارع، 11 هزار کیلومتر کانال‌کشی و لوله‌گذاری (2 برابر فاصله اردبیل تا فرانسه)، 232 هزار قطعه انواع شیرآلات و 12 میلیون اتصالات استفاده شده است. همچنین تعداد افرادی که در پیک پروژه کار کردند حدود یک هزار و 500 نفر با 450 دستگاه ماشین آلات سنگین است؛ حدود 85 تا 90 درصد از افراد بومی منطقه استفاده شده است.
معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی بیان کرد: این پروژه بالای 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته البته به جز یک قسمت آن که متعلق به پروژه عمارت است و سایر بخش ها نیز 94 درصد پیشرفت داشته است. در مجموع از این 42 هزار و 435 هکتار اکنون 25 هزار و 125 هکتار آماده بهره برداری است، همچنین 5 هزار و 500 هکتار آن امسال زیر کشت رفته است و سایر بخش ها تا پایان شهریور و مهر کامل می شود.

وزارت نیرو اگر تأمین اعتبار نکند پروژه ها به بهره برداری نمی رسد

وی ادامه داد: وزارت نیرو به دلیل کمبود اعتبار تنها برای 5 هزار و 500 هکتار تأمین اعتبار کرده است که اگر تأمین اعتبار نشود پروژه ها به بهره برداری نمی رسد.
اکبری تصریح کرد: در این پروژه بهره برداران عرفی و قانونی دامداران هستند؛ برای واگذاری این اراضی کمیته ای به نام پالایش در استان شامل نیروها و دستگاه های مختلف نظارتی  تشکیل شد و یک سیستم یکپارچه برای آن طراحی شد بر اساس قانون، زمین 100 درصد واگذار نمی شود و بر اساس شرکت های تعاونی این کار انجام می شود و بهره برداران صاحب سهم می شوند.

تأسیس 66 شرکت تعاونی برای پروژه 42 هزار هکتاری استان اردبیل

معاون آب و خاک وزارت جهادکشاورزی عنوان کرد: برای این پروژه 42 هزار و 435 هکتار حدود 66 شرکت تعاونی در نظر گرفته شده است که 14 شرکت تعاونی آن تمامی کارهای ثبتی آن به پایان رسیده است؛ همچنین برای 52 شرکت تعاونی هیأت مؤسس آن تعیین شده است.
وی درباره میزان اشتغالزایی طرح گفت: اجرای طرح شبکه‌ آبیاری و زهکشی برای بیش از 12 هزار نفر اشتغال پایدار ایجاد خواهد کرد.

دریافت تندیس برنز برای سامانه گرمسیری کرمانشاه

اکبری درباره دریافت تندیس برنز گفت: در دنیا مؤسسه ای به نام مدیریت پروژه جهانی وجود دارد که هر ساله پروژه های شاخص را در ایران ارزیابی می کند، یکی از پروژه های معاونت آب و خاک وزارت جهادکشاورزی سامانه گرمسیری کرمانشاه بود که مورد ارزیابی قرار گرفت و موفق شدیم تندیس برنز را دریافت کنیم.

افزایش ۵ میلیون تنی تولیدات کشاورزی با اجرای طرح جامع شبکه‌های فرعی آبیاری غرب و شمال غرب کشور

رحیم سجادی، مجری طرح جامع شبکه‌های فرعی آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور در حاشیه بازدید خبرنگاران از پروژه پایاب سد خداآفرین در استان اردبیل با اعلام پیشرفت ۹۴ درصدی این پروژه گفت: بر این اساس ۵ میلیون تن به محصولات کشاورزی کشور اضافه و برای بیش از ۲۰۰ هزار نفر اشتغال زایی انجام می‌ شود.
وی افزود: طرح جامع شبکه آب‌های غربی و شمال غرب کشور به مساحت 220 هزار هکتار از ابتدای سال 94 به طور همزمان در 6 استان ایلام، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل آغاز شد که اکنون در نقطه انتهای کار قرار داریم.
وی افزود: این طرح تا پایان سال گذشته 92 درصد پیشرفت داشته و اکنون به 94 درصد رسیده است و با آبرسانی آماده بهره‌برداری است.
سجادی با بیان اینکه همزمان با وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو نیز فعالیت خود را در این پروژه آغاز کرد گفت: اما به دلیل عقب‌ماندن وزارت نیرو از اجرای این پروژه، اکنون تنها در 5 هزارهکتار از این طرح انجام آبرسانی توسط وزارت نیرو زیر کشت رفته است.
مجری طرح جامع شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور گفت: حدود 140 هزار هکتار از اراضی این طرح در 6 استان کشور آماده بهره‌برداری و منتظر آبرسانی توسط وزارت نیرو است.
وی با بیان اینکه 5 هزار میلیارد تومان برای این طرح در نظر گرفته شده است گفت: با توجه به اینکه بیشتر تجهیزات مورد نیاز در این پروژه قبل از سال 96 و قبل از گرانی‌ها انجام شد، مشکلی برای این طرح بوجود نیامد و تنها بخش کمی از خریدهای ما به سال 97 خورد.
سجادی افزود: بر اساس بخشنامه سازمان برنامه و بودجه مابه‌التفاوت ارز به مبلغ 900 میلیارد تومان برای تامین کسری پروژه پرداخت می‌شود که البته این کسری مانع اجرای اقدامات ما نشده است و ما به تولیدکنندگان و پیمانکاران بدهی داریم.
مجری طرح جامع شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور تصریح کرد: تا پایان شهریورماه سال جاری وزارت جهاد کشاورزی کار خود را در این پروژه به پایان می‌رساند اما با توجه به اینکه کسری اعتبار وزارت نیرو بیشتر است تا نواقص آنها برطرف شود، پروژه آبرسانی نهایی توسط این وزارتخانه تا پایان سال 98 انجام می‌شود.
وی گفت: استان اردبیل با در اختیار داشتن 42 هزار هکتار از این طرح، یک میلیون تن به تولیدات کشاورزی ایران اضافه می‌کند و در مجموع 5 میلیون محصول کشاورزی به تولیدات کشور اضافه خواهد شد.
سجادی تاکید کرد که بیشتر محصولات کشت شده در این پروژه شامل ذرت، گندم و کلزا است.
مجری طرح جامع شبکه‌های آبیاری و زهکشی غرب و شمال غرب کشور یادآور شد که با اجرای این پروژه برای بیش از 200 هزار نفر اشتغالزایی انجام می‌شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395