چهارشنبه, 12 تیر 1398 ساعت 04:00
کد خبر: 58177

سراسیمگی غرب با عملیاتی شدن اولتیماتوم ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصراقتصاد: بازتاب های بین المللی و نحوه برخورد دنیا با اجرای هشدارهای ایران برای کاهش تعهدات خود در برجام در برابر بد عهدی ها آن هم در زمانی که تنها یک هفته به پایان اولیماتوم 60روزه ایران باقی است نشان می دهد اروپایی ها دیگر فهمیده اند که ایران به وقتش مرد عمل است.


دیپلماسی جمهوری اسلامی که همواره بر صلح طلبی و مقابله با یکجانبه گرایی تاکید کرده است، به اقتضای زمان و موقعیت، مذاکره و انعقاد تفاهم، صبر راهبردی و اولتیماتوم را در پیش گرفت و اکنون وارد دوره ای شده است که تنها با اقدام و عمل موثر و جبران خسارات و تحقق خواسته هایش در عرصه بین الملل راضی خواهد شد.

انتشار خبر روز گذشته مبنی بر افزایش ذخایر اورانیوم ایران و عبور از سطح تعیین شده در برجام، اگرچه توسط مقامات رسمی سازمان انرژی اتمی کشورمان صورت نگرفت و این انتقاد به رسانه منتشر کننده خبری با این سطح اهمیت و امنیت آن هم با نقل قول از یک منبع آگاه به قوت خود باقیست اما مساله ای که روزهای گذشته جلب توجه کرد، واکنش های تند و سریع در عرصه جهانی از سوی کشورهای اروپایی و آمریکا بود که مرور مواضع آن ها به شناسایی مناسبات جهانی کمک می کند.

آمریکا:

رئیس جمهور آمریکا در واکنش به گزارش ها مبنی بر عبور ایران از سقف ذخایر اورانیوم غنی شده گفت که ایران در حال بازی با آتش است. ترامپ ابراز امیدواری کرده است که ایران به میز مذاکره بازگردد.

وزیر امور خارجه آمریکا این اقدام ایران را گام های جدید برای پیش بردن بلندپروازی های هسته ای خود و تهدیدی برای امنیت منطقه و جامعه بین الملل دانسته است.

همچنین کاخ سفید در توییتی اظهار کرد که ایران پیش از انعقاد برجام هم در حال نقض آن بود.

مشاور امنیت ملی آمریکا نیز اظهار کرده که دلیلی ندارد ایران غنی سازی خود را افزایش دهد مگر آنکه به دنبال سلاح هسته ای باشد.

رژیم صهیونیستی:

نخست وزیر اسرائیل از کشورهای اروپایی درخواست کرد تحریم هایی را علیه ایران به دلیل عبور از میزان مجاز غنی سازی اورانیوم ذیل برجام اعمال کنند.

فرانسه:

رئیس جمهور فرانسه ضمن اعلام این موضوع که گام هایی برای اطمینان از پایبندی ایران به برجام خواهیم داشت، از ایران خواست فورا ذخایر اورانیوم خود را کاهش دهد.

دبیر کل سازمان ملل:

عبور ذخایر اورانیوم از سقف 300کیلو گرم به حفظ توافق هسته ای کمک نخواهد کرد.

اتحادیه اروپا:

اتحادیه اروپا از ایران خواست این تصمیم را به عقب برگرداند و از انجام گام های بیشتری که به تضعیف توافق هسته ای منجر می شود، خودداری کند.

چین:

سخنگوی وزارت خارجه چین در خصوص عبور ذخایر اورانیوم غنی شده از سقف برجام ابراز تاسف کرد اما گفت که فشار حداکثری آمریکا دلیل ریشه ای تنش هاست. وی افزود: ما از همه طرفین می خواهیم خویشتن داری پیشه کرده و به برجام پایبند باقی بمانند.

انگلیس:

وزیر خارجه انگلیس هشدار داد در صورتی که ایران از برجام خارج شود، انگلیس نیز ار این توافق خارج خواهد شد.

عربستان سعودی:

عادل الجبیر وزیر مشاور دولت عربستان سعودی اظهار کرد باید ایران را با اعمال فشار حداکثری به پایبندی تعهدات واداشت و ساز و کار بازرسی های برجام باید سختگیرانه تر شود.

روسیه:

وزیر امور خارجه روسیه تحریم های آمریکا علیه ایران را عامل عبور از سقف ذخایر اورانیوم دانست.

محمد جواد ظریف وزیراور خارجه کشورمان اما در پاسخ به همه اظهارات در توییتر خود اعلام کرد ایران برجام را نقض نکرد و به محض آنکه تروئیکای اروپایی به تعهدات خود عمل کنند ما هم به عقب باز می گردیم.

رویترز در گزارشی از منابع دیپلماتیک نقل قول کرده است مبنی بر اینکه تروئیکای اروپایی با وجود این اقدام ایران فعلا ساز و کار اختلاف برجام موسوم به مکانیزم ماشه را فعال نمی کنند.

مکالمات غیر رسمی و توییتری ایران و سایر کشورها نشان می دهد که اجرای اولتیماتوم ایران به عنوان هشدار جدی برای طرف های برجام می تواند منجر به اجرای هرچه سریعتر اینستکس و البته با کیفیت مورد نظر ایران شود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395