دوشنبه, 10 تیر 1398 ساعت 12:03
کد خبر: 58087

جواد ظریف: دنیا را مجبور خواهیم کرد جز با زبان احترام با ایران سخن نگویند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

جواد ظریف، وزیر امور خارجه گفت: در برابر فشارهای بین المللی کوتاه نمی آییم و ما همراه مردم دنیا، آنها را مجبور خواهیم کرد که جز با زبان احترام با ملت ایران سخن نگویند و هیچ گاه یک ایرانی را تهدید نکنند.

محمد جواد ظریف در مراسم گرامیداشت روز ملی صنعت و معدن با اشاره به لزوم اهتمام به حوزه صنعت و معدن در شرایط فعلی کشور گفت: فشارهایی که امروز آمریکا به جمهوری اسلامی ایران وارد کرده است ناشی از قدرت آمریکا و یا ضعف ما نیست. این فشارها به دلیل شکست‌های مستمر ایالت متحده در حوزه‌ منطقه و در حوزه بین‌المللی در برابر جمهوری اسلامی ایران است.
وی افزود: آمریکایی‌ها متوجه این هستند که جمهوری اسلامی ایران با تفاهم نامه برجام از زنجیرهایی که به دستش بسته بودند آزاد شده در منطقه پیش‌روی می‌کند و حضورش افزایش پیدا کرده. این در حالی است که آمریکا هر روز در صحنه بین‌المللی منزوی‌تر می‌شود. امروز آمریکا برای این که علیه جمهوری اسلامی ایران حامی پیدا کند به هر وسیله‌ای مستمسک می‌شود و شکست می‌خورد در سال گذشته آمریکا چهار بار برای محکومیت ایران جلسه شورای امنیت برگزار کرد که هر چهار بار هم شکست خورد.

جواد ظریف

وزیر امور خارجه کشور تاکید کرد: در حوزه میدانی جمهوری اسلامی ایران در شرایط ضعف نیست. ما شاهد اتفاقات عراق بودیم یا ملاحظه کردیم در سوریه تمام دنیا متحد شدند که حکومت سوریه را با مشکل روبرو کنند و به کمک تروریست‌ها بروند ولی شکست خوردند. آنها قصد داشتند در لبنان شرایط را به هم بریزند. می‌پنداشتند که می‌توانند در یمن بر مردم مسلط شوند. اما در تمامی این مناطق شکست خوردند. در سطح بین‌المللی هم شکست خوردند. در حوزه اقتصادی در فرصت میان مدت از حضور حاکمه دلار در صحنه جهان استفاده کردند و بر جمهوری اسلامی فشار وارد کردند ولی با این کار برای خود نیز مشکلاتی ایجاد کردند. اکنون شاهد هستیم که روسیه و چین تصمیم گرفتند که از معاملات خود دلار را حذف کنند.
وی افزود: سال گذشته ۳۵ درصد معاملات ترکیه و ایران فاقد دلار بود. اکنون امارات متحده عربی و هند نیز تصمیم گرفتند از دلار استفاده نکنند. این یعنی در درازمدت استفاده افراطی از قدرت دلار به معنی کاهش نقش دلار در روابط بین‌المللی است.
وزیر امور خارجه با بیان این‌که نقش دلار در معاملات رو به کاهش است و نزدیک‌ترین متحدان آمریکا از این کشور در حال فاصله گرفتن هستند، گفت: ما ناگزیر هستیم از طریق اتکای به تولید داخلی این حربه را ناکارآمد کنیم.
ظریف افزود: آمریکا به ابزار اقتصادی روی آورده، اما ما می‌توانیم با تولید و صنعت ملی، نقش آمریکا را کمرنگ کنیم؛ البته مقام معظم رهبری نیز در این رابطه به درستی رهنمود فرموده‌اند تا به تولید و صنعت داخلی متوسل شویم.
وی تصریح کرد: ایران در سال‌های اخیر نشان داده در برابر احترام با احترام برخورد می‌کند و در مقابل فشار مقاومت می کند؛ در حالی که آمریکا به مردم فشار وارد می‌کند و معیشت آنها را مورد هدف قرار می‌دهد، اما ما به عنوان دولت و شما به عنوان صنعتگر، در برابر مردمی که همه چیز را وام دار آنها هستیم، وظیفه داریم.
وزیر امور خارجه با بیان این‌که مردم بر گردن ما حق بسیاری دارند، گفت: باید تلاش کنیم تا با تامین معیشت مردم مقاومت را به پیش ببریم. کارآفرینانی که در حوزه دانش‌بنیان‌ها پیش رفته‌اند، توانسته‌اند در اقتصاد موثر باشند. ما اجازه نمی‌دهیم هیچ کشوری با مردم ایرانی با زبانی جز تکریم صحبت کند.
ظریف تاکید کرد: فقط با نشان دادن اقتدار است که اگر لازم باشد در حوزه مذاکره نیز می‌توانیم آنها را سر جای خود بنشانیم.


منبع: ایسنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395