چهارشنبه, 05 تیر 1398 ساعت 02:00
کد خبر: 57953

اطلاعات تکميلي

  • با اجرای بسته حمایت از صادرات؛

صنایع صادرات محور نگران نقدینگی خود نباشند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد
عصراقتصاد
:
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با تشریح بسته حمایت از صادرات گفت: صنایع صادرات محور نگران نقدینگی خود نباشند چرا که با فروش اعتباری می توانند بازار بین المللی را در دست داشته باشند. همچنین سازمان سرمایه گذاری خارجی و کمک های فنی و اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی بر اساس مجوزی که صادر می کند، ریسک های سیاسی سرمایه گذاران خارجی را ضمانت کرده و پوشش می دهد.

توسعه صادرات غیرنفتی مستلزم توسعه روابط اقتصادی و سیاسی در درجه نخست با همسایگان، کشورهای منطقه خاورمیانه در مرحله بعد با سایر کشورهای جهان از یک سو، تنظیم موافقتنامه‌های تسهیل تجارت دو جانبه و چند جانبه و در نهایت پیوستن به سازمان تجارت جهانی با هدف جلوگیری از رفتار تبعیض‌آمیز با محصولات صادراتی ما و با صادرکنندگان ایرانی است. این درحالی است که متاسفانه درحال‌حاضر همچنان در بسیاری از کشورهای جهان به‌دلیل عضویت نبودن ایران در سازمان تجارت جهانی مقررات تعرفه‌ای و غیرتعرفه‌ای، فنی و... به طور کامل تبعیض‌آمیز در مقایسه با رقبای ایران برقرار است و فروش کالای ایرانی در مقایسه با محصولات سایر کشورها در غیاب تبلیغات مناسب بین‌المللی، بازاریابی ضعیف، تلاش کم‌اثر نمایندگی‌های سیاسی و رایزنان بازرگانی در کشورهای هدف صادرات بسیار سخت و دشوار است. از سوی دیگر افزایش همه ساله نرخ تمام شده ناشی از هزینه‌های سرسام‌آور تامین نقدینگی و تورم عمومی، مشکلات ساختاری در نهادهای اجرایی، نبود زیرساخت‌های مناسب حمل‌ونقل، انبار و سردخانه، بسته‌بندی، بنادر و گمرکات ویژه صادراتی همه و همه، صادرات کالاهای غیرنفتی واقعی را هر سال سخت‌تر از سال قبل می‌کند. اگرچه همچنان بخش عمده‌ای از صادرات غیرنفتی را در عمل میعانات گازی و محصولات پتروشیمی تشکیل می‌دهند و با افزایش یا کاهش نرخ نفت در بازارهای جهانی نرخ این اقلام نیز دستخوش تغییر و تحول می‌شود و این تغییرات نیز در تراز تجاری کشور اثر جدی دارد در نهایت باید به همه این مشکلات، کنترل دستوری نرخ ارز را نیز به‌عنوان یکی از موانع جهش صادراتی در نظر بگیریم.
 بنابراین با توجه به اهتمام دولت به امر توسعه صادرات غیرنفتی که از اصول اقتصاد مقاومتی (برون‌گرایی) و از تکالیف احکام و قوانین بالادستی (سندچشم‌انداز، برنامه ششم توسعه و... ) است برای رسیدن به اهداف پیش‌بینی شده در برنامه‌های مصوب و جبران عقب ماندگی سال های گذشته، امسال نیز بسته حمایت از صادرات تدوین شده است که مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران جزئیات آن را تشریح کرد.

پوشش ریسک‌های سیاسی و تجاری

به گزارش صندوق ضمانت صادرات ایران، افروز بهرامی اظهار کرد: کسانی که به قصد سرمایه گذاری صادراتی به کشور می آیند علاوه بر بیمه قراردادهای صادراتی آنها، بیمه نامه هایی با فاینانس برای آنها پیش بینی شده است.
وی ادامه داد: صندوق ضمانت صادرات می تواند تامین مالی یا خرید دین اسناد صادراتی انجام دهد، یعنی اگر صادرکننده بخواهد مدت دار محصولات و کالاهای خود را به کشورهای خارجی بفروشد و نگران این باشد که در سررسید سرمایه وی بازنگردد، صندوق با بیمه نامه ها این موضوع را تضمین می کند.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات اظهار داشت: اگر صنایع صادرات محور نگران نقدینگی خود باشند به آنان پیشنهاد می دهیم که فروش اعتباری انجام دهند تا بازار بین المللی را در دست داشته باشند.
بهرامی گفت: برای این موضوع در کنار نظام بانکی خرید دین اسناد صادراتی را داریم و تضامین آن را نیز برعهده داریم و در عین حال در بخش نقدینگی نیز از آنها حمایت می کنیم.
وی افزود: یعنی صندوق ضمانت صادرات تامین منابع مالی را در کنار نظام بانکی بر عهده دارد و از طرفی هم در مورد ضمانت نامه بانکی نرخ بهره ما بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار پائین تر از نرخ نظام بانکی است.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران در رابطه با تضامین موجود برای حضور سرمایه گذاران در کشور نیز یادآور شد: ظرفیت های زیادی از جمله بازار قابل توجه و انرژی ارزان در کشور ما وجود دارد و ۱۵ کشور همسایه ما سالیانه هزار میلیارد دلار واردات دارند که ایران تنها ۲.۵ درصد از سهم واردات آنها را پوشش می دهد.
بهرامی افزود: بسیاری از سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری نگران ریسک های سیاسی هستند اگرچه به دلیل حضور نیروهای بیگانه منطقه نا امن است ولی کشور ما از جمله کشورهای امن در منطقه است.
وی خاطر نشان کرد: سازمان سرمایه گذاری خارجی و کمک های فنی و اقتصادی وزارت امور اقتصادی و دارایی بر اساس مجوزی که صادر می کند، ریسک های سیاسی سرمایه گذاران خارجی را ضمانت کرده و پوشش می دهد و هر زمان سرمایه گذار خارجی احساس کند که می خواهد سرمایه خود را از کشور خارج کند دولت این تضمین را به وی خواهد داد.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران درباره نقش و سازوکار صندوق در رونق تولید و بخش صادرات، گفت: در همه جای دنیا مهمترین نگرانی صادرکنندگان ریسک های سیاسی و تجاری است که اگر در روند صادرات اتفاقی بیافتد، می تواند بازپرداخت وجوه حاصل از صادرات خدمات و یا کالاهای صادرکنندگان را با خطر مواجه کند.
بهرامی افزود: یکی از مهمترین محصولات صندوق ضمانت صادرات بیمه کردن قراردادهای صادراتی است؛ بیمه نامه های صندوق می تواند عملاً برای اطمینان بخشی از برگشت پول به فروشنده و صادرکننده ایرانی جایگزین ال سی باشد.
وی ادامه داد: صندوق بر اساس بانک های اطلاعاتی که در اختیار دارد قرارداد بین فروشنده و خریدار را در فرآیند مدیریت ریسک و اعتبارسنجی انجام می دهد و به دلیل نقش و جایگاه حمایتی خود کارمزدهای ناچیزی دریافت می کند.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران خاطر نشان کرد: صندوق طی ۲۰ سال اخیر ۱۷ میلیارد دلار پوشش صادراتی و اخیراً برخی صادرکنندگان به دلیل شرایط تحریمی با توجه به این ریسک ها به صندوق مراجعه کرده اند و این یکی از خدمات صندوق ضمانت صادرات است.
بهرامی در رابطه با توانایی صندوق برای حمایت بیشتر از صادرات، گفت: متاسفانه سرمایه صندوق ۰.۲ درصد کل صادرات غیر نفتی کشور است ضمن اینکه ما می توانیم نفت را هم حمایت کنیم.
وی افزود: در حال حاضر سرمایه ثبتی صندوق یکهزار و۳۰۰ میلیارد تومان است که قطعاً باید افزایش سرمایه داشته باشد، همتایان ما در منطقه از جمله عربستان دارای سرمایه ۴ میلیارد یورویی و اگزیم بانک ترکیه ۲ میلیارد دلار و ساچه ایتالیا ۱۲ میلیارد یورویی هستند.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران اضافه کرد: البته افزایش ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه صندوق در دستور کار دولت و مجلس قرار دارد و اگر این اتفاق بیافتد سقف پوشش ما افزایش خواهد یافت و می توانیم ریسک بیشتری را بر عهده بگیرم و حمایت خود را از صادرکنندگان بیشتر کنیم.
بهرامی با اشاره به شرایط موجود کشور نیز اظهار داشت: اینکه در داخل با مشکلاتی مواجه هستیم تردیدی نیست و دولت نیز آن را قبول دارد، شوک ارزی که در سال گذشته کشور با آن روبرو شد بر متغیرهای اقتصادی ما اثر جدی داشت اما این باعث شد تا فرصتی برای صادرات ایجاد شود یعنی این موقعیت یک مزیت صادراتی است و خیلی از کشورها اقدام به کاهش ارزش پول ملی خود می کنند تا بتوانند مزیت صادراتی ایجاد کنند.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات با اشاره به اینکه به اعتقاد من واقعی شدن نرخ ارز به جهش صادراتی کمک می کند تا جلوی واردات خیلی از کالاهای غیر ضرور گرفته شود، گفت: همواره تولید کنندگان مدعی بودند که اگر جلوی قاچاق کالا و واردات گرفته شود و اگر نرخ ارز به قیمت واقعی خود نزدیک شود و به ثبات برسد قله های بین المللی را در صادرات فتح خواهیم کرد و الان این اتفاق افتاده و به اعتقاد من باید از فرصت موجود برای صادرات استفاده کنیم.

مروری بر عملکرد بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی

در سال ۱۳۹۵ بود که "بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی" در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تصویب رسید و از سوی معاون اول رئیس جمهور به کلیه دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد.
در این بسته تاکید بر این بود که منابع پیش‌بینی شده برای حمایت از توسعه صادرات کالاهای غیرنفتی از منابع صندوق توسعه ملی، منابع بانکی و بودجه‌ای تامین شود و در آن زمان این‌گونه برای صندوق توسعه ملی تعیین تکلیف شد که یک میلیارد دلار سپرده ارزی دو ساله در چند بانک عامل انجام شود که تا سقف دو میلیارد دلار قابل افزایش بود و نیز سپرده‌گذاری مبلغی حدود ۲۰۰۰ میلیارد تومانی در یک دوره یک‌ساله با نرخ ۱۶ درصد برای بخش صنعت و ۱۴ درصد برای بخش کشاورزی و صنایع دانش‌بنیان از طریق بانک‌های عامل در نظر گرفته شد.
البته این مصوبه در سال‌های بعد چار تغییراتی شد، از جمله اینکه با تصویب هیات امنای صندوق توسعه ملی نرخ سود تسهیلات ریالی از محل این صندوق برای صادرکنندگان به ۱۱ درصد کاهش یافت که این نرخ برای مناطق محروم حدود هفت درصد تعیین شد.
اما آخرین وضعیت عملکرد صندوق توسعه ملی در رابطه با انجام تکالیف در بسته حمایت از صادرات غیرنفتی از این حکایت دارد که از سال ۱۳۹۵ تا پایان شهریور سال 97 حدود ۴۲۵۰ میلیارد تومان برای تامین سرمایه در گردش واحدهای صادراتی نزد بانک‌ها سپرده‌گذاری شده است.

بسته‌های حمایت از صادرات در چه صورتی کارآمد خواهد بود؟

نگاهی به قوانین، مقررات و آیین‌نامه‌ها حاکی از آنست که احکام بسیار خوبی در اسناد بالادستی وجود دارد از جمله آنها توجه به بخش خصوصی واقعی، الزام دولت به مشورت با بخش خصوصی، شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که در مجموعه قوانین و مقررات موجود است اما به دلیل ضعف در نظارت و رصد نشدن و نبود پایش مستمر، اغلب کم اثر هستند. قوانین و مقررات در عمل دستخوش برداشت‌های سلیقه‌ای و شخصی و محل نزاع و اختلاف بین نهادها و در نهایت فرافکنی می‌شود و هر نهاد و سازمانی دیگری را مقصر ناکامی معرفی می‌کند در حالیکه توجه به صادرات غیرنفتی و قطع وابستگی به نفت از الزامات حیاتی کشور برای برون‌رفت از مشکلات فعلی است توسعه صادرات غیرنفتی یعنی رشد اقتصادی، یعنی کاهش بیکاری و به دنبال آن کاهش ناهنجاری‌های اجتماعی، بنابراین لازم است به «باور عمومی» تبدیل شود. همه آحاد مردم اعم از مدیران دولتی و کارآفرینان بخش خصوصی، کارگران، کارکنان و حتی مردم باید به فکر صادرات باشیم، کمبودهای موقت را تحمل و با قبول هر زحمتی محصول مرغوب صادراتی تولید کنیم و در بازارهای جهان با افتخار و به نام ایران صادر کنیم تا سربلندی کشور و ملت را به‌دست آوریم. مهم‌ترین شرط کارآمدی بسته حمایت از صادرات و سایر مقررات مشابه، اعتقاد و باور قلبی و الزام عملی به مقدس‌بودن تولید صادرات‌محور و تلاش برای توسعه آن است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395