دوشنبه, 03 تیر 1398 ساعت 09:52
کد خبر: 57868

اطلاعات تکميلي

  • مشاور وزیر صمت خبر داد:

بهره‌برداری از یک هزار میلیارد تومان پروژه صنعتی و معدنی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصر اقتصاد: مشاور وزیر و رئیس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن گفت: یک هزار میلیارد تومان پروژه در بخش‌های صنعتی و معدنی تا پایان تیر امسال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

محمدرضا فیاض، مشاور وزیر و رئیس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن در نشست خبری که روز گذشته برگزار شد، گفت: امسال بیست و سومین سال بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن بوده و دهم تیرماه در تهران، صنعتگران، معدنکاران و کارآفرینان صنعت و معدن گرد هم می‌آیند.
وی با بیان اینکه امسال پنجمین سال همکاری دولت و بخش خصوصی در اجرای مراسم روز صنعت و معدن است، گفت: مروری بر دستاورد‌های سال ۹۷ و معرفی کارآفرینان شاخص و کسانی که قدم‌های موثری برای تولید، صنعت و معدن کشور برداشته‌اند، هدف برگزاری مراسم است.
فیاض تصریح کرد: در ۱۵ رشته صنعتی و معدنی چهره‌های شاخص معرفی و تجلیل خواهند شد و با تأکید وزیر صمت، برگزیدگان از خدمات حمایتی برخوردار خواهند شد.
مشاور وزیر و رئیس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن ادامه داد: حدود ۵۰ تا ۵۵ نفر در این ۱۵ رشته به عنوان منتخب معرفی می‌شوند.
به گفته وی، کتاب برگزیدگان روز صنعت و معدن تا پایان سال چاپ و در اختیار رسانه‌ها و مردم قرار خواهد گرفت.
مشاور وزیر و رئیس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن تصریح کرد: ۳۶۴ روز فعالان تولید و صنعت تلاش و کار کردند و در یک روز که به اسم صنعت و معدن است، ما باید از تلاش آنها تجلیل کنیم.
فیاض اظهار کرد: یک هزار میلیارد تومان پروژه در بخش‌های صنعتی و معدنی تا پایان تیر امسال مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. خدمات حمایتی از تجلیل شدگان روز صنعت و معدن در بخش‌های مختلف از جمله اداری هدف گذاری شده است.
مشاور وزیر و رئیس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن گفت: پیشکسوتان عرصه تولید در این چند دوره برگزاری مراسم روز صنعت و معدن تجلیل شدند. تشکل‌های بخش خصوصی استعداد‌های گمنام بخش تولید را معرفی کنند تا مورد تجلیل قرار بگیرند، رسانه‌ها در این زمینه هم می‌توانند کمک کنند.
فیاض تصریح کرد: وزارت صمت امسال سه گام قطعی را به عنوان سیاست دارد، در گام اول تلاش‌مان این است که هیچ واحد صنعتی فعالی، تعطیل یا نیمه تعطیل نشود.
وی ادامه داد: گام دوم فعال کردن ظرفیت تولید واحد‌های صنعتی و رساندن آنها به حداکثر تولید است. گام سوم فعالسازی واحد‌های تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل و رساندن آنها به ظرفیت تولید است.

یک هزار میلیارد تومان

مشاور وزیر و رئیس ستاد بزرگداشت روز ملی صنعت و معدن گفت: ۹ بخش تخصصی تولید شامل برق و الکترونیک، لوازم خانگی و فلزی، صنایع غذایی و دارویی و شیمیایی و سلولزی، خودرو و نیرومحرکه، ماشین سازی و تجهیزات، صنایع نساجی و پوشاک، صنایع معدنی، اکتشافات معدنی و خدمات فنی و مهندسی هستند.

فرار مالیاتی بسیار سخت شده است

محمدرضا مرتضوی، دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران با بیان اینکه تحریم‌ها منجر به بهبود ضریب تکرار سرمایه در بخش تولید شده است، گفت: فرار مالیاتی بسیار سخت شده و این نوید مثبتی برای اقتصاد شفاف است.
وی افزود: بخش صنعت از آسیب بزرگی که برای آن طراحی شده، تا حدود زیادی گذر کرده و تولیدکنندگان با تلاش خود توانستند این بخش را محفوظ نگه دارند به این معنا که واحدهای صنعتی توانسته‌اند علی‌رغم همه مشکلاتی که در داخل و خارج، پیش پای آنها قرار داده شده، با اتکا به منابع داخلی، سرپا بمانند و این غرورآفرین است.
دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران اظهار کرد: دو سال است که ما تحریم هستیم و البته شاید بتوان نام آن را فراتر از تحریم، محاصره کامل اقتصادی دانست که کار کردن در آن، کار بسیار سختی است ولی واحدهای صنعتی، معدنی و کشاورزی و نیز ارگان‌های متعلق به بخش خصوصی، با تمام تلاش خود توانستند کار را پیش ببرند.
وی تصریح کرد: اینکه تولیدکنندگان موفق شدند سرپا باقی بمانند، به دلیل تحمل سختی‌ها از سوی کارگران و مردم است و تولیدکنندگان توانستند تأمین نیازهای مردم را علی‌رغم همه مشکلات صورت دهند پس روز صنعت و معدن، جشن مقاومت در برابر تحریم‌های ظالمانه است.
مرتضوی معتقد است که شرکت‌های ایرانی، پویا و فعال هستند و صنعت غذا به عنوان یکی از صنایع بسیار مهم برای تأمین نیازهای مردم، محکم قدم برمی‌دارد البته مردم به بخش صنعت داخلی نیز اعتماد دارند و با همکاری توانسته‌اند پاسخ استقامت تولیدکنندگان را بدهند.
دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران ادامه داد: به دلیل اینکه در شرایط عادی قرار نداریم، نمی‌توانیم برنامه درازمدت چندساله برای خود تدوین کنیم و به همین دلیل باید در تعامل و گفت‌وگوی نزدیک و بی‌پرده با مسئولان کشور، شرایط را مدیریت کنیم.
مرتضوی ادامه داد: اتفاق مثبتی که در تولید کشور رخ داده، آن است که بسیاری از تولیدکنندگانی که مشکل تأمین نقدینگی به دلیل فروش‌های نسیه داشتند، اکنون وضعیت بهتری را تجربه می‌کنند چرا که نرخ تکرار ضریب سرمایه آنها بهبود یافته است.
وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون در اقتصاد ایران فرار مالیاتی بسیار سخت شده و این جای خوشحالی دارد و ما می‌توانیم به سمت توسعه پایدار حرکت کنیم پس از مسئولان کشور می‌خواهیم فرارهای مالیاتی را سخت و سخت‌تر کنند تا بتوان در یک فضای سالم اقتصادی، رقابت بهتری را تجربه کرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395