سه شنبه, 28 خرداد 1398 ساعت 08:32
کد خبر: 57647

اطلاعات تکميلي

  • معاون وزیر صنعت خبر داد

کاهش حوادث بخش معدن با ارتقای بهره وری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصادمعاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با آموزش و ارتقای بهره وری در سایه آموزش‌ها، حوادث بخش معدن نیز کاهش می‌یابد. البته طی سال‌های اخیر ظرفیت‌های دیگر اقتصاد به غیر از نفت، مغفول مانده و حتی تجهیزات صنعت در داخل نیز، مورد توجه قرار نگرفته است و یکی از فاکتورهای بهره وری نیز، سوار شدن بر تکنولوژی است.

خداداد غریب پور در ششمین همایش بهره وری، افزود : بهره وری موضوعی آشنا است و در بخش معدن باید به شکل بهره ور در مراحل مختلف عمل کرد، چرا که منابع غنیمت و ارزشمند هستند. از سوی دیگر، هفت درصد آب کشور در بخش معادن استفاده می‌شود و باید در این زمینه هم بهره ور بود.

رشد بهره وری در گرو دانش فنی

وی تصریح کرد: اگر دانش فنی داشته باشیم رشد بهره وری هم خواهیم داشت و بنابراین تلاش داریم تا سطح دانش فنی را در معادن بالا ببریم تا بتوانیم در این حوزه بر پایه ارتقای دانش فنی، صنایع معدنی را بهره‌ور کنیم.
غریب پور ادامه داد: در حوزه معدن و صنایع معدنی باید ضریب استحصال را بالا برد و معدن را بهره ور کرد؛ این در حالی است که هر یک از صنایع معدنی بر پایه یک ماده از جمله آب یا برق بنا نهاده شده است و باید در هر یک از این بخش‌ها، کار را بهره ور پیش برد.

نقش پررنگ کنسرسیوم در اکتشاف

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: تحقیقات باید به صورت نتایج عملی در عملکرد ایمیدرو نمایش داده شود؛ از ظرفیت دانشگاه‌ها بر اساس ظرفیت معدنی مناطق مختلف استفاده خواهیم کرد؛ البته امسال برنامه خیلی خوبی در حوزه اکتشاف داریم و کنسرسیوم نیز نقش پررنگ‌تری در اکتشاف خواهد داشت؛ به هر حال تلاش داریم بهره وری عوامل تولید را بیش از گذشته بالا برده و منابع انسانی را بیش از پیش بهره ور کنیم.
وی با اشاره به جلسه یکشنبه فعالان حوزه معدن در وزارت صنعت ،گفت: بهره وری فقط کاهش مصرف آب و برق نیست، بلکه باید در حوزه‌های دیگر کار را پیش برد.

کاهش حوادث بخش معدن با ارتقای بهره وری

مدیرعامل سازمان نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران با تاکید بر ضرورت به روزآوری آموزش‌ها در حوزه معادن ادامه داد : با آموزش و ارتقای بهره وری در سایه آموزش‌ها، حوادث بخش معدن نیز کاهش می‌یابد. البته طی سال‌های اخیر ظرفیت‌های دیگر اقتصاد به غیر از نفت، مغفول مانده و حتی تجهیزات صنعت در داخل نیز، مورد توجه قرار نگرفته است و یکی از فاکتورهای بهره وری نیز، سوار شدن بر تکنولوژی است.

سهم "صنعت و معدن" در ارزش‌افزوده اقتصاد، ۲۱ درصد است

همچنین در این مراسم، مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو با بیان اینکه "گروه صنایع و معادن" سهم ۲۱ درصدی در ایجاد ارزش افزوده اقتصاد کشور دارد، گفت: سهم گروه خدمات در ایجاد ارزش افزوده ۵۶.۵ درصد، گروه نفت ۱۱.۹ درصد و گروه کشاورزی ۹.۹ درصد است.
غلامرضا ملاطاهری افزود: سازمان‌های توسعه‌ای در دنیا براساس دسته‌بندی‌های صورت گرفته ، دارای ۱۱ وظیفه عمده و تخصصی هستند. این وظایف شامل توسعه تکنولوژی‌ها و زیرساخت‌ها، کمک به قانون‌گذاری و سیاست‌گذاری، تبادل تجارب و توسعه بازار است.
وی ادامه داد: توسعه تحقیق و مطالعات، کمک‌های غیرمالی، بهره‌وری و توسعه منابع انسانی، توسعه سرمایه‌گذاری، نوسازی صنایع، مشارکت با بخش خصوصی و کمک‌های مالی از دیگر وظایف سازمان‌های توسعه‌ای در دنیا است.

ایمیدرو متولی وظایف عمومی سازمان‌های توسعه‌ای

ملاطاهری اظهار کرد: ایمیدرو متولی اجرای بخش زیادی از وظایف عمومی سازمان‌های توسعه‌ای در کشور مشتمل بر توسعه تکنولوژی‌ها و زیرساخت‌ها، کمک به قانون‌گذاری و سیاست‌گذاری، توسعه تحقیق و مطالعات، بهره‌وری و توسعه منابع انسانی، توسعه سرمایه‌گذاری، مشارکت با بخش خصوصی و کمک‌های مالی است.
مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو ادامه داد: توسعه و نوسازی با تعریف و اجرای طرح‌های توسعه مناطق محروم، فناوری نوین و توسعه ذخایر معدنی و توانمندسازی با حمایت از پژوهش‌های کاربردی و توسعه فناوری محقق می‌شود و اگر توانمندسازی نباشد، توسعه صورت نمی‌گیرد. رقابت‌پذیری نیز بسیار متأثر از بهره‌وری است.
وی با اشاره به ماده ۳ سیاست‌های کلی اقتصادی مقاومتی، بیان کرد: براساس این ماده، محور قراردادن رشد بهره‌وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، تقویت رقابت‌پذیری اقتصاد، ایجاد بستر رقابت بین مناطق و استان‌ها و به کارگیری ظرفیت و قابلیت‌های متنوع در جغرافیای مزیت‌های مناطق کشور انجام می‌شود.

رشد ۸.۸ درصدی ارزش افزوده معدن در برنامه ششم

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو با بیان اینکه براساس ماده ۴ قانون برنامه ششم توسعه در رشد اقتصادی ۸ درصدی کشور حداقل ۲.۸ درصد باید از محل ارتقای بهره‌وری کل عوامل تولید حاصل شود، اظهار کرد: طبق هدف‌گذاری برنامه ششم در بخش معدن، متوسط رشد سالانه ارزش افزوده باید ۸.۸ درصد و متوسط رشد سالانه اشتغال ۴.۶ درصد باشد.

۲۶.۱ درصد متوسط رشد سالانه سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن

وی ادامه داد: همچنین براساس برنامه ششم توسعه، متوسط رشد سالانه سرمایه‌گذاری در بخش صنعت و معدن باید ۲۶.۱ درصد و متوسط رشد بهره‌وری کل عوامل تولید در بخش معدن ۲.۴ باشد.

رتبه۱۰۰ ایران در پایداری اقتصاد کلان

ملاطاهری با اشاره به گزارش ۲۰۱۸ مجمع جهانی اقتصاد درباره شاخص رقابت‌پذیری گفت: از جمله شاخص‌های مورد ارزیابی در این گزارش، پایداری اقتصاد کلان و بازار کلان است که رتبه ایران در این موارد بالای ۱۰۰ است.

ضرورت برنامه ریزی منسجم در ارتقای بهره وری

وی ادامه داد: این شاخص‌ها متأثر از بهره‌وری است و نشان می‌دهد ما در این زمینه (ارتقای بهره‌وری) نیاز به برنامه منسجم داریم.
در ادامه این مراسم ، معاون پایش و پژوهش سازمان ملی بهره‌وری ایران گفت: بهترین دوره اقتصادی ایران طی سال‌های ۶۸ تا ۸۶ بوده است و سال‌های ۸۶ تا ۹۳ به دلیل مشکلات اقتصادی، اقدامات در خور توجهی در بخش بهره‌وری نیز انجام نشد.
عرفان مردانی اظهار کرد: ایجاد ساختار سازماندهی شده و تحول تکنولوژیک در حوزه بهره‌وری به منظور افزایش شاخص‌های اقتصادی، ضروری است.
وی ادامه داد: بخش معدن و صنایع معدنی به دلیل طراحی جایزه و اهتمام به پیاده‌سازی بهره‌وری، نسبت به دیگر بخش‌های اقتصادی پیشرو است.
 معاون پایش و پژوهش سازمان ملی بهره‌وری ایران گفت: در بخش بهره‌وری دارای ضعف‌های بسیاری هستیم. آمارهای رشد ارزش افزوده در بخش معدن طی سال‌های ۷۵ تا ۹۶ حاکی است که این حوزه تنها ۶.۷ درصد رشد داشته است.
مردانی با اشاره به اهمیت بهره‌وری نیروی کار، اعلام کرد: ایران در بخش بهره‌وری نیروی کار در بین کشورهای آسیایی ضعیف عمل کرده است.
وی اظهار کرد: بسیاری از مدیران رفتار حرفه‌ای و اثربخش نسبت به مقوله بهره‌وری ندارند و امیدواریم این خلاء ساختار در اجتماع، با اهتمام بیشتر مدیران به این حوزه مرتفع شود.

۱۳۰۰ قطعه داخلی‌سازی شد

در پایان این مراسم، رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران گفت: در شرایط فعلی تحریم که امکان تامین تجهیزات و قطعات وجود ندارد، با اعتماد به جوانان و دانشگاهیان و مقوله آموزش، توانسته‌ایم گام‌های مناسبی برداریم.
بهرام شکوری اظهار کرد: ساخت ۱۳۰۰ قلم قطعه با یک دهم قیمت تمام شده، از جمله این اقدامات است و موجب حذف ارز تخصیصی برای این موارد شده است.
وی ادامه داد: با ارتقای بهره‌وری، قیمت تمام شده کالاها کاهش و منافع جمعی افزایش می‌یابد. در جهان بیشترین محصول با کمترین قیمت تولید می‌شود و در شرکت‌ها، ضایعات به صفر رسیده است.
رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی ایران افزود: شاخص‌های بهره‌وری بخش خصوصی در مقایسه با بخش دولتی، به شاخص‌های جهانی نزدیک‌تر است.
وی با اشاره به ارتباط دانشگاه و صنعت گفت: این ارتباط باید به صورتی باشد که پژوهش‌ها و پایان‌نامه‌ها بتواند مشکلات بخش خصوصی را رفع کند.
شکوری افزود: منافع حاصله از این روند می‌تواند سهمی بسیار بالاتر از حق مشاوره ایجاد کند. مهمترین مولفه برای ما به عنوان بخش خصوصی، رقابتی شدن تولید، کاهش قیمت تمام شده و افزایش سود بیشتر و در نتیجه توسعه کسب و کار با ارتقای بهره‌وری است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395