دوشنبه, 27 خرداد 1398 ساعت 09:41
کد خبر: 57618

اطلاعات تکميلي

  • معاون وزیر بهداشت هشدار داد:

مشکلات اقتصادی عامل کاهش بار مراجعات به مرکز درمانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: معاون کل وزارت بهداشت گفت: حدود ۳۰ درصد بار مراجعات به داروخانه‌ها بدون داشتن نسخه و بدون مراجعه مجدد به پزشک است تا از این طریق بتوانند هزینه‌های خود را کاهش داده و پول ویزیت را پرداخت نکنند.

ایرج حریرچی روزگذشته در مراسم تودیع و معارفه رییس بسیج جامعه پزشکی کشور ، افزود:  در وزارت بهداشت از تمام کسانی که می‌توانند برای بهبود حوزه سلامت ما را یاری کنند، کمک می‌طلبیم. هیچکدام از کسانی که در حال حاضر در کشور مسئولیتی دارند، افراد کم‌تجربه‌ای نیستند، اما در حال حاضر شرایط با همیشه فرق می‌کند.
وی با بیان این‌که پزشکانی که در بسیج جامعه پزشکی فعالیت می‌کنند، افرادی انقلابی هستند، ادامه داد : ‌از نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مهم‌ترین کمکی که به ما می‌شود از سمت بسیج جامعه پزشکی است.
حریرچی افزود: در شرایط تحریم‌ها مشاهده می‌شود که به علت فشار اقتصادی که بر مردم وارد می‌شود، آنها تنها منابع خود را صرف هزینه‌های ضروری مانند خوراک، پوشاک و مسکن می‌کنند و بیشتر اوقات از اقدامات پزشکی خود غافل می‌شوند. چیزی که ما در تحریم‌های گذشته یعنی در سال ۱۳۹۱ مشاهده کردیم این بود که با توجه به رشد جمعیت، بار مراجعه به حوزه درمان باید سالانه بین سه الی هفت درصد افزایش می‌یافت، اما به دلیل مشکلات موجود این بار مراجعه تا حدود پنج درصد کاهش یافت.

کاهش مراجعات درمانی مردم به دلیل مسایل اقتصادی

معاون کل وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: در سال ۱۳۹۷ هم نشانه‌های اولیه کاهش بار مراجعه بر مردم دیده شد. از طرف دیگر دولت نیز با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند و ممکن است تحریم‌ها اجازه ندهد که در این زمینه بتواند به خوبی به ما کمک کند.
وی افزود: در حال حاضر مهم‌ترین نکته با توجه به شرایط موجود، توجه به اقشار فقیر و محروم جامعه است که در این زمینه بسیج جامعه پزشکی کمک‌های خوبی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کرده است. در شرایط فعلی حدود ۳۰ درصد بار مراجعات به داروخانه‌ها بدون داشتن نسخه و بدون مراجعه مجدد به پزشک است تا از این طریق بتوانند هزینه‌های خود را کاهش داده و پول ویزیت را پرداخت نکنند. اینها نشانه‌های نگران‌کننده‌ای است.
حریرچی در ادامه با بیان این‌که موفقیت در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یکی از ارکان اصلی مقبولیت و محبوبیت بین افراد جامعه است، بیان کرد :  اگر حکومت‌ها بتوانند در حوزه سلامت موفق عمل کنند، ۲۵ تا ۳۵ درصد در رای‌آوری می‌توانند موفق باشند. در واقع ایجاد رضایت در مردم در این شرایط موضوع کلیدی و مهمی است. به همین دلیل است که می‌گوییم یکی از بهترین محل‌ها برای افزایش سرمایه اجتماعی، رضایت مردم است.
معاون وزیر بهداشت عنوان کرد: از آنجایی که یکی از ملاک‌های مهاجرت افراد، استحکام حوزه سلامت کشورها است از مهم‌ترین تاکیدات ما حفظ سلامت و رسیدگی به بیماران در مناطق محروم و مرزی بدون توجه به مسائل سیاسی است.
در ادامه این مراسم متولیان ،رییس جدید بسیج جامعه پزشکی گفت: با توجه به شرایط ویژه‌ای که کشور در آن قرار گرفته است، یکی از سنگرهای مبارزه در جامعه پزشکی، قرار دارد. در حال حاضر باید تاکید بیشتری بر اتحاد داشته باشیم.
وی با تاکید بر خروج بسیج جامعه پزشکی از جناح‌های سیاسی، افزود: همه پزشکان در حالی که به اصول خود معتقد هستند باید نسبت به خدمت‌رسانی به مردم پیشتاز باشند.

انتقاد از عدم تصویب طرح سازمان ملی امداد و نجات در مجلس

همچنین در این مراسم سردار سپهر، جانشین سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به قابلیت‌های بسیج جامعه پزشکی کشور یکی از ظرفیت‌های مهم این بسیج را خدمات در حوزه بهداشت و سلامت معرفی کرد و گفت: با توجه به سوابق سازمان بسیج جامعه پزشکی و خدمات و تلاش‌هایی که این مجموعه مردم نهاد برای مردم کرده است خدمات خوبی در سال‌های گذشته انجام شده است.

وزارت بهداشت

وی با بیان اینکه بسیج مستضعفین با فرمان امام خمینی (ره) به منظور ایجاد تمدنی جهانی و اسلامی تشکیل شد افزود: بسیج بزرگترین ساختار مردم نهادی است که با حضور ده‌ها میلیون نفر انسان معتقد به نظام، در حال نقش آفرینی است. باید از ظرفیت‌های بسیج نهایت استفاده را برد. بسیج در بخش بهداشت و سلامت که از مهمترین مسائل جهانی است می‌تواند کمک‌های شایانی به کشور کند.
سردار سپهر با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم در کشور توفیقات روزافزون و بزرگتری داشته باشیم لازم است تا از ظرفیت بسیج نهایت استفاده را ببریم، خاطر نشان کرد:‌ ما تکلیف داریم به وزارت بهداشت در کارهای به‌ظاهر نشدنی که ممکن است از چالش‌های نظام سلامت باشد کمک کنیم، به همین دلیل است که می‌گوییم ما نمی‌خواهیم تنها کارهای عادی را انجام دهیم.
وی به حادثه سیل در کشور اشاره کرد و گفت: در سیلی که ابتدای سال برخی استان‌های کشور درگیر آن بودند بسیج توانست در ۳۵ روز به اندازه سه سال خدمات امداد و نجات انجام دهد. ما توانستیم سخت‌ترین کارهایی را انجام دهیم که اگر قرار بود با بودجه جاری دولت انجام شود شاید ۱۰ سال طول می‌کشید در حالی که با حضور نیروهای مردمی ما ۳۵ روزه بیشتر این مشکلات حل شدند.
جانشین سازمان بسیج مستضعفین در ادامه یکی از فقدان‌های اصلی کشور را نبود سازمان ملی امداد و نجات معرفی کرد و افزود:  اگر زلزله یا اتفاق غریب الوقوع پیش بینی نشده‌ای در کشور رخ دهد ، متاسفانه دستگاه‌ها آمادگی لازم را ندارند، اگر نیروهای انسانی در حادثه سیل اخیر حضور نمی‌یافتند تلفات انسانی و دامی بسیار بیش از چیزی بود که در حال حاضر گزارش می‌شود.
وی با اشاره به ظرفیت‌های عظیم بسیج در کشور ،گفت: ما می‌توانیم سخت‌ترین کارها را در کشور انجام دهیم به طور مثال در سال گذشته ظرف مدت یک هفته ۱۲ میلیون طیور را واکسن زدیم که این یک رکورد جهانی است.

بسیج جامعه پزشکی محلی برای هم افزایی و وحدت در نظام سلامت

در پایان این مراسم ، رئیس سابق بسیج جامعه پزشکی گفت: بسیج جامعه پزشکی محلی برای هم افزایی و وحدت در حوزه بهداشت و درمان است و در عمل نیاز به مدیریت چالش ها دارد.
محمد رئیس زاده، مسئول سابق بسیج جامعه پزشکی کشور ، افزود : مجموعه بسیج جامعه پزشکی بسیار پر ظرفیت است و متاسفانه ذهن ما از توانایی های این ارگان همیشه عقب تر بوده است. طی سال های اخیر نیز تلاش شده تا این ظرفیت ارتقا یابد و از آن در حوزه بهداشت و درمان استفاده شود.
وی با اشاره به برخی اقدامات انجام شده در این نهاد طی سال های اخیر، عنوان کرد: در حوزه خدمت رسانی در جبهه مقاومت بیش از ۲۰۰ تیم درمانی را به مناطق جبهه های مقاومت اعزام کردیم. انجمن پزشکان مسلمان بدون مرز ایجاد و حدود ۶۰ تیم به خارج از کشور از جمله فلسطین اعزام شد.
رئیس زاده ادامه داد: در داخل کشور نیز حدود ۳۶ میلیون و ۹۰۰ هزار خدمات متعدد به هموطنان ارائه شد که فعالیت در مناطق محروم و برپایی بیمارستان های صحرایی از جمله مصادیق آن است.
مسئول سابق بسیج جامعه پزشکی کشور یاد آور شد: بسیج جامعه پزشکی مرکزی برای هم افزایی و وحدت در حوزه بهداشت و درمان است و در عمل نیاز به مدیریت چالش ها دارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395