یکشنبه, 26 خرداد 1398 ساعت 08:58
کد خبر: 57551

اطلاعات تکميلي

  • دریا بیگی مطرح کرد:

رکود اقتصادی ثمره پایین بودن دستمزد کارگران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیرابابایی

عصراقتصاد: عضو کانون عالی بازنشسته و مستمری بگیران کل کشور گفت : پایین بودن سطح دستمزد جامعه کارگری به رکود اقتصادی وکاهش قدرت خرید آنها منجر شده است.

کارگران در هر کشوری نقش محوری در تحولات و مناسبات مختلف جامعه دارند، رفع مشکلات و چالش‌های آنها می تواند راه خروج از مشکلات مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را برای دولت‌ها هموار سازد؛ چرا که هر نوع اقدامی در جامعه به فعالیت مردم گره خورده است و از آنجا که جامعه کارگری، جامعه گسترده ای در کشور است، به طور قطع اگر امنیت شغلی، معیشت و زمینه حضور فعال تر آنها در سایر بخش‌های جامعه فراهم شود و ارزش گذاری بر نقش کارگر در جامعه توسط دستگاه‌های ذی ربط صورت گیرد، می توان بیش از گذشته از ظرفیت‌های جامعه کارگری برای رشد، توسعه و حل مشکلات بهره برد.
یکی از دغدغه‌های مهم کارگران در کنار امنیت شغلی، موضوع تامین معاش است که متاسفانه طی سال‌های گذشته به دلیل فاصله زیاد دستمزد با نرخ تورم واقعی، قدرت خرید آنها به شدت کاهش یافته است و این در حالی است که موضوع دستمزد تأثیر زیادی بر متغیرهای کلان اقتصادی دارد.
برای بررسی معضلات و مشکلات جامعه کارگری خبرنگار ما به سراغ نصراله دریابیگی ، عضو کانون عالی بازنشسته و مستمری بگیران کل کشور رفته و نظرات شان را جویا شدیم که ماحصل آن را در ادامه می خوانید .
تامین معیشت ، عمده ترین معضل جامعه کارگری است
نصراله دریابیگی ، عضو کانون عالی بازنشسته و مستمری بگیران کل کشور در خصوص مشکلات جامعه کارگری به "عصراقتصاد"گفت: تامین معیشت ، عمده ترین معضل جامعه کارگری و بازنشستگان در سطح کشور است ؛ چرا که طی سال های گذشته  براساس قانون ، حقوق و دستمزد جامعه کارگری و بازنشستگان افزایش چشمگیری نداشته است.

اختلاف 60 درصدی میان دستمزد وهزینه معیشت

وی افزود : در حال حاضر بین حداقل دستمزد و هزینه سبد معیشت یک خانوار 5 نفره ، اختلاف 60 در صدی وجود دارد . حداقل دستمزد یک کارگر در ماه یک میلون و پانصد هزار تومان است که در مقابل هزینه سبد خانوار 4 میلیون تومان است که این شکاف عوامل مختلفی را در سیاست های کلان کشور ایجاد می کند.

رکود اقتصادی ثمره پایین بودن دستمزد کارگران

دریابیگی ادامه داد: پایین بودن سطح دستمزد جامعه کارگری به رکود اقتصادی وکاهش قدرت خرید جامعه کارگری منجر شده است ؛ بنابراین سال گذشته رئیس جمهور اعلام کردکه از رکود اقتصادی خارج شده ایم و این در حالی است که در این صورت باید قدرت خرید جامعه کارگری نیز افزایش می یافت .

پایین بودن دستمزد، ضد اشتغال است

عضو کانون عالی بازنشسته و مستمری بگیران کل کشور تصریح کرد :پایین بودن دستمزد ، ضد اشتغال است ؛ چراکه کارگر به ناچار برای تامین هزینه های خود باید فعالیت های دیگری داشته باشد که در این صورت جایگزین نیروهای جوان می شوند .
به گفته وی ، حوادث کار هر روز قربانیان زیادی را به دنبال دارد که اغلب موارد به مرگ افراد منجر می شود که این امر از مشکلات دیگر جامعه کارگری است .

سه هزار و پانصد بازنشسته در سطح کشور وجود دارد

دریابیگی خاطر نشان کرد :سه هزار و پانصد بازنشسته در سطح کشور وجود دارد که 65 درصد آنها حداقل بگیر هستند که برای تامین هزینه های خود به فعالیت  دوم مشغول هستند.
دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران بیان کرد : افزایش حقوق قانونی جامعه کارگری به رونق اقتصادی ، تولید و شادابی در کشور منجر می شود.
وی در خصوص راهکار حمایت از جامعه کارگری، تصریح کرد: افزایش حقوق، بن کارگری، وام مسکن و کمک های غیر نقدی به کارگران با ارز 4200 تومانی به روش ارزاق عمومی از طریق شرکت های تعاونی از جمله راهکار حمایت از جامعه کارگری به شمار می رود.

حق مسکن  وحق اولاد کمکی به جامعه کارگری نمی کند

دریابیگی  اظهار کرد: ارائه حق مسکن  وحق اولاد برای کارگران با دستمزد یک میلیون و پانصد هزار تومان هیچ کمکی به جامعه کارگری نمی کند .
دولت باید صدای کارگران را بشنود و خوشبختانه امسال در بخش دستمزد تا اندازه ای خواسته ها تامین شده است ، اما در کنار این موضوع باید به امر مسکن جامعه کارگری توجه ویژه ای شود .

رونق تولید نباید در حد شعار باقی بماند

دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران با اشاره به شعار رونق تولید، گفت: موضوع رونق تولید نباید در حد شعار باقی بماند و باید به کارگر و کارآفرین توجه ویژه ای شود؛ بنابراین باید صدای کارگران توسط مقامات مسئول و دولت شنیده شود و دولت با سه جانبه گرایی و مذاکره امور مربوط به آنها را پیگیری کند.

جامعه کارگری و کارفرمایی صاحبان اصلی سازمان تامین اجتماعی

دریابیگی در خصوص سازمان تامین اجتماعی، عنوان کرد: متاسفانه سازمان تامین اجتماعی به مدت  هشت ماه است که توسط سرپرست اداره می شود که این به صلاح کشور نیست. جامعه کارگری و کارفرمایی صاحبان اصلی سازمان تامین اجتماعی هستند؛ لذا باید فردی از درون سازمان تامین اجتماعی که حرف ها، دردها و واقعیت های زندگی کارگران و بازنشستگان را می داند، انتخاب شود.
وی افزود: خوشبختانه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مسیر حمایت از جامعه کارگری گام برداشته است و صدای این قشر از جامعه را منعکس می کند ، اما دولتمردان و رییس جمهور عنایت لازم را به آنها ندارد.
دبیر اجرایی خانه کارگر مازندران اظهارکرد: در دولت روحانی تلاش های زیادی توسط وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی صورت گرفته که محمد شریعتمداری وزیر کنونی وزارت تعاون نیز مسیر وی را در جهت حمایت از جامعه کارگری  ادامه داده است. شریعتمداری در انتخاب روابط کار بسیار دقیق و با تدبیر است و در این مدت عملکرد مثبتی را به جای گذاشته است.
دریابیگی ادامه داد : در بحث روابط کار و تامین اجتماعی باید دولتمردان به خواسته های به حق وقانونی وزیر تعاون توجه کرده و مذاکرات لازم را در قالب سه جانبه گرایی پیگیری کنند.

95 درصد قراردادهای کارگران موقتی است

وی در خصوص قراردادهای موقت، اظهار کرد: 95 درصد قراردادهای کارگران به صورت موقت است که در نتیجه آن این قشر از امنیت شغلی لازم برخوردار نیستند.
به گفته دریابیگی ، علی رغم میل باطنی وزیر تعاون ، کار و رفاه اجتماعی مدتی است که انتخاب مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی بی نتیجه مانده و در انتظار تصمیم گیری توسط دولت است.
وی افزود : سازمان تامین اجتماعی باید براساس سه جانبه گرایی واقعی توسط سه ضلع شورای عالی تامین اجتماعی ، هیات مدیره و مدیر عامل اداره شود.
عضو کانون عالی بازنشسته و مستمری بگیران کل کشور در پایان یاد آورشد : کانون شوراهای اسلامی کار ، کانون انجمن های صنفی و مجمع نمایندگان کارگران سه تشکل کارگری و خانه کارگر تشکل مادر است که این نهادها را حمایت می کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395