یکشنبه, 26 خرداد 1398 ساعت 08:12
کد خبر: 57539

اطلاعات تکميلي

  • معاون طرح و برنامه وزارت صمت خبرداد

راه اندازی هلدینگ های سرمایه گذاری برای جذب سرمایه‌های سرگردان مردمی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاد: معاون برنامه‌ریزی و طرح توسعه وزارت صمت اظهار داشت: در حال حاضر نقدینگی یکی از چالش‌های اصلی بخش صنعت و تولید است و نیاز داریم علاوه بر سیستم بانکی، بازار سرمایه نیز به کمک این بخش بیاید. برای توسعه سرمایه گذاری با جذب سرمایه‌های سرگردان مردمی نیز هلدینگ های سرمایه گذاری در سه استان کشور راه اندازی می‌شود.

سعید زرندی روزگذشته در نشست خبری در جمع خبرنگاران، از توسعه صادرات غیرنفتی به عنوان یکی از هفت برنامه و محور اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت در فضای سخت تحریم‌ها اشاره کرد و افزود: با توجه به دشواری تبادلات بین المللی، در سال ۹۸ توسعه صادرات غیرنفتی را با تمرکز بر کشورهای همسایه و همجوار در دستور کار داریم.
وی بیان داشت: توسعه تولید و تعمیق ساخت داخل، توسعه معادن و صنایع معدنی، استفاده از شرکت‌های دانش بنیان برای تبدیل مونتاژکاری به تولید، مدیریت بازار و ساماندهی لجستیک تجاری، بهبود فضای کسب و کار در رابطه با محیط داخل وزارت صنعت و تأمین مالی و توسعه سرمایه گذاری، سایر برنامه‌های پیش بینی شده وزارتخانه در سال ۹۸ است.
زرندی ادامه داد: در محور نخست یعنی توسعه تولید و تأمین ساخت داخل، در نظر داریم از تجربه و دانش بنگاه‌های داخلی برای خودکفایی استفاده کنیم و در این راستا وضعیت واردات به کشور و میزان وابستگی‌ها بررسی شد.
وی اظهار داشت: از مجموع ۴۲ میلیارد دلار واردات سال ۹۷، نزدیک به ۳۵ میلیارد دلار آن مربوط به واردات کالاهای صنعتی بوده که ۱۲ میلیارد دلار آن مربوط به ۵۵ ردیف کد تعرفه‌ای و به طور عمده قطعات منفصل خودرو بوده است.
معاون طرح و برنامه وزیر صنعت خاطرنشان کرد: رویکرد اصلی وزارت صنعت در سال جدید، تعریف نکردن پروژه‌های جدید ایجادی است و به جای آن در نظر دارد تا به فعالسازی ظرفیت خالی واحدهای راکد و واحدهایی که با کمتر از ظرفیت اصلی خودکار می‌کنند، بپردازد.
وی بیان داشت: در زمینه جذب سرمایه گذاری جایگزین واردات، امسال دستیابی به سه میلیارد دلار هدفگذاری شده است و در این راستا، ابتدا به فعالسازی طرح‌های نیمه تمام اقدام می‌شود و در غیر این صورت، واحدهای جدیدی راه اندازی خواهد شد.
زرندی در ادامه، برنامه ریزی برای رشد ۲۵ درصدی صنایع نساجی و پوشاک در سال ۹۸ را یادآور شد و گفت: این صنعت توانست از فضای تحریم‌ها استفاده کند و اکنون واردات این کالاها قابل کنترل تر شده و بازار بهتری برای محصولات داخلی ایجاد شده است.
وی ادامه داد: توسعه و تکمیل صنعت لوازم خانگی، صنایع دریایی و حمل و نقل ناوگان ریلی (با ایجاد ۱۳ هزار و ۱۰۰ واگن)، سایر برنامه‌های توسعه‌ای پیش بینی شده است. در حوزه معدن نیز، تمرکز اصلی بر اکتشاف و فعالسازی معادن کوچک است.

بیشترین صادرات غیرنفتی به کشورهای همسایه بود

وی با اشاره به برنامه‌ریزی وزارت صمت برای صادرات گفت: در سال 97، 4/23 میلیارد دلار از صادرات غیرنفتی ما به 15 کشور همسایه بود بر همین اساس ما تمرکز خود را بر روی بازارهای نزدیک قرار دادیم تا بتوانیم حجم صادرات خود را بالا ببریم. اکنون این بازارها هدف ما هستند ضمن آنکه برای صادرات دیگر کشورها نیز حمایت‌های لازم را می‌کنیم.
زرندی تصریح کرد: در حال حاضر نقدینگی یکی از چالش‌های اصلی بخش صنعت و تولید است و نیاز داریم علاوه بر سیستم بانکی، بازار سرمایه نیز به کمک این بخش بیاید. سهم صنعت در سال 92 از تسهیلات بانکی 21 درصد بوده که این عدد در سال گذشته به 38 درصد رسیده است.
وی در خصوص وضعیت تولید قطعات خودرو گفت: جهش نرخ ارز باعث افزایش هزینه‌ خودروسازان شد در حالی که این شرکت‌ها از قبل نیز تعهدات سنگین داشتند. وزارتخانه نیز با رویکرد کمک به قطعه‌سازان اقداماتی را انجام داد؛ از جمله پرداخت 4000 میلیارد تومان تسهیلات که توسط خودروسازان تامین شده بود. هرچند هنوز در بخش پرداخت ارزی این تسهیلات مشکل داریم اما با استفاده از روش‌های دیگر همچون کمک به ترخیص قطعات وارداتی از گمرک از این بخش حمایت می‌کنیم.

بومی سازی کالا با همکاری شرکت های دانش بنیان

وی افزود: از بین محصولات وارداتی، ۵۵ کد تعرفه که بیشترین ارزش را به خود اختصاص دادند مشخص و برنامه‌ریزی شده که آن بخش از کالاهایی که قابلیت تولید در داخل را دارند با نظارت معاونت صنایع در سال ۹۸ در داخل تولید شوند و در مورد کالاهایی که دانش فنی و تکنولوژی آن‌ها هنوز در کشور وجود ندارد، با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان به سمت بومی‌سازی آن‌ها حرکت کنیم.

راه اندازی سامانه توزیع

وی از راه اندازی سامانه توزیع به عنوان اصلی ترین اقدام در حوزه مدیریت بازار خبر داد که به گفته او اکنون برای لاستیک خودرو اجرایی شده و تا پایان سال به ۱۰۰ قلم کالا توسعه خواهد یافت.
زرندی همچنین از برنامه ریزی برای توسعه سرمایه گذاری با جذب سرمایه‌های سرگردان مردمی خبر داد و افزود: در این راستا، هلدینگ های سرمایه گذاری در سه استان کشور به صورت پایلوت راه اندازی می‌شود.

مشکلات تولید

معاون طرح و برنامه وزیر صنعت در ادامه به چالش‌های تولید در کشور اشاره کرد و گفت: مشکلات انتقال ارز ناشی از تحریم‌ها که بیشترین تاثیر را بر واردات مواد اولیه و واسطه‌ای گذاشته و به افزایش هزینه‌های تولید دامن زده است، مهمترین این چالش هاست.
زرندی تصریح کرد: مطالعات نشان داده هر ۱۰۰ درصد افزایش نرخ ارز حدود ۸۹.۵ درصد افزایش هزینه کالاهای وارداتی در حوزه تولید را به همراه داشته است.
وی بیان داشت: تغییرات نرخ ارز، بی ثباتی سیاست‌ها، کمبود نقدینگی واحدها، مشکلات بیمه تامین اجتماعی، مالیات و گمرکات، سایر دغدغه‌های تولیدکنندگان را تشکیل می‌دهد.

کسب رتبه ۱۲۱ در بهبود تجارت فرامرزی در سال ۲۰۱۹

وی با اعلام اینکه از لحاظ نمره ای بهبود فضای کسب و کار در کشور رشد کرده است، ادامه داد: بیشترین بهبود را در تجارت فرامرزی داریم که از رتبه ۱۶۶ در سال ۲۰۱۸ به رتبه ۱۲۱ در ۲۰۱۹ رسیدیم.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت با یادآوری اینکه تمرکز در حوزه بازار سرمایه را در دستور کار داریم، تصریح کرد: سرجمع تسهیلات ارایه شده بانکها از ۳۱ درصد در سال ۹۲ به ۲۸ درصد رسید که بهبود این نرخ را در دستور کار داریم.
زرندی با بیان اینکه شعار رونق تولید که توسط رهبری ارایه شد، نقطه ای محوری برای فرآیندهای تصمیم گیری است، افزود: موضوع ساماندهی مالیات بر ارزش افزوده که یک دغدغه مهم برای تولید است را داریم پیگیری می کنیم.
وی در خصوص ساماندهی قیمت کالاها در بازار، ادامه داد: سازمان حمایت روی طراحی سامانه ای برای ارایه نرخ مرجع محصولات و کالاها کار می کند. نبودن قیمت واحد باعث سو استفاده برهی افراد سودجو از طریق ارایه قیمتهای مجازی شد.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص ارزیابی پروژه ها نیز گفت: مسئول ارزیابی اقتصادی بودن پروژه ها و طرح ها بانک ها هستند، با تغییر نرخ ارز ساماندهی جدیدی برای این ارزیابی با توجه به شرایط جدید ارایه شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395