یکشنبه, 26 خرداد 1398 ساعت 00:00
کد خبر: 57533

اطلاعات تکميلي

  • مدیرکل آموزش و مطالعات گردشگری خبر داد:

حضور موسسه بین‌المللی آموزشی "وی‌فی" اتریش در ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: حضورموسسه بین‌المللی آموزشی "وی فی"(WIFI) اتریش در ایران،  با هدف ارائه خدمات آموزشی در زمینه تربیت  نیروی انسانی متبحر درصنعت گردشگری کشور، یکی از مهم‌ترین مصوبات دومین کارگروه گردشگری ایران و اتریش به شمار می‌آید.


"زاهد شفیعی" مدیر‌کل آموزش و مطالعات گردشگری به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در کارگروه گردشگری ایران و اتریش که تا جمعه،24 خرداد ماه، در شهر وین برگزار شد؛ با برشمردن مهم‌ترین دستاوردهای جلسه کاری" آموزش گردشگری و تربیت نیروی انسانی" در محل "وزارت فدرال گردشگری و توسعه پایدار" وین، گفت: عضویت کلیه شرکت‌های فعال در حوزه‌های مختلف اعم از صنعتی، کشاورزی، گردشگری و ... در اتاق بازرگانی اتریش و اختصاص بخشی از درآمدهای هر یک به موضوع آموزش و به دنبال این روند فعالیت موسسه آموزشی معتبر و گسترده "وی فی"(WIFI)  با مسئولیت ارائه خدمات آموزشی به شرکت‌های عضو اتاق بازرگانی، سبب گسترده شدن فرصت آموزشی مناسب و به‌روز، برای ایران شده است.
وی افزود: بهره‌مندی ازموسسه بین‌المللی و معتبر آموزشی"وی فی"که ضمن طراحی بیش از 50  مدل آموزش تخصصی گردشگری، مسئولیت تعلیم سالانه بیش از 500 هزار نفر را در کارنامه خود داراست؛ فرصتی مغتنم جهت ارتقای سطح کیفی خدمات آموزشی بخش گردشگری به شمار می‌آید که با رایزنی‌های صورت گرفته، زمینه حضور و همکاری آن در ایران فراهم شده است.
مدیر‌کل آموزش و مطالعات گردشگری یادآور شد: پیشنهاد دادیم که "وی فی" شعبه ایران را راه‌اندازی کند ویا طبق تفاهم‌نامه‌ای با سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و یاتشکل‌های تخصصی گردشگری از جمله راهنمایان تور، هتلداران، دفاتر خدمات مسافرتی و غیره، دوره‌های آموزشی در ایران برگزار کند و یا اینکه به موسسات آموزشی ما "برند" بدهد؛ تا آنها تحت اعتبار"وی‌فی" اتریش بتوانند خدمات آموزشی ارائه دهند و گواهینامه صادر کنند.
نماینده هیات ایرانی کارگروه گردشگری ایران و اتریش با اشاره به اینکه "وی‌فی"به عنوان برندبین‌المللی علاوه بر اتریش در بسیاری از کشورهای اطراف نیزخدمات آموزشی ارائه می‌کند ومدرک ارائه شده آن، از سوی بسیاری از کشورها همانند چین و .... مدرک معتبری محسوب می‌شود؛ اظهار کرد: بر این اساس مصوب شد "وی‌فی" ضمن هدایت و مدیریت وزارت توریسم، چارچوب همکاری‌های مشترک در حوزه آموزش‌های گردشگری ایران را ارائه نماید و با تعیین و ارائه دوره‌های مورد نظر، اساتید، محتوا و سرفصل‌های احتمالی به طرف ایرانی،روش اعزام اساتید و هزینه‌ها را در پروتکل بررسی کند. 
شفیعی همچنین به سایر دستاوردها و مصوبات این نشست اشاره کرد و گفت: " به‌روزرسانی محتوای دوره‌های آموزشی گردشگری با کمک "وی‌فی" و وزارت توریسم اتریش"، "طراحی دوره‌های جدید بر اساس مدل توسعه گردشگری ایران و نیازهای کنونی در بازار"، "بازنگری محتوای دوره‌های فعلی در راستای کاربردی‌تر و به روزرسانی شدن آنها منطبق با استانداردهای جهانی"، "تولید محتوا برای دوره‌های کاربردی"، "اعزام مشاور برای طرح‌های ملی ایران همانند طرح برند، حساب‌های اقماری، برنامه ملی، ..." و نیز موضوع حمایت از کسب و کارهای کوچک" نیز بخش دیگری از نتایج تلاش هیات ایرانی برای کسب امتیازهای تاثیرگذار و مورد نیاز خدمات گردشگری کشور بوده است.
شفیعی همچنین با اشاره به اینکه بخشی از نشست جلسه کاری" آموزش گردشگری و تربیت نیروی انسانی" به معرفی سیستم آموزش حوزه گردشگری دو کشور اختصاص یافته است؛ تصریح کرد: . نظام آموزشی اتریش در حوزه گردشگری دو مدل دارد؛یک دوره مهارت‌آموزی برای شاغلین صنعت گردشگری است که بدون استثنا همه باید با آموزش وارد تاسیسات گردشگری شوند و به صورت سالانه نیز در دوره‌هایی مشخص شرکت نمایند و دیگری مدل آموزشی به نام مدارس گردشگری است؛ در واقع دانش‌آموزان بعد از کلاس هشتم رشته گردشگری را انتخاب می‌کنند و 5 سال نیز گردشگری می‌خوانند و سپس دیپلم می‌گیرند.
وی ادامه داد: در تشریح ساختار آموزش گردشگری ایران نیز نظام آموزشی ایران تبیینشد و به موضوعاتی از جمله "تعداد دانشگاه‌های ایران با دارا بودن مقاطع تحصیلی کارشناسی،کارشناسی‌ارشد و دکترا  در رشته گردشگری"،"تعداد و محتوای دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت گردشگری توسط معاونت گردشگری"،"آموزش سالانه حدود 13 هزار نفر نیروی انسانی جهت فعالیت در صنعت گردشگری این بخش" و "فعال بودن بیش از 140 موسسه بخش خصوصی در حوزه آموزش و دارای مجوز از سوی سازمان میراث‌فرهنگی" بخشی از اشارات این ارائه بوده است.
مدیر‌کل آموزش و مطالعات گردشگری با اشاره به اینکه ظرفیت‌های آموزشی حوزه گردشگری برای طرف اتریشی بسیار قابل توجه و دور از انتظار بود؛ گفت: سطح بالای جلسه در حد معاون وزیر توریسم و توسعه پایدار اتریش ونیز سفرای هر دو کشور سبب تاثیرگذاری بیشتر و دریافت گسترده از نشست مورد نظر شد که بی شک در تعامل‌های پیش رو نمود می‌یابد.
نماینده هیات ایرانی کارگروه گردشگری ایران و اتریش در پایان به اعضای هیات اتریشی حاضر در جلسه اشاره کرد و افزود:"مدیر کل امور بین‌الملل"، "رییس اتاق بازرگانی" و نمایندگان "سازمان فنی‌و‌حرفه‌ای"، "وزارت علوم"، و نیز"وزارت اقتصاد و دیجیتالی" به همراه سفیر اتریش در ایران، هیات ایرانی متشکل از سفیر اتریش در ایران، رایزن فرهنگی، رایزن اقتصادی و نیز مدیران‌کل دو حوزه "بازاریابی و تبلیغات گردشگری" و نیز" آموزش و مطالعات گردشگری"  را همراهی کردند. 
گفتنی است کارگروه گردشگری ایران و اتریش ؛ منطبق بر پیشینه نقشه راه همکاری‌های ایران و اتریش که در ماه مارس 2016، در شهر وین مورد توافق و امضای نمایندگان دو کشور قرار گرفته است؛ تشکیل شده است. در این راستا 6 کارگروه مشترک برای پیگیری مفاد نقشه راه تعیین گردید که یکی از آنها کارگروه گردشگری بوده است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395