چهارشنبه, 22 خرداد 1398 ساعت 11:26
کد خبر: 57440

اطلاعات تکميلي

  • نهاد متناظر اینستکس بازهم تهدید شد؛

سیاست های ضد و نقیض آمریکا در مقابل ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: درست در روزهایی که از آسیا و اروپا نمایندگانی نگران تنش در خاورمیانه و برای حفظ برجام به ایران سفر کرده اند، آمریکا بازهم تهدید به توقف اینستکس کرد.

وزیر خارجه آلمان که سه شنبه پس از دیدار با ظریف و روحانی به آلمان برگشت، در بدو ورود به کشورش ابراز امیدواری کرد که کانال مالی ویژه اروپا عملیاتی شده و به وسیله آن هزینه دارو پرداخت شود تا انتقال این کالا به ایران صورت گیرد. هایکو ماس اضافه کرد که تلاش می کنیم بدون آمریکا به تعهدات خود در برجام عمل کنیم.
سفیر آلمان در تهران نیز با اشاره به سفر اخیر «هایکو ماس» وزیر امور خارجه این کشور اروپای غربی به ایران و دیدارش با وزیر امورخارجه و رییس جمهور کشورمان تاکید کرد: باز نگه داشتن کانال‌های گفت‌وگو در زمان‌های پرتنش بسیاراهمیت دارد.
به گزارش ایسنا «میشائیل کلور-برشتولد» صبح امروز در صفحه توئیتر خود در این ارتباط نوشت: «باز نگه داشتن کانال‌های گفت‌وگو در زمان‌های پرتنش بسیار اهمیت دارد: وزیر امور خارجه هایکو ماس (@HeikoMaas) در تهران با رئیس جمهور روحانی در خصوص برجام گفت‌وگو کرد.
همزمان بلومبرگ در گزارشی نوشت که دولت ترامپ در حال بررسی نهاد مالی موسوم به «ساز و کار تامین مالی و تجارت ایران و اروپا» برای تحریم نهاد متناظر اینستکس در ایران است. به گفته این گزارش که از یک منبع آگاه نقل قول کرده است، بهانه این اقدام آمریکا آن است که این نهاد ، موازی با بانک مرکزی بوده و چون استانداردهای جهانی را در مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم رعایت نکرده، تحریم است.
هر چند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به این خبرها اعلام کرد که اگر کالاهای مورد انقال در هر سامانه ای جزو کالاهای تحریمی نباشد، با آن مخالفتی نخواهد کرد. در حقیقت آمریکا به دنبال این است که در هر مساله تعیین کننده و تصمیم گیرنده باشد.
مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا در مورد درباره سازوکار مالی اروپا با ایران گفت: قطعا هر سازوکاری برای پرداخت که در آن کالاها و خدماتی مبادله شود که در تحریم‌های آمریکا قرار ندارد، مطلوب است و ما با آن مشکلی نداریم.
این اقدام جدید دولت ترامپ در شرایطی است که بارها از سوی ایران و روز دوشنبه هم توسط ظریف صراحتا اعلام شد که تنها راه حذف تنش ها در منطقه اتمام جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران است.
آمریکا از سویی به فرستادن میانجی و سفیر برای دخالت در فضای منطقه اقدام می کند و از طرف دیگر بر فشارهای اقتصادی علیه ایران می افزاید چرا که ترامپ رضایت دادن ایران به یک توافق جدید یا یک برجام جدید با آمریکا را دنبال می کند. موضوعی که دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران هرگز به آن تن نخواهد داد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395