چهارشنبه, 22 خرداد 1398 ساعت 09:37
کد خبر: 57439

«آبه»، سفیر صلح یا ضربه گیر آمریکا در منطقه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: این روزها خبر سفر شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به ایران سرتیتر بسیاری از خبر های کشور و جهان شده است. سفری که پیش بینی های بسیاری برای آن صورت گرفته است اما هنوز کسی از خروجی اصلی این دیدار ها خبر ندارد. بر اساس نوشته بیشتر رسانه های ایرانی، سفر آبه به ایران از این جهت انجام خواهد شد که ژاپن قصد دارد که تلطیف کننده روابط سیاسی تهران و واشنگتن باشد، با این حال برخی از خبرگزاری های ژاپنی نوشته اند که آبه به ایران می رود تا تنش های بین تهران و ریاض را کاهش دهد. در این راستا برخی بر این باورند که این رویکرد به این خاطر خواهد بود که در نهایت فشار عربستان روی آمریکا برای تامین تجهیزات نظامی از بین برود.

این فرضیه می تواند پیش بینی های اخیر را تا حدودی کمرنگ کند که آبه سفیر صلح است. چنان چه این فرضیه محقق شود آبه می تواند فرستاده ای باشد از سوی آمریکا تا پیش از انتخابات 2020 فشار های اقتصادی و سیاسی را از دوش ترامپ بردارد.
خبرها نشان می دهد که آبه روز گذشته با ترامپ مکالمه ای تلفنی داشته است که این تماس می تواند دو جنبه داشته باشد.

شینزو آبه
یا این که دو شخص گفت و گویی داشته اند در این رابطه که روابط آمریکا و ایران را چگونه بهبود بخشند، و یا این که ترامپ آبه را مجاب کرده است که برای آرام کردن تنش های خاورمیانه تلاش کند.
گرچه هر دو فرضیه تا اثبات راه درازی دارند، اما سفر امروز آبه در هر دو صورت می تواند سفری سرنوشت ساز برای منطقه خاورمیانه باشد. اما تضمین موفقیت آن به گفته سخنگوی شورای عالی امنیت ملی، به بازگشت آمریکا به برجام و جبران خسارت های وارده بر ایران ربط دارد. بر این اساس می توان دریافت که هم اکنون ریش و قیچی دست سیاستمداران ایران است.
شایان ذکر است که این اولین بار در 41 سال گذشته است که یک نخست وزیر از ژاپن به ایران سفر می کند و این می تواند نشانه ای باشد از اهمیت بی چون و چرای این سفر.
شینزو آبه در این سفر طی روزهای 22 و 23 خرداد از ایران دیدار می کند و ضمن مذاکرات با رئیس جمهوری با مقام معظم رهبری نیز ملاقات خواهد داشت.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395