چهارشنبه, 22 خرداد 1398 ساعت 09:21
کد خبر: 57437

عربستان، ناکام در جایگزینی نفت ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: از زمان تحریم یکجانبه صنعت نفت ایران توسط آمریکا، بسیاری از مشتریان نفت تهران دچار مشکلاتی شده اند که به رغم تلاش های آمریکا و عربستان، همچنان جایگزینی برای نفت ایران پیدا نشده است. ناکامی این دو کشور در پر کردن جای نفت ایران در بازار موجب شده است که واردکنندگان نفت ایران مانند هند و چین دچار مشکلاتی شوند.

این در حالی است که گفته می شود مقامات هند در روزهای گذشته تلاش های گسترده ای را برای از سرگیری واردات نفت از ایران آغاز کرده اند.
به نوشته اسپوتنیک، مقام های هند در روزهای گذشته تلاش های گسترده ای را برای از سرگیری واردات نفت از ایران آغاز کرده اند. در همین رابطه «دارمندرا پرادهان» وزیر نفت و گاز هند گفت وگویی تلفنی و مفصل با «ریک پری» وزیر انرژی آمریکا داشته است.
وزیر نفت و گاز هند در این مکالمه تغییرات قیمت نفت خام و تاثیر آن بر مصرف کنندگان هندی را مطرح کرده است. در حال حاضر قیمت هر بشکه نفت خام بین ۵۰ تا ۵۵ دلار است.
پرادهان در مورد این مکالمه افزود: در این مکالمه به موضوع تبدیل آمریکا به عنوان یکی از منابع نفت و گاز برای هند هم پرداخته شده و دو کشور بر همکاری تنگاتنگ و نزدیک برای بهبود تعامل در زمینه انرژی گفت وگو کردند.
یکی دیگر از مقام های هندی هم در این باره گفت: اگرچه با تحریم ایران، عربستان سعودی به تامین نفت هند پرداخته است اما تاکنون نتوانسته جای خالی نفت ایران را برای پالایشگاه های هند پر کند.
این در حالی است که چین نیز با معضلاتی جدی بعد از تحریم ها رو به رو شده است و گفته می شود که برخی پالایشگاه های این کشور به دلیل تحریم ایران در آستانه تعطیلی قرار دارند.
خبرگزاری رویترز در گزارشی از سنگاپور اعلام کرد که کاهش واردات نفت در چین باعث شده است تا برخی از پالایشگاه های این کشور در آستانه تعطیلی قرار گیرند.
این گزارش به نقل از داده های اداره کل گمرک چین اعلام کرد که این کشور به عنوان بزرگترین وارد کننده نفت جهان به دلیل تحریم های آمریکا مجبور شده است تا وارد نفت خود را از ایران کاهش دهد و این امر برخی از پالایشگاه های چینی را در معرض تعطیلی قرار داده است.
سنگ یک تی، تحلیلگر موسسه مشاوره انرژی سنگاپور مستقر در پکن در این خصوص گفت: اگرچه چین بعد از قطع واردات نفت از ایران مجبور شد به دیگر فروشندگان نفت خام در جهان از جمله کشورهای خاورمیانه همچون عربستان سعودی، عراق و امارات متحده عربی و همچنین برزیل روی آورد، با این وجود واردات نفت این کشور در ماه مه با ۱۱ درصد کاهش نسبت به ماه قبل از ۴۳،۷۳۰ میلیون به ۴۰.۱۲۳ میلیون تن رسید.
این گزارش حاکی است صادارت محصولات نفتی چین در ۵ ماهه نخست سال ۲۰۱۹ از ۶.۱۷ به ۴.۴۹ میلیون تن کاهش یافته است.
این در حالی است که آمریکا و عربستان پیش تر اعلام کرده بودند که جای خالی نفت ایران را در بازار پر خواهند کرد. اما آمار ها نشان می دهد که خریداران نفت ایران اکنون بعد از گذشت چند ماه از آغاز تحریم ها با مشکلاتی جدی رو به رو شده اند. مساله ای که می تواند تاثیر تحریم های آمریکا را بیش از پیش کاهش دهد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395