چهارشنبه, 22 خرداد 1398 ساعت 08:00
کد خبر: 57434

آغاز تدریجی جذب سپرده های 18 درصدی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

عصراقتصاد: همزمان با نزولی شدن قیمت ها در بازارهای غیر مولد مانند طلا و ارز در ماه های اخیر، برخی بانک ها مجددا اقدام به انتشار اوراق گواهی سپرده 18 درصدی کرده که به نظر می رسد ایجاد انگیزه برای سپرده های بانکی در کنار رشد قیمت ها در بازار سهام، اقدامی مناسب برای هدایت نقدینگی به سوی شبکه بانکی است.


این در شرایطی است که انتشار اخبار مثبت مربوط به تحولات سیاست خارجی موجب کاهش قیمت ها در بازارهای غیرمولد مانند طلا و ارز شده است و سرمایه گذاران خرد تا مشخص شدن نتایج مربوط به تحولات سیاست خارجی، تمایلی برای ورود به این بازارها ندارند؛ بنابراین اکنون فرصت مناسبی برای ایجاد جذابیت در نرخ سود سپرده های بانکی است.
بر اساس این گزارش 28 بهمن ماه سال 96  بود که بانک مرکزی همزمان با افزایش نرخ ارز و برای مدیریت بازار تدابیر ویژه‌ای را اتخاد و از طرح جدید خود رونمایی کرد.
در این راستا بانک مرکزی اوراق گواهی سپرده با نرخ سود ۲۰ درصد و اوراق گواهی سپرده مبتنی بر ارز با نرخ‌های سود ۴ و ۴.۵ درصد را منتشر کرده و مدت دو هفته برای انتشار این اوراق در نظر گرفت؛پرداخت این اوراق در مقاطع ماهانه و حداقل مدت زمان لازم برای تعلق سود به این گواهی،یک ماه بود.
طبق این گزارش با انتشار این اوراق تغییراتی در نوع سپرده‌های بانکی صورت گرفت و براساس اطلاعات بانک مرکزی حدود ۲۳۰ هزار میلیارد تومان اوراق گواهی سپرده به فروش رفت، اما بنا بر گفته مسئولان بانک‌ها، بیشتر این اوراق مربوط به جابه جایی حساب‌های بانکی بود که بتواند حجم سپرده‌های دریافتی را به طور قابل توجهی افزایش دهد.
در همان مقطع نیز روزنامه عصراقتصاد پیگیر موضوع بوده و درگفت وگو با کارشناسان بانکی و اقتصادی تاکید شده بود که انتشار اوراق گواهی می تواند به عنوان مُسکنی
کوتاه مدت بوده که اگر سیاست‌های اقتصادی تسریع نشود، درصورت عدم تمدید این اوراق توسط بانک مرکزی، امکان خروج منابع از سیستم بانکی قوت می گیرد؛ در نتیجه نقدینگی به سمت سایر بازارهای غیرمولد مانند ارز و طلا خواهد رفت و با توجه به حجم بالای این اوراق که حدود 240 هزار میلیارد تومان است، آثار منفی در اقتصاد کشور برجای خواهد گذاشت.
این روند ادامه داشت تا اینکه در اسفند ماه سال گذشته یعنی بعد از گذشت یک سال و همزمان با سررسید این اوراق، خبرنگار ما پیگیر این موضوع شد و طی تماس با تعدادی از شعب بانک‌های کشور، متوجه شد که این اوراق توسط بانک مرکزی برای یک سال دیگر تمدید شده است.
یکی از معاونان شعب بانک پاسارگاد به خبرنگار ما گفته بود: بانک مرکزی اجازه تمدید این اوراق را در سررسید داده است.
وی گفت: نرخ سود این اوراق به دستور بانک مرکزی ، 18 درصد در نظر گرفته شده است که اگر زودتر از 6 ماه برداشت شود، با نرخ 10 درصد و اگر بعد از گذشت 6 ماه اقدام به برداشت اوراق شود، با نرخ 14 درصد محاسبه خواهد شد.
اوراق مذکور معاف از مالیات بوده و سود علی‌الحساب آن ماهانه پرداخت می‌شود.
اکنون بعد از گذشت چند ماه از اقدام بانک مرکزی مبنی بر تمدید اوراق گواهی سپرده، برخی بانک ها مجددا شروع به انتشار اوراق گواهی سپرده ١٨ درصدی کرده اند که این رقم سه درصد بالاتر از میزان نرخ سپرده‌های یک ساله ۱۵ درصدی است .
بدیهی است در شرایط کنونی که نرخ‌های سود بانکی برای سپرده‌های یک ساله ۱۵ درصد و برای سپرده‌های کوتاه مدت ۱۰ درصد اعمال می‌شود، بخشنامه بانک مرکزی مبنی بر تمدید اوراق گواهی سپرده می تواند اقدامی مناسب و برای مردم جذاب و فرصتی برای سرمایه گذاری باشد؛چرا که انتشار این اوراق می تواند مانع خروج منابع از سیستم بانکی شود.
به هر حال با توجه به التهابات بازار ارز در ماه های گذشته و حجم بالای نقدینگی و عدم ماندگاری منابع در بانک‌ها، بانک مرکزی در تلاش برای حفظ سپرده ها در شبکه بانکی است؛ درست است که با انتشار این اوراق سودهای بالایی به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شود، اما در مقابل اگر این حجم از نقدینگی وارد سایر بازارهای غیرمولد شود، به‌مراتب خطرناک‌تر خواهد بود.
گفتنی است درحال حاضر برخی بانک ها برای مدت محدود اقدام به انتشار اوراق گواهی سپرده ١٨ درصدی کردند که در ذیل به آن ها اشاره شده است.

بانک صادرات اوراق گواهی سپرده ١٨ درصدی عرضه می‌کند

بانک صادرات ایران از روز شنبه ٢٥ خرداد ٩٨ اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری (عام) با نرخ سود ١٨ درصدی منتشر و عرضه می‌کند.
این بانک از روز شنبه ٢٥ خرداد تا پایان روز پنج‌شنبه ٣٠ خرداد ٩٨ اوراق گواهی سپرده مدت‌دار ویژه سرمایه‌گذاری(عام) یک‌ساله منتشر می‌کند.
این اوراق با نام و به صورت الکترونیکی در چارچوب دستورالعمل‌ها و بخش‌نامه‌های صادره از سوی بانک مرکزی با نرخ سود علی‌الحساب ١٨ درصدی سالانه منتشر خواهد شد که سود آن در مقاطع ماهانه نیز قابل پرداخت است.
نرخ بازخرید این اوراق قبل از سررسید در شعب بانک صادرات ایران با نرخ ١٠ درصد صورت خواهد گرفت و در عین حال قابل نقل و انتقال بوده و معامله ثانویه آن در بورس یا فرابورس امکان‌پذیر است.اوراق یادشده معاف از مالیات بوده و در شعب بانک صادرات ایران در سراسر کشور به فروش می‌رسد.

فروش اوراق گواهی سپرده مدت‌دار توسط بانک‌پاسارگاد

همچنین بانک‌پاسارگاد اوراق گواهی سپرده مدت‌دار، ویژه سرمایه‌گذاری (عام) عرضه می‌کند.
اوراق گواهی سپرده مدت‌دار، ویژه سرمایه‌گذاری (عام) از تاریخ 18 خرداد تا 23 خرداد سال 1398، در تمام شعبه‌های بانک‌پاسارگاد در سراسر کشور به فروش می‌رسد.
این اوراق، معاف از مالیات، با نرخ سود علی‌الحساب 18 درصد (سالانه) و قابل نقل و انتقال از طریق شعبه‌های بانک‌پاسارگاد است. معامله ثانویه این اوراق در بازار سرمایه از طریق بورس امکان‌پذیر خواهد بود.
پرداخت سود این اوراق به‌صورت ماهانه است و امکان بازخرید آن قبل از سررسید با نرخ سود 10 درصد (سالانه) از طریق شعبه‌های این بانک فراهم است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395