چهارشنبه, 22 خرداد 1398 ساعت 02:00
کد خبر: 57427

اطلاعات تکميلي

  • صادرات خدمات فنی و مهندسی و آمار بی قرار

اختلاف آماری 29 میلیارد دلاری میان نهادهای دولتی و بخش خصوصی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاد: قصه تفاوت در آمارهایی که توسط فعالان و مسئولان در حوزه های مختلف ارائه می شود روایتی قدیمی است و این بار گریبان حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی را گرفته است. اختلافی که  بیش از 29 میلیارد دلار محاسبه می شود.


چند روز پیش سرپرست سازمان توسعه تجارت از رشد 17 درصدی صادرات فنی و مهندسی خبر داد.
به گفته مودودی ، در سال جاری میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور به ۱.۶ میلیارد دلار رسیده که رشد ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد؛ این در حالی است که در سال ۹۷ رشد صادرات تجربه نشد ولی امسال تا حدودی سیاست‌ها تغییر کرده و امیدواریم با اتفاقاتی که در باره تغییر سیاست‌های ارزی توسط بانک مرکزی افتاده است، تجارت غیرنفتی بهبود یابد.
این در حالیست که چند روز قبل از آن، محمدرضا انصاری، رئیس انجمن صادر‌کنندگان خدمات فنی و مهندسی از کاهش 45 درصدی ارزش صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور خبر داد و گفت: صادرات خدمات فنی و مهندسی از حدود 4.2 میلیارد دلار در سال 1390 به 2.3 میلیارد دلار در سال گذشته کاهش یافت.
او با بیان اینکه تشدید تحریم‌ها تاثیر منفی زیادی روی صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور گذاشته است، گفت: صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور تا سال 1390 با رشد 45 درصدی مواجه شده بود، اما در این سال مشکلات اقتصادی رخ داده باعث افت شدید صادرات این حوزه شد.
وی گفت: تا قبل از سال 1391 حدود 100 شرکت ایرانی جای پای خود را در نزدیک به 160 کشور جهان باز کرده بودند و در سال 1390 اشتغال مستقیم حاصل از صادرات خدمات فنی و مهندسی حدود 100 هزار نفر و جمعا 500 هزار نفر غیرمستقیم بوده است.
او با تأکید بر اینکه خدمات فنی و مهندسی بیش از کالا درگیر تحریم شده است، تصریح کرد: در 7 سال گذشته که تحریم هایی علیه ایران وجود داشته همواره مشکلاتی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی به وجود آمده، زیرا ضمانت نامه های صادره از ایران توسط کشورهای مقصد پذیرفته نمی شد و همین مسئله باعث شده بود که صادرات خدمات فنی و مهندسی از رشد 45 درصدی در سال 90 فاصله بگیرد و با تشدید تحریم ها روند نزولی آن سرعت بیشتری بگیرد، امروز اگر در داخل سازوکار حمایتی مناسبی شکل بگیرد امکان افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه به ویژه عراق و سوریه وجود دارد، هرچند از زمان جنگ داعش بودجه 3 میلیارد دلار پروژه که توسط 40 شرکت ایرانی در عراق معطل مانده است و مذاکرات در داخل نیز برای مشکلات آن در حال انجام است، به عبارت دیگر اعتبارات این بخش بسته مانده شده است.
محمدرضا انصاری رییس انجمن صادرات خدمات فنی و مهندسی گفت: تحریم ها بزرگ‌ترین محدودیت ها را برای صادرات خدمات فنی و مهندسی ایجاد کرده است، با این حال اگر در داخل سازوکار حمایتی مناسبی برای آن اندیشیده شود، امکان افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشورهای همسایه به ویژه عراق و سوریه وجود دارد.

اختلاف نظر در ظرفیت صادرات خدمات فنی و مهندسی

همچنین رئیس انجمن صادر‌کنندگان خدمات فنی و مهندسی با اشاره به اینکه ایران توانایی سالانه 20 میلیارد دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی را دارد، گفت: صادرات خدمات فنی و مهندسی به حدود 470 رشته تولیدی وابسته است.
در عین حال در حال حاضر کارشناسان معتقدند در کشور سالانه ظرفیت 30 میلیارد دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی وجود دارد و در سال 90 نیز از مرز 5 میلیارد دلار صادرات نیز عبور کرده بودیم که بار دیگر روند نزولی آن با تشدید تحریم ها آغاز شد.
از سوی دیگر محمدرضا رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس گفته است: بر اساس گزارش‌های واصله، ایران ظرفیت صادرات خدمات فنی و مهندسی تا سقف 30 میلیون دلار رادارد، اما در شرایط کنونی بخش کوچکی از این درآمد نصیب کشورمان شده است. در حال حاضر با توجه به تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران و کاهش درآمدهای نفتی، بهترین راه کار جایگزین برای درآمدزایی کشور، صدور خدمات فنی و مهندسی به کشورهای منطقه و فرامنطقه ای است.
براساس این گزارش، هر کدام از مسئولان آمارهای متفاوتی از میزان صادرات و ظرفیت ایران در صادرات خدمات فنی و مهندسی ارائه می کنند حال این سوال مطرح می شود مخاطبان باید به کدامیک از این آمارها استناد کنند: ظرفیت صادراتی 30 میلیارددلاری یا 30 میلیون دلاری حوزه خدمات فنی و مهندسی و بیش از 29 میلیارد دلار اختلاف ؟ کاهش 45 درصدی یا افزایش 17 درصدی صادرات خدمات فنی و مهندسی؟

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395