سه شنبه, 21 خرداد 1398 ساعت 11:20
کد خبر: 57370

مردم مقصر کمبود برق در کشور نیستند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: کشور ایران هر ساله در آستانه فصل گرما با مشکل کمبود برق و افزایش چشمگیر مصرف رو به رو می شود و هر سال نیز مدیران کشور تلاش می کنند که مردم را مقصر این کمبود جلوه دهند و اسراف کاری مردم را عامل اصلی کمبود برق می دانند. این در حالی است که طبق قانون اساسی دولت باید نیاز برق مردم را در شرایط مختلف مرتفع سازد که بدون شک تابستان نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در این راستا مسئولین می گویند که مصرف مردم ایران در مقایسه با سایر کشور ها بسیار بیشتر است و این مساله موجب می شود که کمبود برق در کشور به خاموشی منجر شود. اما بدون شک راهکار های بسیاری برای چنین امری وجود دارد.
کشور ایران در منطقه گرم و خشک قرار دارد و نباید از مردم انتظار داشته باشیم که در محدوده ای بالاتر از دمای رفاه زندگی کنند. همچنین لوازم خانگی توزیع شده در کشور از استاندارد های قابل قبولی برخوردار نیستند و اگر هم استاندارد باشند، وسع مردم به خرید آن ها نمی رسد.
علاوه بر این سیاست های کنترل مصرف نباید به محدود کردن مردم بیانجامد، بلکه باید مصرف را بهینه سازی کند. برای مثال دولت باید لوازم خانگی کم مصرف را در بازار با قیمت های قابل قبول توزیع کند. همچنین باید در رده اول مصرف نهاد های دولتی را کنترل کند.
همان طور که ذکر شد، ایران در منطقه گرم و خشک قرار دارد و ظرفیت های بالایی برای تولید برق خورشیدی در کشور وجود دارد. اما کوتاهی دولت در جذب سرمایه در بخش تجدیدپذیر باعث شده است که در این زمینه تغریبا یکی از کند ترین کشور های جها باشیم.
همچنین نیروگاه های حرارتی کشور نیز که با راندمانی بسیار پایین کار می کنند، نشان از این دارد که مسئولین میلی به بهره وری ندارند. این در حالی است که پیش تر در میان مسئولین گفته شده است که "نیروگاه سازی تا کجا باید ادامه پیدا کند؟ از این به بعد باید در مدیریت مصرف اقدام کنیم."
در خصوص این نکته نیز باید متذکر شد که مسئول عدم توانایی دولت در ساخت نیروگاه های جدید مردم نیستند و تاوان این مساله که تکنولوژی نیروگاه های با راندمان بالا در کشور وجود ندارد را مردم نباید بپردازند.
دولت طبق بانون باید نیاز برق مردم را برطرف کند و این مساله که مردم را مقصر جلوه دهیم، هیچ کمکی به پیشرفت کشور در کنترل مصرف نخواهد کرد.
مسئولین در حالی مردم را به مصرف گرایی متهم می کنند که ساختمان های دولتی و مال هایی که به بانک ها تعلق دارند، در شدید ترین حالت خود مصرف گرایی را جلوه می دهند.
با این وجود در آستانه شروع تابستان مصرف برق بر اساس آمار ها به درجاتی رسیده است که نشان می دهد در تابستان با کمبود برق شدید رو به رو خواهیم شد. پیک مصرف برق در نوزدهم خردادماه با افزایش چهار هزار مگاواتی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به بیش از 53 هزار مگاوات رسید.
توان قابل تامین امسال حدود 59 هزار مگاوات است و براساس پیش بینی های اولیه اوج مصرف برق تابستان به 62 هزار مگاوات نیز خواهد رسید که صنعت برق درصدد است با اجرای برنامه های مدیریت مصرف و همکاری مردم بتواند با همان توان قابل تامین، پیک امسال را بدون خاموشی سپری کند.
در همین راستا رضا اردکانیان، وزیر نیرو گفته است که درصددیم در سالی که به عنوان رونق تولید نام گذاری شده و برق نقش تعیین کننده ای در چرخه تولید دارد، با کمک مردم نه تنها خاموشی نداشته باشیم بلکه وقفه ای در برنامه های تولید و توسعه کشور نیز پیش نیاید.
وی با تاکید بر اینکه برنامه های پیک تابستان 98 از مردادماه سال گذشته آغاز شده بود، عنوان کرد: براساس برآوردهای صورت گرفته کمبود هشت هزار مگاواتی تولید برق برای پیک امسال پیش بینی شده بود ولی بارندگی های مناسب سال آبی جاری موجب شده است تا در تابستان امسال حدود چهار و 500 مگاوات کمبود تولید ناشی از کاهش سطح آب در مخازن سدهای چندمنظوره و نیروگاه های برق آبی را نداشته باشیم.
اردکانیان با اشاره به رشد بالای مصرف برق در کشور، گفت: پیک مصرف روز گذشته کشور در مقایسه با اوج مصرف مدت مشابه سال گذشته حدود پنج هزار مگاوات افزایش پیدا کرده است.
وزیر نیرو تاکید کرد: درصددیم در سالی که به عنوان رونق تولید نام گذاری شده و برق نقش تعیین کننده ای در چرخه تولید دارد، با کمک مردم نه تنها خاموشی نداشته باشیم بلکه وقفه ای در برنامه های تولید و توسعه کشور نیز پیش نیاید.
اردکانیان با اشاره به اینکه برنامه تغییر ساعت کار ادارات برای استان های زیادی تدارک دیده شده است، ادامه داد: در تابستان امسال برای کاهش مصرف برق تعداد قابل توجهی از لامپ های سازمان های دولت به سیستم های ال ای دی مجهز می شوند و میلیون ها کولر گازی و آبی سرویس خواهند شد.
وزیر نیرو تاکید کرد: همچنین ساعات کار صنایع بزرگ پرمصرف نیز به گونه ای تغییر خواهد کرد تا بدون ایجاد وقفه  در تولید، فشار کمتری در اوج بار به شبکه وارد شود. به طور کلی با کمک مردم مجموعه این اقدامات موجب خواهد شد تابستان 98 را بدون خاموشی سپری کنیم.
وی با اشاره به اینکه حدود 23 هزار مگاوات از اوج بار کشور ما مربوط به سیستم های سرماشی است، ادامه داد: در تمامی مناطق گرمسیری دنیا دمای آسایش بین 24 تا 25 درجه است بنابراین انتظار می رود هموطنان ما نیز دمای داخل ساختمان های خود را به این میزان رسانده تا بخش قابل توجهی از اوج مصرف برق کشور کاهش پیدا کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395