سه شنبه, 21 خرداد 1398 ساعت 08:38
کد خبر: 57369

هفت هزار سال در منطقه ایم دیگران از کجا آمده اند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاداز سخنان «هایکو ماس»، وزیرامور خارجه آلمان در اولین روز سفر خود به ایران به نظر می رسد که اروپایی ها بیشتر نگران تنش در منطقه و به خطر افتادن منافع ذینفعان خارج از منطقه هستند تا حفظ برجام و اجرای تعهدات به تعویق افتاده، بنابراین ظریف قاطعانه اظهار کرد که با توجه به اینکه ایران هفت هزار سال است ساکن منطقه و کشور پر نفوذ منطقه است، تصمیم گیر اصلی هم خواهد بود و سایر کشورهایی که ساکن این منطقه هستند حقی برای تصمیم گیری در خصوص سرنوشت آن ندارند.

سفر وزیر خارجه آلمان به تهران پس از آن همه سر و صدای رسانه های خارجی روز گذشته آغاز و گفت و گو و دیدار با وزیر خارجه کشورمان نیز در اولین روز این سفر صورت گرفت که با وجود بحث و اظهار مواضع در خصوص مسائل مختلف، بازهم تنها دستاورد آن وعده و وعید بود.
هایکو ماس در حالی از ایجاد تنش در منطقه اظهار نگرانی کرد که عامل اصلی آن، آغاز جنگ اقتصادی توسط آمریکا با بدعهدی در برجام و انفعال و عدم اجرای تعهدات اعضای اروپایی برجام است. موضوعی که توسط وزیر امور خارجه کشورمان هم مورد تاکید قرار گرفت.

وعده های کاغذی تنها دستاورد اولین روز حضور هایکو ماس در ایران

اروپایی ها بدون اینکه حرفی از اجرای تعدات خود حداقل در سامانه اینستکس و پیشرفت در روند اجرای آن بزنند، در حالی نگران جنگ نظامی در منطقه ما هستند که آمریکا جنگ اقتصادی علیه ایران و فشار بر مردم ایران را آغاز کرده و از آن به عنوان اهرم فشار برای تن دادن ایران به شروط مد نظر خود استفاده می کنند.
آژانس بین المللی انرژی اتمی بارها تعهدات ایران به برجام را در گزارشات خود تایید کرده اند و لازم به یادآوری به اروپایی هاست که برجام یک توافق نامه یک طرفه نیست تا تنها عمل کنده به تعهدات آن کشور ایران باشد.
مسئولان سیاست خارجی ایران بارها اعلام کرده اند که مذاکره تنها در صورتی با آمریکا امکان پذیر است که ثابت کنند، نفعی برای ایران خواهد داشت.
ظریف:

 تنها راه کاهش تنش در منطقه توقف جنگ اقتصادی است

محمدجواد ظریف ظهر روز دوشنبه در نشست خبری مشترک که به همراه هایکو ماس همتای آلمانی وی برگزار شد، ضمن خوشامد گویی به دوست قدیمی خود وزیر خارجه آلمان و هیات همراه اظهارداشت: ایران، آلمان و اتحادیه اروپا هدف مشترکی دارند و آن، حفظ برجام، جلوگیری از تنش و درگیری در منطقه و برخوداری مردم ایران از مزایای توافق هسته ای است.
وی افزود: تنها راه کاهش تنش توقف جنگ اقتصادی است. نمی شود توقع داشت جنگ اقتصادی علیه مردم عادی ایران در جریان باشد و کسانی که این جنگ را به راه انداخته اند یا از آن حمایت می کنند، در امان باشند
وزیر امور خارجه با بیان اینکه آمریکا اعلام جنگ اقتصادی علیه ایران کرده است، اظهار داشت: این جنگ بسیار برای منطقه و جهان و نظم بین‌المللی خطرناک است. اقداماتی که ایالات متحده پس از خروج از برجام انجام داده، هدف قرار دادن مردم ایران است که قرار بود بیش از هر کس دیگری از این توافق منفعت ببرند.
رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده که به تعهدات خود پایبند است و ۱۵ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی این مسئله را ثابت کرده است. اما ایران موظف است به همان میزان که به تعهداتش پایبند است از حقوق مردم ایران دفاع کند. یکی از این حقوق همان مساله‌ای که درماده ۳۶ برجام به رسمیت شناخته شده است.
وزیر امور خارجه یادآور شد: اقدامات جدید ایران کاملاً منطبق با حقوق شناخته‌شده در ماده ۳۶ برجام است. ما آمادگی داریم این اقدامات را برحسب اقدامات عملی شرکای برجام ادامه بدهیم و برخی را متوقف کرده یا بازگشت دهیم.
ظریف با بیان اینکه ما امروز فرصت داشتیم درخصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کرده و دیدگاه‌های خودمان را به صراحت مطرح کنیم، خاطرنشان کرد: امیدواریم تلاش‌های دوستان ما در آلمان و سایر شرکای ما در ۱+۴ برای حفظ برجام به نتیجه برسد و حتماً ما نیز در این تلاش‌ها با آنها همکاری می کنیم.
محمد جواد ظریف در پاسخ به سوال خبرنگار بیلد مبنی بر اینکه خیلی از توافقات بین المللی با ایران منوط به نگاه ایران به اسرائیل است در حالی که شما می گویید اسرائیل باید نابود شود، نگاه شما به اسرائیل چگونه است؟ گفت: مشکل خاورمیانه، سیاست‌های تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی و حمایت بدون حد و مرز آمریکا از این جنایت‌ها است. مشکل این است که برخلاف همه قواعد حقوق بین‌الملل اشغال قدس شریف و بلندی‌های جولان به رسمیت شناخته شده و سیاست‌های ضد حقوق بشری رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین فراموش شده است.

کشوری که آغاز کننده جنگ علیه ما باشد مطمئنا پایان دهنده نخواهد بود

رئیس دستگاه دیپلماسی با تاکید بر اینکه هیچکس نمی‌تواند علیه مردم ما اقدامی بکند مگر اینکه پاسخ قاطعی دریافت کند، گفت: ما شروع‌کننده هیچ جنگی نبوده‌ایم و نخواهیم بود اما اگر کسی بخواهد جنگ را علیه ما شروع کند، آن کشور پایان دهنده جنگ نخواهد بود.

خواسته ایران صرفاً اجرای برجام است

ظریف همچنین در پاسخ به سوال ایرنا مبنی بر انتظارات ایران از آلمان در زمینه تداوم همکاری شرکت های ایرانی و آلمانی گفت: من در ملاقات به دوست و همکارم گفتم که خواسته ایران صرفاً اجرای برجام است. توجه دوستان اروپایی را به مواد یک تا سه ضمیمه دوم برجام و همینطور بیانیه‌های کمیسیون مشترک در سطح وزرا و مدیران سیاسی جلب کردم که بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای صادر شده است.
وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار اشپیگل مبنی بر خواسته اروپا و آمریکا برای مذاکره درباره توان موشکی و فعالیتهای منطقه ای ایران گفت: در مورد بحث‌هایی که آمریکا و اروپا مطرح می کنند دو نکته وجود دارد؛ اول اینکه ما توافقی داریم که حاصل دو سال مذاکره فشرده و ۱۲ سال کار دیپلماتیک است. آیا این توافق را اجرا کردند که تقاضای مذاکره در خصوص موضوعات دیگر را دارند؟
وی تصریح کرد: آنها نخست باید نشان دهند که توافق کردن با آمریکا فایده دارد بعد درخواست مذاکره دیگر را بدهند.
وزیر خارجه همچنین درباره اظهارات همتای آلمانی خود مبنی بر تلاش های این کشور برای کاهش تنش در خاورمیانه هم گفت: ما گفت و گوی خوبی با آقای ماس درباره نحوه کاهش تنش در منطقه داشتیم. گفت و گوهای منطقه ای پیشنهاد همیشگی ایران به همسایگانش بوده و خوشحالیم که آقای ماس به عنوان وزیر امور خارجه آلمان از آن حمایت می کند.
ظریف اضافه کرد: همواره به همسایگان خود اعلام کرده ایم که آماده مذاکره هستیم و پیشنهاد ما برای ایجاد مجمع گفت و گوهای منطقه ای همیشه روی میز است.

تنها راه کاهش تنش توقف جنگ اقتصادی است

وی با بیان اینکه تنش جدید در منطقه نتیجه جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران است گفت: ترامپ اعلام کرده است ما در جنگ با ایران قرار داریم، اظهارداشت: تنها راه کاهش تنش توقف جنگ اقتصادی است نمی شود توقع داشت جنگ اقتصادی علیه مردم عادی ایران در جریان باشد و کسانی که این جنگ را به راه انداخته اند یا از آن حمایت می کنند در امان باشند.
رئیس دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: ما معتقدیم آلمان و اتحادیه اروپا می توانند نقش مهمی در پایان دادن به جنگ اقتصادی ایفا کنند و از این تلاش و نقش آنها استقبال می کنیم.
وزیر خارجه آلمان:

تلاش می کنیم برجام ادامه یابد اما نمی توانیم معجزه کنیم

وزیر خارجه آلمان باردیگر بر حمایت سه کشور اروپایی از برجام تاکید کرد و گفت: تلاش می‌کنیم برجام ادامه یابد.
وی ادامه داد: در این چارچوب تلاش می‌کنیم اینستکس هم در قالب سه کشور اروپایی و هم فراتر از آن راه‌اندازی و اجرایی کنیم و در راستای منافع ما و منطقه است که درگیری‌های نظامی متوقف شود.
هایکو ماس با بیان اینکه درخصوص موضوعات منطقه‌ای از جمله سوریه و یمن صحبت کردیم، تصریح کرد: آلمان معتقد است که از طریق سازمان ملل متحد این مسائل حل می‌شود. مسائل راه‌حل سیاسی دارند و نه راه‌حل نظامی بنابراین علاقه‌مندیم با ایران در این باره صحبت کنیم زیرا ایران نفوذ بسیاری در منطقه دارد و از آن استفاده می‌کند و به همین خاطر با ایران رایزنی می‌کنیم و در این چارچوب به سود همه است که درگیری ها و جنگ متوقف شود.
اظهارات و مواضع بیان شده در نشست خبری مشترک ظریف و هایکو ماس اگرچه هیچ نشانه ای از عزم جدی اروپایی ها برای اجرای اینستکس در راستای عادی سازی مبادلات اقتصادی ایران نداشت اما باز هم جای امیدواری است که مذاکرات و تعاملات هایکو ماس با مقامات ایرانی در محافل غیر رسانه ای و محرمانه پربار تر باشد.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط