دوشنبه, 20 خرداد 1398 ساعت 09:31
کد خبر: 57333

بیست و دومین نمایشگاه بین المللی ایران هلث افتتاح شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: روزگذشته بیست و دومین نمایشگاه بین المللی تجهیزات پزشکی، دارو و آزمایشگاهی (ایران هلث) با حضور وزیر بهداشت در محل نمایشگاه‌های بین المللی تهران افتتاح شد.

در این نمایشگاه که از ۱۹ تا ۲۲ خرداد ماه و با شعار «نمایشی بی نظیر برای ارتقای سلامت جامعه» برگزار می‌شود از ۲۳ محصول تجهیزات و ملزومات پزشکی ساخت ایران رونمایی می‌شود.

تجهیزات پزشکی بی کیفیت مجوز نمی گیرند

 در این مراسم وزیر بهداشت گفت: تولید کنندگان تجهیزات پزشکی انتظار نداشته باشند به محصول بی کیفیت مجوز دهیم.
سعید نمکی، با اشاره به جایگاه تجهیزات پزشکی در نظام سلامت، افزود: تولید کنندگان تجهیزات پزشکی انتظار نداشته باشند به محصول بی کیفیت مجوز دهیم.
وی با عنوان این مطلب که به مطالبات تأمین کنندگان تجهیزات پزشکی و دارو واقف هستیم، اظهار کرد: درها را به روی تأمین کنندگان باز می‌گذاریم و گره‌ بر گره‌های قبلی نمی زنیم. سعی داریم به کسی رانت داده نشود و باجی از کسی خواسته نشود، اما هیچ گونه رانتی نیز نه به واردات و نه به تولید کنندگان داخلی نمی‌دهیم.
وزیر بهداشت ادامه داد: ما با داشتن منابع محدود، باید قدرت چانه زنی بر سر قیمت‌ها را داشته باشیم، زیرا نمی‌توانیم تا ابد به بیمه‌ها فشار بیاوریم که سه برابر قیمت جهانی از تولید کننده داخلی خرید کنند.
نمکی در ارتباط با تغییر و تحولات در سازمان غذا و دارو، توضیح داد: اولین هدف ما ایجاد قرارگاه فرماندهی در این سازمان است که با سرعت بیشتر و آرایش مناسب‌تر در مقابل هجمه‌ها عمل کنیم.
وی تاکید کرد: در شرایط پیچیده‌ای به سر می‌بریم و برای همین باید سازماندهی مناسبی داشته باشیم. در عین حال دومین هدف ما این بود که درها را به روی همه افرادی که می‌خواهند در این حوزه گام‌های مثبتی بردارند اعم از تولید کننده و وارد کننده باز کنیم و اجازه ندهیم افراد از پیچ و خم امور بروکراسی خسته شوند.
وزیر بهداشت افزود: در صدد هستیم که شفافیت کامل در سازمان غذا و دارو برقرار شود و هیچکس نتواند چیزی را کم یا زیاد کرده و یا نوبت پرونده‌ای را جلو بیاندازد.

سال گذشته ۳۰ میلیون دلار تجهیزات پزشکی صادر کردیم

در ادامه این مراسم ، مدیر کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو، گفت: سال گذشته حدود ۳۰ میلیون دلار تجهیزات پزشکی از ایران صادر شد.
حسین صفوی افزود: در حدود ۲۰ کالای تجهیزات و ملزومات پزشکی برای اولین بار به بازار عرضه می‌شود که این محصولات در حوزه‌های تخصصی پزشکی، آزمایشگاهی و دندانپزشکی هستند.
وی با عنوان این مطلب که روز به روز در تولید تجهیزات پزشکی در حال رشد هستیم و به تکنولوژی محصولات پیچیده‌تر دست پیدا می‌کنیم، افزود: برخی محصولات تجهیزات پزشکی به عنوان تکنولوژی برتر دنیا در ایران تولید می‌شود و ایران جزو معدود کشورهای تولید کننده برخی تجهیزات پزشکی است.
صفوی با اشاره به این مطلب که در سال گذشته حدود ۳۰ میلیون دلار تجهیزات پزشکی از ایران صادر شد، گفت: برای واردات و تولید تجهیزات پزشکی، در سال گذشته حدود یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تخصیص پیدا کرد.
وی ادامه داد: بیش از ۲۰ واحد تولیدی تجهیزات پزشکی داریم که واجد استاندارد CE اتحادیه اروپا هستند و واحدهای تولیدی بسیاری اقدام کرده اند که این گواهینامه را اخذ کنند تا تجهیزات پزشکی تولیدی خود را به سایر کشورها به ویژه کشورهای اروپایی صادر کنند.
صفوی، از تحریم‌های ظالمانه به عنوان مانع رسیدن به اهداف وزارت بهداشت برای صادرات ۲۴۰ میلیون دلاری تجهیزات پزشکی نام برد.
در همین خصوص چندی پیش خدایار عینی، دبیر کل سندیکای تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی به عصراقتصاد گفت : در گذشته با بسیاری از کشورها مبادلاتی را داشتیم ، اما در حال حاضر برای واردات مواد اولیه با مشکلات بسیاری روبه رو هستیم؛ بنابراین تولید مواد اولیه در داخل کشور در خطر بوده و متاسفانه امسال علی رغم شعار سال ، شاهد رونق تولید نخواهیم بود.
وی افزود: در بخش تزریقات پزشکی 99 درصد کالاها تولید داخلی و تنها یک درصد آن به صورت مواد حداقلی کاتالیزور است که در صورت نبود این یک درصد، تمام بخش تولید با مشکل مواجه خواهد شد.

وزارت بهداشت نباید قیمت گذاری کند

وی افزود: در بخش های تجهیزات پزشکی، قیمت گذاری توسط وزارت بهداشت انجام می شود که در هیچ کشوری شاهد این امر نیستیم؛ بنابراین وزارت بهداشت به عنوان ناظر کیفی بر بخش سلامت باید از تولیدات بی کیفیت کالاها جلوگیری کند و مدیریت بیمارستان ها به صورت خود گردان باشد.
دبیر کل سندیکای تولیدکنندگان سرنگ و سرسوزن گفت: قیمت گذاری در بخش تجهیزات پزشکی زیر مجموعه دانشگاه های علوم پزشکی بوده و وزارت بهداشت به عنوان ناظر ومشتری عمل می کند که اقدام
نادرستی است. خدایار عینی عنوان کرد: وزارت بهداشت با روش های مختلف مانند مناقصه، خرید های انبوه و تولید تحت برند می تواند کالاها را ارزان خریداری، اما نباید وارد قیمت گذاری شود.
به گفته وی، سندیکای سرنگ و سرسوزن مشکلی در زمینه قیمت گذاری ندارد، اما سایر بخش های تجهیزات پزشکی از دخالت های وزارت بهداشت در قیمت گذاری رنج می برند؛ این در حالی است که وزارت بهداشت مدعی بوده که کار قیمت گذاری انجام نمی دهد، بلکه تنها قیمت ها را روی سایت قرار داده که این امر سوء استفاده از خلا قانونی است.
گفتنی است، در بیست و دومین نمایشگاه ایران هلث، وسعت نمایشگاه ۲۰ درصد و حضور تولیدکنندگان ایرانی ۳۰ درصد افزایش یافته است. با وجود اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ایران، ۱۵ شرکت خارجی در این دوره از نمایشگاه حضور دارند و ۴۷ هیات خارجی نیز از آن بازدید می‌کنند.
یکی از برنامه‌های ایران هلث ۲۰۱۹ برگزاری همایش مدیران تجهیزات پزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی، برگزاری ۱۵ کارگاه علمی و آموزشی و برگزاری نشست هم اندیشی و پرسش و پاسخ مدیرکل تجهیزات پزشکی با شرکت‌های تجهیزات پزشکی است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395