دوشنبه, 20 خرداد 1398 ساعت 09:11
کد خبر: 57324

اطلاعات تکميلي

  • سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران :

ارز صادراتی کارت‌های بازرگانی جدید به کشور برنگشت

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: سرپرست سازمان توسعه تجارت گفت: بخش عمده ارز صادراتی توسط صادرکنندگان شناسنامه‌دار به کشور بازمی‌گردد و میزان ارز بازگشتی کارت‌های جدید چندان زیاد نیست.

نشست خبری محمدرضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت با محوریت عقد تفاهم‌نامه با سازمان صنایع کوچک و متوسط در خصوص توانمندسازی کارگاه‌های کوچک و‌ متوسط با اصحاب رسانه برگزار شد.
مودودی اظهار کرد: بر اساس آمار منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران که در حوزه برخط منتشر می‌شود، صادرات غیرنفتی کشور در دو ماهه ابتدای سال جاری به حدود ۸.۴ میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل که ۷.۷ میلیارد دلار بوده، ۷.۱ درصد رشد داشته است.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه واردات در دو ماه ابتدای امسال ۶.۷ میلیارد دلار به ثبت رسیده است، افزود: این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸ درصد کاهش یافته و البته در فروردین ماه امسال نیز، شاهد افت ۱۸ درصدی صادرات نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده‌ایم.
وی تصریح کرد: برخی دلیل کاهش صادرات را سیاست‌های ارزی عنوان می‌کنند؛ در حالی که با توجه به رشد صادرات طی دو ماه اخیر این استدلال قابل پذیرش نیست؛ از سوی دیگر با توجه به وقوع سیل در ابتدای امسال و از آنجایی که بخش اعظمی از کالاهای ایرانی به کشور عراق صادر می‌شود، کندی عبور و مرور کامیون‌ها منجر به کاهش صادرات شده است.
به گفته مودودی، در سال جاری میزان صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور به ۱.۶ میلیارد دلار رسیده که رشد ۱۷ درصدی را نشان می‌دهد؛ این در حالی است که در سال ۹۷ رشد صادرات تجربه نشد ولی امسال تا حدودی سیاست‌ها تغییر کرده و امیدواریم با اتفاقاتی که در باره تغییر سیاست‌های ارزی توسط بانک مرکزی افتاده است، تجارت غیرنفتی بهبود یابد.
مودودی ضمن ابراز رضایت نسبت به اصلاح سیاست‌های ارزی کشور، افزود: شوک‌های سال گذشته که ناشی از ابلاغ بخشنامه‌های متعدد از طرف بانک مرکزی بود، مانع توسعه صادرات شد. این شوک ها در حالی بود که پیش‌بینی می شد به دلیل تغییر ارزش ریال در برابر دلار، صادرات بالایی داشته باشیم، اما این امر محقق نشد.
مودودی، بازگشت ۶۰ درصدی ارز صادراتی به چرخه اقتصادی کشور را از نتایج اصلاح سیاست‌های ارزی برشمرد و گفت: جریان بازگشت ارز پس از اصلاح سیاست‌های ارزی نتایج مثبتی در پی داشته، چنانچه بر اساس آمار پس از اصلاحات انجام شده، ۱۸ میلیارد یورو به نیما بازگشته است.
وی درخصوص کارت های بازرگانی جدید نیز اظهار کرد: بخش عمده ارز صادراتی توسط صادرکنندگان شناسنامه‌دار به کشور بازمی‌گردد و میزان ارز بازگشتی کارت‌های جدید چندان زیاد نیست؛ اما بانک مرکزی باید رقم دقیق را اعلام کند تا بتوان درباره انگیزه این افراد از صادرات قضاوت کرد.
سرپرست سازمان توسعه تجارت همچنین اعلام کرد: با وجود طراحی روش‌هایی در بودجه برای حمایت از صادرکنندگان، آنچه در عمل اتفاق افتاد دریافت تنها ۲۰ میلیارد تومان از مشوق‌های پیش‌بینی شده بود.
به گفته مودودی، سال قبل برنامه‌ریزی شده بود یک درصد از تعرفه کالاهای وارداتی جز اقلام دارویی و اساسی به حمایت از صادرکنندگان اختصاص یابد. برآوردهای ابتدای سال حاکی از آن بود که این رقم به حدود ۱,۳۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که با توجه به افزایش نرخ ارز و ممنوع شدن واردات برخی کالاها این رقم تا پایان سال به مرز ۶۰۰ میلیارد تومان رسید. با این وجود آنچه تاکنون به سازمان توسعه تجارت از این محل رسیده حدود ۲۰ میلیارد تومان که رقمی کمتر از دو درصد کل اعتبارات است تعلق گرفته که محدودیت‌هایی برای حمایت از صادرکنندگان ایجاد کرده است.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ادامه داد: در تلاش هستیم حداقل رقم محقق شده به سازمان توسعه تجارت برسد تا بتوانیم بخشی از مشوق‌های صادراتی مدنظر را فعال کنیم. متأسفانه در سال قبل با توجه به برخی تحولات در جایگاه‌های مدیریتی سازمان‌های ذیربط پیگیری‌های ما به نتیجه نرسید، اما همچنان در تلاشیم که این رقم در اختیار این سازمان قرار بگیرد.
مودودی با بیان این‌که منبع مشوق‌های مالی سال ۱۳۹۸ برای صادرکنندگان نامعلوم است، اظهار کرد: هرچند اعلام شده که برای حمایت از صادرکنندگان ۷۸۰ میلیارد تومان منابع در نظر گرفته شده، اما هنوز تکلیف ما درباره چگونگی وصول آنها مشخص نیست و تلاش می‌کنیم با پیگیری‌های لازم تکلیف این رقم مشخص شود.
در ادامه این نشست؛ عباسی، رئیس اتحادیه درودگران و مبل سازان با اشاره به اینکه نمایشگاه ۲۱ خرداد در اربیل عراق برگزار می‌شود، گفت: این اتحادیه تنها در تهران ۲۲ هزار عضو دارد و نقش موثری در صادرات دارد، به طوری که در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ میزان صادرات مبلمان ۱۲۵ درصد افزایش یافته است.
در پایان توافقنامه‌های با سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی، انجمن برگزارکنندگان نمایشگاه‌های ایران و اتحادیه درودگران و مبلسازان امضا شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395