دوشنبه, 20 خرداد 1398 ساعت 09:14
کد خبر: 57322

اطلاعات تکميلي

  • بی اطلاعی مسئولان میراث فرهنگی از ثبت جهانی آثار؛

گنبد نمکی بستک را ناهماهنگی به باد داد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاد
: فعالان میراث فرهنگی و محیط زیست سوم خرداد از تعرض بیل‌های مکانیکی به گنبدهای نمکی بستک خبر دادند. براساس گزارش ها سازمان میراث فرهنگی کل کشور ظاهرا اعلام کرده است که گنبدهای نمکی در فهرست انتظار ثبت جهانی قرار دارد اما مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هرمزگان از این موضوع اظهار بی اطلاعی کرده و گفته است هنوز اطلاعاتش برای ما ارسال نشده که طی تماس با سازمان پیگیری کردیم این اتفاق بیفتد.

گنبد نمکی بستک یکی از جاذبه‌های گردشگری استان هرمزگان این روزها به بخش خصوصی سپرده شده تا از آن نمک استخراج کنند. اتفاقی که این جاذبه طبیعی استان هرمزگان را در خطر تخریب قرار داده است.
در این رابطه محمد درویش، کارشناس محیط زیست در توییتی نوشت: این فقط چشم‌انداز یک گنبد نمکی در بستک هرمزگان نیست ! این بهانه زیستن با کیفیت در وطن است ! لطفا تاراجش نکنید.
پس از این واکنش ها علی اصغر مونسان رییس سازمان میراث فرهنگی پس از اطلاع از این اتفاق در پاسخ به فعالان میراث فرهنگی هرمزگان نوشت: پس از کسب خبر بلافاصله اقدامات لازم برای توقف عملیات اجرایی انجام شد و در حال رایزنی برای ابطال مجوز صادره از اداره صنعت معدن استان هستیم.
همچنین فرماندار بستک هم دستور توقف عملیات خاکبرداری معدن نمک فتویه را داد.
میثم قاسمی، معاون فنی اداره کل محیط زیست هرمزگان نیز در نشستی خبری در خصوص آخرین وضعیت برداشت از گنبد نمکی شهرستان بستک، واکنش‌های صورت گرفته به آن و استعلام صنعت و معدن از این اداره کل گفت: چون محدوده مورد نظر در منطقه حفاظت شده محیط زیست نبوده است نیازی هم به دریافت استعلام و مجوز نبوده است. براساس اصلاحیه ماده 24 قانون معادن، از سال 90 وزارت صنعت و معدن از محیط زیست در خارج از منطقه حفاظت شده استعلام نمی‌گیرد.
وی ادامه داد: با پیگیری‌های صورت گرفته مشخص شد که تصاویر منتشر شده در فضای مجازی متعلق به این گنبد نمکی نبوده است.
قاسمی با بیان اینکه اگر اصحاب رسانه تصاویری از آن منطقه هم داشته باشند به‌طور حتم استقبال می‌کنیم، تصریح کرد: هرمزگان دارای ۷۰ گنبد نمکی است که به‌تمامی آن‌ها اشراف کامل نداریم.
وی در پاسخ به این پرسش که تکلیف گنبدهای ارزشمند نمکی بستک به عنوان یک اثر طبیعی چه می‌شود و چرا در حوزه مناطق حفاظت شده قرار نمی‌گیرد؟ اظهار کرد: ما مناطق ارزشمند بسیاری داریم که جزو مناطق حفاظت شده نیستند. برای قرار گرفتن در منطقه حفاظت شده دو وزارتخانه جهاد کشاورزی و صنعت و معدن هم باید نظر موافق بدهند و تائید کنند.
قاسمی در پاسخ به این‌که آیا تصمیمی برای اصلاح این قانون وجود ندارد، گفت: ما پیشنهاد دادیم اما قانون‌گذاران در این زمینه تصمیم گیری می کنند.
معاون فنی حفاظت محیط‌زیست هرمزگان با اشاره به اینکه یکسری از گنبدهای نمکی همچون خرسین جاذبه گردشگری و حتی به ثبت رسیده است، اضافه کرد: در حال حاضر فعالیت معدن گنبد نمکی بستک نیز متوقف شده و قرار است بازدیدی در این خصوص بگیرد تا نظر نهایی صورت بگیرد.
وی با اشاره به اینکه تا جایی که بتوانیم به دنبال حفظ جاذبه‌های گردشگری از جمله گنبدهای نمکی هستیم، اظهار کرد: مصرف نمک و درصد خلوص آن در صنعت نیز خود تخصص دارد و سازمان صنعت، معدن و تجارت مشخص می‌کند که این‌گونه نمک در کجا وجود دارد.
معاون فنی حفاظت محیط‌زیست هرمزگان در پایان گفت: در هفته جاری بازدید از گنبدهای نمکی بستک نیز صورت خواهد گرفت و نتیجه آن اعلام خواهد شد.
همچنین رضا برومند، مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری هرمزگان در این باره گفت: از دو سال قبل فردی متقاضی استفاده از معدن نمک آن منطقه شده است. این معدن در فاصله چهار کیلومتری گنبدهای نمکی بستک قرار دارد و مردم آن روستا نگرانند که اکتشاف و بهره‌برداری معدن به این گنبدهای نمکی آسیب برساند. بر این اساس که ما متوجه شدیم عملیات خاکبرداری در این منطقه آغاز شده است از طریق فرمانداری بستک و فعالان و دوستداران میراث فرهنگی، گردشگری و محیط زیست پیگیر ماجرا شدیم و با دستور فرماندار عملیات خاکبرداری متوقف شده است.
وی با اشاره به پیگیری این اتفاق گفت : بررسی‌ها در خصوص اینکه معدن نمک واگذار شده در عرصه و حریم گنبدهای نمکی بستک است یا خیر آغاز خواهد شد.
به گفته این مسئول استانی، در حوزه میراث فرهنگی، کارشناسان ما در حال پیگیری هستند که معدنی که به این فرد واگذار شده، آیا در عرصه و حریم گنبدهای نمکی هست یا نه، اگر در حریم باشد قطعا متوقف خواهد شد در غیر این‌صورت طبق قوانین به کارشان ادامه خواهند داد ضمن آن‌که فرماندار به عنوان رئیس شورای تامین استان می تواند در این زمینه کار می تواند ادامه پیدا کند یا نکند.
وی تاکید کرد: معمولا افرادی که متقاضی بهره‌برداری معادن هستند استعلام هایی را از دستگاه‌های متقاضی دریافت می‌کنند از جمله میراث فرهنگی که ما مشغول بررسی هستیم که آیا در دو سال قبل از میراث فرهنگی استعلامی دریافت شده است یا خیر. مبنا ما برای این‌که به مساله ورود پیدا کنیم یا نکنیم آن است که در عرصه و حریم گنبدهای نمکی این اتفاق رخ داده است  یا خیر؟
برومند یادآور شد که با مسئولان سازمان مرکزی میراث فرهنگی هم صحبت شده و قرار است کارشناسانی روانه بستک شوند و موضوع مورد ارزیابی دقیق قرار گیرد و از موارد مشابه جلوگیری شود.
وی در خصوص این که آیا گنبدهای نمکی بستک در فهرست انتظار ثبت جهانی یونسکو هستند، گفت: بر اساس آخرین تماس با سازمان میراث فرهنگی کل کشور ظاهرا اعلام کردند که گنبدهای نمکی در فهرست انتظار ثبت جهانی قرار دارد اما هنوز اطلاعاتش برای ما ارسال نشده که پیگیری کردیم این اتفاق هم بیفتد. اما فرض بر این است که این گنبدها با چند سال فاصله عقب یا جلوتر قطعا ثبت جهانی خواهند شد و هرگونه تعرض به عرصه و حریم آن‌ها ممنوع است.

گنبد نمکی بستک

استان هرمزگان یکی از استان‎های بسیار زیبای ایران است که متاسفانه آنطور که باید به پتانسیل‎های گردشگری آن توجه نشده است. این استان جدا از بکر بودن جاذبه‎های تاریخی فوق‎العاده‎ای نیز دارد. برخی از جاذبه‎های گردشگری این استان چنان جذابیتی دارند که نمونه آن در دنیا یافت نمی‎شود. گند نمکی بستک یکی از این جاذبه‎ها است. این گنبد در روستای داربست از توابع شهر بستک قرار گرفته است.
گنبد نمکی بستک در کوه‌های شرقی شهر بستک قرار دارد و از مخلوط خاکهای سرخ ، نمک ، مارن ، سنگهای آتش‎فشانی اسیدی و سنگ‎های سازند به وجود آمده است و همین تنوع باعث ایجاد شدن ترکیب رنگ بسیار زیبا در این گنبد شده است. این سنگ‎ها بر اثر فرسوده شدن سنگ‎های گنبدی و ناودیس‎های حاشیه‎ای به وجود آمده‎اند و جدا از کابردی گردشگری که دارد محل تجمعی گونه‎های حیاط وحش نیز است .

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395