یکشنبه, 19 خرداد 1398 ساعت 02:00
کد خبر: 57236

اطلاعات تکميلي

  • وزیربهداشت:

حمله به جامعه پزشکی انصاف نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصادوزیر بهداشت گفت: وقتی به وزارت بهداشت آمدم، گفتم که اجازه نمی‌دهم از بیرون حرفه به همکاران من بی احترامی شود و بر این عهد باقی ماندم و این همه حمله به جامعه پزشکی انصاف نیست.

سعید نمکی روز شنبه در چهل و سومین کنگره علمی سالانه جامعه جراحان ایران در سالن همایش‌های رازی ، افزود : باید سبک زندگی مردم را تغییر داد؛ امروز با شیوع بیماری‌های غیرواگیر و افزایش بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، حوادث جاده‌ای و ده‌ها مورد دیگر، وزارت بهداشت حداقل تاثیر را در نظام سلامت می‌تواند داشته باشد.
وی ادامه داد : در حال حاضر بیشترین نیاز ما در نظام سلامت به بیرون از وزارت بهداشت است. امروزه باید سبک زندگی مردم را تغییر دهیم؛ چگونه می‌توانیم بدون تغییر سبک زندگی، دیابت را کنترل کرده و حوادث جاده‌ای را کاهش دهیم.
وزیر بهداشت بیان کرد: در سال‌های بعد از انقلاب اسلامی دستاوردهای بزرگی در حوزه سلامت داشتیم و حداقل ۲۵۰ زن باردار از بین ۱۰۰ هزار زن باردار کشور فوت می‌کردند و پوشش واکسیناسیون کشور ۲۵ درصد بود و دانشکده‌های پزشکی محدود بود و بسیاری از خدمات برای بیماران مهیا نبود. بیش از ۸۰ درصد پزشکان کشور فیلیپینی و بنگلادشی و هندی بودند.
نمکی ادامه داد: در حال حاضر آمار مرگ و میر در گروه‌های آسیب پذیر به یک دهم سال‌های قبل از انقلاب رسیده و برای هیچ رشته‌ای بیمار به کشورهای دیگر اعزام نمی‌شود و حتی در رشته‌هایی مانند پیوند عضو از کشورهای دیگر بیمار می‌پذیریم. دانشجویان دچار بی خویشتنی هستند
وزیر بهداشت بیان کرد: در بحث آموزش دستاوردهای بزرگی داریم، اما در عین حال چالش‌های بزرگی نیز وجود دارد. سفره گسترده آموزش عالی کشور پهن شده و این اتفاق به چشم و هم چشمی افتاده است. نیروی انسانی گران قیمت و طولانی مدت تربیت می‌شوند. حتی در جاهایی دستگاه‌های گران قیمتی گذاشته شده که حتی در ماه یک بار هم مورد استفاده قرار نمی‌گیرند درحالی که در جاهایی نیازمند حداقل‌هایی هستیم که وجود ندارد و این یعنی عدالت در توزیع منابع دچار اشکال است.
نمکی ادامه داد: وقتی دانشجویان فارغ التحصیل می‌شوند، دچار بی خویشتنی هستند. دانشجوی علوم پزشکی باید بداند وابسته به سرزمینی است که در سال ۳۷۰ هجری قمری ابن سینا را داشته و منابع زیادی از او باقی مانده است تا احساس بی خویشتنی نکند.

بیماری‌های غیرواگیر ، چالش‌های حوزه بهداشت

وی اظهار داشت: در زمینه بهداشت چالش‌های جدی مانند بیماری‌های غیرواگیر پیش رو داریم و کاری مثل پویش ملی کنترل فشار خون برای همین موضوع آغاز شده است. بحث بهداشت دهان و دندان نیز وجود دارد و کارهایی در این زمینه شروع شده است و مدارس عاری از پوسیدگی را شکل خواهیم داد. یک میلیون و ۲۰۰ هزار دانش آموز ششم ابتدایی را در این طرح شرکت می‌دهیم. همچنین بحث بهداشت سالمند نیز وجود دارد، زیرا در سال‌های آتی تعداد زیادی سالمند خواهیم داشت و سالمندانی داریم که جوانی نکرده، پیر شدند و سالمند افسرده دچار مشکلاتی است که به طور مثال زودتر دچار آلزایمر می‌شود.

پیگیری بحث سلامت روان در دستور کار

نمکی افزود: موضوع حاشیه شهرها نیز به عنوان مناطق پر آسیب وجود دارد. همچنین بحث سلامت روان با توجه به جامعه افسرده مطرح است.

طرح تحول سلامت نارسایی‌هایی داشت

وزیر بهداشت گفت: هرچند طرح تحول سلامت نارسایی‌هایی داشت، اما به هر حال توانست در کاهش پرداخت از جیب بیمار و ماندگاری پزشک در نقاط محروم موفق عمل کند. با این حال مشکلاتی نیز وجود داشت و به دنبال برطرف کردن آن هستیم. همچنین بسته‌های کاهش پرداخت از جیب بیمار، هزینه‌های کمرشکن بستری و بیماران صعب العلاج و ماندگاری پزشک در نقاط محروم را در قالب طرح تحول سلامت ادامه می‌دهیم. برای ماندگاری بخش خصوصی و پزشک در نقاط محروم، انگیزه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی فراهم خواهیم کرد.

تعرفه‌های پزشکی را در پایان سال ۹۷ تصویب شد

نمکی بیان کرد: امسال اولین سالی بود که تعرفه‌های پزشکی را در پایان سال ۹۷ بر اساس بضاعتی که داشتیم در هیات دولت تصویب کردیم. همچنین اولین باری بود که تعرفه بخش خصوصی و دولتی متفاوت شد و برای اولین بار با بخش خصوصی جلسه گذاشتیم و صحبت کردیم. ولی با توجه به سوءتغذیه مزمن در اصلاح تعرفه‌ها، این تحول خیلی چشمگیر نبود و امیدواریم در آینده جبران کنیم.

حمله به جامعه پزشکی انصاف نیست

وزیر بهداشت اظهار داشت: وقتی به وزارت بهداشت آمدم، گفتم که اجازه نمی‌دهم از بیرون حرفه به همکاران من بی احترامی شود و بر این عهد باقی ماندم. در جنگ و حتی سیل اخیر همبستگی بین نظام سلامت، افتخار تازه‌ای خلق کرد و دبیرکل سازمان جهانی بهداشت گفت که ما تعجب کردیم ۲۵ استان درگیر سیل شدند و حتی یک مورد اپیدمی در حادثه سیل ایجاد نشد. زیرا پزشکان و پیراپزشکان و پرستاران و تیم اورژانس حماسه خلق کردند.
وی ادامه داد: درباره مالیات پزشکان گفتم که آیا فرار مالیاتی فقط مربوط به پزشکان است. در سازمان برنامه و بودجه موضوع مالیات زیر نظر من بود و با وزارت اطلاعات پیگیری کردیم که فقط در یک شهر و توسط یک نفر که چند صد میلیارد تومان گردش مالی داشت، هفت میلیون تومان مالیات داده بود. بزرگ کردن موضوع مالیات پزشکان بسیار غیرمنصفانه است. این همه حمله به جامعه پزشکی انصاف نیست.
وزیر بهداشت بیان کرد: در عین حال باید همکار متخلف را راهنمایی کرد و اجازه تخلف ندهیم تا بتوانیم سلامت مردم را حفظ کنیم.

جامعه پزشکی نباید تسلیم بی اخلاقی شود

همچنین در این مراسم ،  رئیس جامعه جراحان ایران ، گفت: جامعه پزشکی نباید تسلیم بی اخلاقی شود و باید مردم را از خود راضی نگه دارد.
ایرج فاضل افزود: اولین بار است که از وزیر بهداشت برای مراسم افتتاحیه دعوت کرده ایم و دلیل دارد. چون، فردی آگاه و خوشنام در این حوزه است و امیدواریم در مسیر اجرای برنامه‌های نظام سلامت، موفق باشد.
وی با اشاره به مسئله روز جامعه پزشکی که اخلاق است، گفت: موازین اخلاقی در جامعه متأسفانه رو به بهبود نیست و مورد تهدید است.
فاضل به ناهنجاری‌های اجتماعی به عنوان علائم نزول اخلاق در جامعه اشاره کرد و افزود: جامعه پزشکی نمی‌تواند تسلیم بی اخلاقی شود و باید جایگاه اخلاق پزشکی را حفظ کند.
وی ادامه داد: ما سخت نیازمند حمایت مردم هستیم و تمام اعتبار خودمان را از مردم می‌گیریم و بیمار باید راضی و خشنود از نزد پزشک برود.
فاضل با اشاره به هجمه‌هایی که علیه جامعه پزشکی صورت می‌گیرد، گفت: ما باید به بیماران توجه کنیم و این بهترین پادزهر این هجمه هاست. اگر مردم از ما راضی باشند، این هجمه‌ها خنثی خواهد شد.
وی به مشکل کهنه تعرفه ها اشاره کرد و افزود: تعرفه ها عادلانه نیست و اگر قرار بر محاسبه واقعی باشد، بسیار بیشتر از آن چیزی است که امروز تصویب شده است.

نرخ ها در شورای عالی بیمه عادلانه نیست

فاضل، شورای عالی بیمه را مورد انتقاد قرار داد و گفت: از این شورا، نرخ عادلانه بیرون نمی آید.

وضعیت بیمه ها روز به روز بدتر می شود

رئیس جامعه جراحان ایران، مشکل بیمه ها را مورد گوشزد قرار داد و افزود: بیمه باید بتواند نیازهای بیماران و پزشکان را مرتفع کند، در حالی که وضعیت بیمه ها روز به روز بدتر می شود و این نگران کننده است.
فاضل، طرح پزشکان را ناعادلانه دانست و گفت: مدت زمان طرح پزشکی باید اصلاح شود، زیرا باعث تلف شدن عمر پزشکان می شود.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395