دوشنبه, 13 خرداد 1398 ساعت 08:38
کد خبر: 57118

اطلاعات تکميلي

  • موضع صریح ایران؛

احترام متقابل گام اول مذاکره است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصادنوع روابط سیاسی ایران با آمریکا باعث شده که هر گونه تنش یا امکان مذاکره میان این دو کشور به سر تیتر اخبار و تحلیل های رسانه های داخلی و خارجی تبدیل شده و همچنان در اظهارات و سخنان سران دیپلمات کشورمان به آن اشاره شود.

چندی پیش رهبر معظم انقلاب در دیدار با اساتید دانشگاهی رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به جنجال رسانه های خارجی درباره مذاکره گفتند: مقصود آنها از اینکه می گویند ایران باید به میز مذاکره بازگردد، مذاکره با امریکاست زیرا ما با دیگر کشورها مشکلی نداریم و با اروپایی ها و دیگران مذاکره می کنیم.
رئیس جمهور کشورمان نیز شنبه شب در دیدار با ورزشکاران بار دیگر تاکید کردند که مذاکره به شرط احترام امکان پذیر است. احترام متقابل موضوعی است که پیش از این نیز توسط وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با مدیران مسئول رسانه ها مطرح شده بود و ظریف گفته بود که رابطه با سایر کشوها بر اساس اعتماد متقابل نیست بلکه بر اساس احترام متقابل است که میدان دیپلماسی ایجاب می کند.
ظریف حتی در خصوص مذاکره با عربستان در مصاحبه با شبکه العالم نیز گفته بود که اگر دولت عربستان سیاست های خود را تغییر دهد، الساعه به ریاض خواهم رفت.
منطق ایران در ارتباط و مذاکره با سایر کشورها و رعایت اصول احترام و پایبندی به توافقات بارها اعلام شده و این منطقی ترین و بدیهی ترین خواسته در روابط دیپلماتیک است  که از همه کشورها با وجود اختلاف نظر و تفاوت رای انتظار حفظ احترام داشته باشیم.
در مراحل بعدی روابط دیپلماتیک این نکته نیز از چشم تیم دیپلمات های کشورمان پنهان نیست که آمریکا با وجود تمام بدعهدی هایی که در توافقات بین المللی داشته امروز تنها با اعلام اینکه خواهان حمله نظامی و جنگ با ایران نیستیم ، تلاش می کند تا چهره ای صلح جویانه به خود گرفته و این حمله نکردن را یک گام مثبت برای تلطیف فضای مذاکره تلقی کند. در حالی که باید حسن نیت خود را با عمل به وعده های قبلی، رعایت شرایط ایران و اجتناب از وعده های توخالی نشان دهد.
در هر صورت همانطور که محمد جواد ظریف اعلام کرد، در خصوص مذاکره ایران و آمریکا مراجع عالی تصمیم خواهند گرفت و همانطور که رهبر معظم انقلاب بیان کردند ایران بر سر مسائل ناموسی مذاکره نخواهد کرد و با اهرم های فشار تحریم و تهدید جنگ از اصول خود کوتاه نخواهد آمد.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط