سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398 ساعت 11:33
کد خبر: 56697

اطلاعات تکميلي

  • ضرورت تفهیم مصارف مالیاتی

مردم نمی دانند چرا مالیات می دهند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: ساکنین هر منطقه ای که زیر نظر یک دولت سیستماتیک باشند، مشخصا خدماتی را از این دولت دریافت می کنند که از میان آن ها می توان به ایجاد زیر ساخت های حمل و نقل، ساخت بیمارستان ها، حفاظت از محیط زیست و برخی دیگر اشاره کرد. مردم نیز این خدمات را بدون این که منشا هزینه های آن را بدانند مورد استفاده قرار می دهند.

از این رو مردم به وجود این خدمات عادت و در نبود چنین خدماتی به سرعت اعتراض خود را مطرح می کنند و نمی توانند بدون وجود این خدمات زیرساختی به زندگی خود ادامه دهند.
اما آیا تا کنون به منشا حقیقی هزینه های دولت در توئسعه زیرساخت ها و خدماتی که برای مردم ایجاد می شوند، فکر کرده ایم؟
دولت ها درآمد خود را از منابع مختلفی به دست می آورند. در ایران نیز دولت درآمد خود را از فروش منابع طبیعی مانند نفت و گاز، صادرات کالاهای تولیدی و مالیات و عوارض به دست می آورند.
دو بخش ابتدایی که سرنوشت مشخصی دارند اما مالیات در کشور سال هاست که مفهوم حقیقی خود را پیدا نکرده و مردم همچنان با وجود توسعه یافتگی به آن سوء ضن دارند.
مالیات که در کشور های اروپایی که از منابع خدادادی قلیلی برای کسب درآمد های دولتی برخوردارند، یکی از مهم ترین منابع درآمد است، در ایران نمی تواند خود را به شهروندان اثبات کند و پس از گذشت سال ها از انقلاب اسلامی هنوز مردم به چشم یک هزینه غیر ضروری به مالیات نگاه می کنند.
یکی از مهم ترین دلایلی عدم جا افتادن مالیات در میان مردم، به باور کارشناسان این است که مردم نمی دانند پولی که می پردازند در چه جایی خرج می شود.
برای مثال اگر شخصی بداند که مالیات پرداختی اش صرف بهبود وضعیت آسفالت محل زندگی او می شود راحت تر این هزینه را می پردازد. اما زمانی که شهروند نمی داند که پول پرداختی اش به عنوان مالیات صرف چه چیزی می شود، بدون شک برای پرداخت این پول با شک و تردید رو به رو خواهد شد.
یکی از دلایل عدم آگاهی مردم از اهداف مالیات، غفلت در اطلاع رسانی صحیح و آگاه سازی مردم از هزینه های دولت است.
به عبارت دیگر مردم از هزینه های دولت برای اداره امور، پیشبرد طرح های توسعه ای و ارائه خدمات به مردم، اطلاع صحیحی ندارند.
سازمان امور مالیاتی کشور که وظیفه اخذ مالیات و تشخیص میزان آن را دارد، تا کنون اقدام شاخصی در زمینه اطلاع رسانی برای آگاه سازی مردم انجام نداده است. در سال های گذشته برخی آگهی های محیطی برای پرداخت مالیات در سطح شهر را شاهد بوده ایم. اما این گونه تبلیغات هیچ گاه برای فرهنگ سازی کافی نبوده اند.
فرهنگ سازی برای پرداخت مالیات نیاز به شفاف سازی حرکت مالیات از لحظه پرداخت تا تبدیل شدن به خدمات را دارد. شفاف سازی چنین روندی باید با حذف اضافات هزینه همراه باشد. به این معنی که اگر مردم بدانند که مالیات شان صرف هزینه های بی اهمیت می شود، همین میزان مالیات را هم پرداخت نمی کنند.
در نتیجه در می یابیم که دولت برای اخذ هر چه صحیح تر مالیات باید کاملا دقیق هزینه کند و از رانت و مفاسد اقتصادی جلوگیری کند. سپس این هزینه کرد دقیق را برای عموم شفاف سازد تا مردم بدانند که برای بهبود شرایط زندگی خود مالیات می پردازند.
همچنین این مساله نیز باید مطرح شود که مالیات برای تمام اعضای جامعه است و تنها توسط یک قشر پرداخت نمی شود. در سال های گذشته شاهد آن بوده ایم که کارمندان دولت از کسر مالیات از حقوق شان در حالی که قشر فرادست جامعه مالیات نمی پردازند، ناراضی بوده اند. اما با گذشت سال ها می بینیم که هنوز هم قشر پردرآمد جامعه مالیات نمی پردازند، چرا که رقم های مالیاتی آن ها تا حدودی قابل توجه است.
بر این اساس باید برای این قشر نیز روشن شود که استفاده بیشتر آن ها از زیرساخت ها و خدمات دولتی و همچنین اسفاده از خدمات گران تر منجر شده است که مالیات بیشتری نیز به آن ها تعلق گیرد.
در نتیجه می توان این گونه برداشت کرد که مهم ترین پیش نیاز اخذ صحیح مالیات، شفاف سازی روند هزینه کرد و همچنین عدالت در دریافت آن است. مساله ای که در سال های اخیر به شدت مورد غفلت قرار گرفته و اکنون می بینیم که دولت برای پرداخت هزینه های خود با مشکلات عدیده ای رو به رو است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط