دوشنبه, 30 ارديبهشت 1398 ساعت 10:55
کد خبر: 56674

حمایت اوپکی ها از ادامه توافق کاهش تولید نفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصادروز گذشته چهاردهمین نشست مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه تولیدکنندگان عضو و غیرعضو اوپک (در جده عربستان برگزار شد. اما در حاشیه های این نشست صحبت های ضد و نقیضی مطرح شد. در این بین بیشتر اعضا گفته اند که از توافق کاهش تولید نفت حمایت می کنند.

اما نکته مهم این است که کشورهای عضو این کمیته مشترک موسوم به JMMC تنها درباره مسائل بازارهای جهانی نفت خام و بررسی میزان پایبندی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به توافق کاهش عرضه روزانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه ای مصوب نوامبر ۲۰۱۸ در وین  بحث و گفت وگو می کنند.
تصمیم نهایی کشورهای عضو و غیرعضو اوپک در صد و هفتاد و ششمین نشست عادی وزیران نفت و انرژی اوپک  با حضور همه  اعضا و ششمین نشست مشترک وزارتی  تولیدکنندگان عضو و غیرعضو  اوپک در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن (سه شنبه و چهارشنبه چهارم و پنجم تیرماه ۹۸) در وین در محل دبیرخانه دائمی اوپک گرفته می شود.
سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات ضمن ابراز رضایت از پایبندی امارات به توافق جهانی کاهش عرضه نفت گفت: کار اوپک و متحدانش برای بازگرداندن توازن به بازار نفت هنوز تکمیل نشده است.
وی همچنین گفت: ذخیره سازی های جهانی نفت خام به ویژه در ایالات متحده آمریکا در حال افزایش است و کار اعضای اوپک و متحدانش برای بازگرداندن توازن به بازارهای جهانی نفت خام هنوز تکمیل نشده است.
المزروعی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پایبندی به توافق کاهش عرضه نفت کشورهای عضو و غیرعضو اوپک عالی بوده است، گفت: پایبندی امارات به توافق کاهش عرضه رضایتبخش بوده است.
خالد الفاضل وزیر نفت کویت نیز در حاشیه این نشست به " اس اند پی گلوبال پلاتس" گفت: اگر کمبود عرضه نفت وجود داشت، در این صورت شاهد جهش قیمت ها بودیم.
فاضل گفت که اگر اوپک تصمیم بگیرد سطح تولید افزایش پیدا کند تا نیاز بازار تأمین شود ما می توانیم تولیدمان را افزایش دهیم با این حال وی به ظرفیت تولید کویت اشاره نکرد.
ثامر الغضبان، وزیر نفت عراق نیز به پلاتس گفت: عراق به سهمیه تولید خود کاملا متعهد است و از ادامه کاهش تولید پس از پایان مدت آن در ژوئن حمایت می کند.
عراق که دومین تولیدکننده بزرگ اوپک است، تحت سهمیه فعلی ۴.۴۱ میلیون بشکه در روز خود، ۴.۵ میلیون بشکه در روز نفت تولید می کند.
خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی نیز روز شنبه در مصاحبه با رویترز اظهارنظر مشابهی داشت و گفته بود: اوپک به نیازهای بازار نفت پاسخگو خواهد بود.
وی بر این باور است که با توجه به آمار، به خصوص آمار آمریکا که همچنان رشد ذخایر این کشور را نشان می دهد کمبود عرضه ای در بازار وجود ندارد.
بخش تحلیلی اوپک سه شنبه گذشته گزارش کرده بود که سطح ذخایر سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در مارس ۲۲.۸ میلیون بشکه بالای میانگین پنج ساله بود که سطح هدف گیری شده توسط اوپک از طریق اجرای توافق کاهش تولید است.
در همین راستا نمایندگان اوپک به پلاتس گفتند: کمیته فنی اوپک و غیراوپک اعلام کرد که نرخ پایبندی گروه اوپک پلاس به توافق کاهش تولید در آوریل به ۱۶۸ درصد رسیده است که به این گروه اجازه می دهد بدون تسهیل توافق کاهش تولید، به کمبودهای عرضه پاسخ دهد.
یک منبع آگاه که مایل نبود نامش فاش شود نیز گفت: عمده مذاکرات حول تمدید توافق کاهش تولید پس از ژوئن است و این مذاکرات با دیدار رو در روی وزیران ادامه پیدا خواهد کرد.
پل سانکی، تحلیلگر شرکت میزوهو سکیوریتیز در این باره گفت: خالد الفالح در آوریل اظهار کرده بود که پیش از بررسی لغو توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک، خواهان کاهش سطح ذخایر نفت سازمان توسعه و همکاری اقتصادی به میزان حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون بشکه است. با این حال از آن زمان سطح ذخایر این سازمان حدود ۳۰ میلیون بشکه رشد کرده است. فالح ممکن است با اشاره به رشد این ذخایر، از تداوم توافق کاهش تولید حمایت کند.
گفتنی است، اوپک و متحدانش در دسامبر موافقت کردند تولید نفت خود را ۱.۲ میلیون بشکه در روز محدود کنند. این محدودیت ها به بهبود قیمت های نفت در سال میلادی جاری منجر شد، اما این توافق در ژوئن خاتمه پیدا خواهد کرد.
از این رو از صحبت های اعضای اوپک می توان این گونه برداشت کرد که بیشتر کشور های صادرکننده نفت از ادامه توافق کاهش تولید حمایت می کنند. این در حالی است که برخی بر این باورند که بازار با کمبود عرضه مواجه است، با این حال آمار ها نشان می دهد که کمبود عرضه شدیدی در بازار وجود ندارد و توقف کاهش تولید اوپک می تواند قیمت ها را به شدت کاهش دهد.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395