یکشنبه, 29 ارديبهشت 1398 ساعت 08:52
کد خبر: 56601

آمار رویترز از صادرات نفت ایران قابل اطمینان نیست

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصادروز گذشته خبرگزاری رویترز خبری منتشر کرد مبنی بر این که صادرات نفت ایران به 500 هزار بشکه در روز و یا کمتر رسیده است. اما کارشناسان بر این باورند که اکنون نمی توان به هیچ آماری از صادرات نفت ایران اطمینان کرد، چرا که هیچ کس جز وزارت نفت ایران میزا دقیق صادرات نفت را نمی داند.

بر اساس گزارش رویترز، پس از سخت شدن تحریم های آمریکا علیه اصلی ترین منبع درآمد ایران، صادرات نفت خام این کشور در ماه می به 500 هزار بشکه در روز یا حتی کمتر از آن کاهش یافته است.
آمریکا پس از بیرون رفتن از برجام، در نوامبر تحریم ها علیه ایران را دوباره وضع کرد. قرارداد برجام بین ایران و شش قدرت بزرگ دنیا بسته شده بود. هدف آمریکا از این کار صفر کردن خرید نفت از ایران است. واشنگتن در این ماه معافیت های خریداران نفت ایران را از تحریم ها لغو کرد.
با این وجود ، ایران در ماه می تا حالا 250 هزار تا 500 هزار بشکه نفت صادر کرده است. موسسه ریفینیتیو آیکون صادرات نفت خام ایران را 250 هزار بشکه در روز و صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران را حدود 400 هزار بشکه در روز تخمین می زند.
طبق منابع صنعتی، بیشتر این صادرات به آسیا بوده است. مشخص نیست چه کسی نفت ایران را می خرد و آیا این نفت به مصرف کنندگان می رسد یا برای ذخیره صادر می شود ولی منابع صنعتی  می گویند مقصد این صادرات اساساً هند و چین است. هیچ نفتی به اروپا یا ترکیه فرستاده نمی شود.
بر اساس این گزارش صادرات نفت ایران تا حالا تا بیش از نصف کاهش یافته است. ایران در آوریل کمتر از یک میلیون بشکه نفت در روز صادر کرد. این مقدار تقریبا کمتر از یک پنجم 2.5 میلیون بشکه ای است که در آوریل 2018 صادر شده بود، یعنی یک ماه قبل از بیرون رفتن ترامپ از قرارداد برجام.
 صادرات نفت ایران از زمان آغاز تحریم ها در نوامبر بسیار مبهم شده است. ایران دیگر ارقام تولید خود را به اوپک گزارش نمی دهد و اطلاعات دقیقی از مقدار صادرات ایران در دست نیست.
یک منبع انرژی آشنا با سیاست نفت ایران گفت پیش بینی می شود صادرات نفت ایران تا 700 هزار بشکه در روز یا حتی کمتر از 500 هزار بشکه در روز کاهش یابد. ایران امیدوار است بتواند 400 هزار تا 600 هزار بشکه نفت در روز بفروشد.
برخی تحلیلگران انتظار دارند صادرات ماه می از این هم کمتر باشد. سارا وخشوری از موسسه بین المللی مشاوره اس وی بی انرژی گفت انتظار دارد صادرات ایران بین 200 هزار تا 500 هزار بشکه در روز باشد.
وی گفت: ایران در حال حاضر ذخایر نفت و میعانات گازی زیادی در چین دارد بنابراین در ماه می انتظار ارسال محموله های نفتی یادی را از ایران نداریم.
اما در همین راستا نرسی قربان کارشناس حوزه انرژی در گفت و گو با خبرنگار روزنامه عصر اقتصاد گفت: اکنون به جز وزارت نفت هیچ کس از میزان دقیق فروش نفت ایران خبر ندارد و هر آماری که در این خصوص منتشر می شود، غیر قابل اطمینان است.
وی ادامه داد: بیشتر این موسسات آمار های خود را از طریق داده های کشتی رانی به دست می آورند و نمی توان به آن ها در حد و اندازه های آمار های دقیق اطمینان کرد.
این کارشناس حوزه انرژی همچنین در خصوص فروش نفت ایران در بازار سیاه و خاکستری نیز گفت: فروش نفت ایران غیر قانونی نیست که در بازار سیاه باشد، چرا این که ایران توسط یک نهاد بین المللی تحریم نشده است و شرایط موجود، تنها تهدید های یک جانبه یک کشور است.
وی در ادامه اظهار کرد: آمریکا اعلام کرده است که اگر کشوری از ایران نفت خریداری کند، دیگر توان کار با ایالات متحده را نخواهد داشت. این مساله به هیچ وجه تحریم نیست و تنها تهدید کشور ها است.
این کارشناس حوزه انرژی افزود: همچنین این مساله که برخی شرکت ها و کشور ها به دلیل همکاری با آمریکا تمایلی به خرید نفت ایران ندارند، دلیلی بر غیر قانونی بودن فروش نفت ایران نیست. از این رو درمی یابیم که فروش نفت ایران قاچاق نیست که وارد بازار سیاه شود.
وی ادامه داد: بازار خاکستری نیز تعریف های خاصی دارد که باید تعریف آن را از مسئولین مربوط جویا شویم.
این در حالی است که برخی دیگر بر این باورند که بازار خاکستری می تواند معنای فروش با واسطه را داشته باشد، اما همچنان تعریف مشخصی از این بازار وحود ندارد و مسئولین از انتشار اطلاعات در خصوص آن خودداری می کنند، چرا که هر گونه مشخصات از نوع فروش نفت ایران می تواند مانعی باشد برای صادرات نفت.
نرسی قربان در خاتمه در خصوص وضیت صادرات نفت، میعانات گازی و گاز نیز اظهار کرد: از آن جایی که تحریمی وجود ندراد و تنها یک تهدید یک جانبه باعث به وجود آمدن شرایط حال حاضر شده است، صادرات می تواند ادامه داشته باشد. به خصوص صادرات گاز از طریق خط لوله نیز که به کشور های همسایه انجام می شود، به قوت خود ادامه دارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395