شنبه, 28 ارديبهشت 1398 ساعت 23:00
کد خبر: 56596

اطلاعات تکميلي

  • اختلاف آماری بانک مرکزی و وزارت اقتصاد؛

حافظان منافع ملی حامیان متخلفان نباشند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصاداگرچه وزیر اقتصاد اعلام کرده بود که ۳۰ میلیارد دلار یعنی 75 درصد ارز حاصل از صادرات به هیچ شکلی به کشور برنگشته، اما رئیس کل بانک مرکزی به عنوان مرجع رسمی این موضوع، اعلام می‌کند که ۶۰ درصد ارز صادراتی به چرخه اقتصاد برگشته است.

این در حالیست که چندی پیش رئیس کل بانک مرکزی با حضور در اتاق بازرگانی با فعالان بخش خصوصی دیدار کرد که در آن جلسه مقرر شد تا تصمیم مناسبی برای موضوعات مربوط به بازگشت ارز صادراتی اتخاذ شود.
حال با توجه به این اتفاقات و اظهارنظرهایی که عنوان می شود سوالاتی به وجود می آید و آن اینکه طبیعتا رئیس کل بانک مرکزی برای اینکه بتواند ارز صادراتی را به کشور بازگرداند لحن ملاطفت آمیزی برای بیان اظهارات خود به کار خواهد برد، اما در این میان تکلیف دارایی های ملی چه شده است؟ حرف کدام مسئول درست است؟ آیا هر کدام از مسئولان براساس اظهارات و تحلیل هایی که ارائه می دهند، اقدامات اجرایی داشته اند؟ این حرف ها را یک مقام مسئول عنوان کرده نه یک استاد دانشگاه بنابراین نتیجه این حرف ها چه می شود و چه تاثیراتی خواهد داشت؟ چه اقدامات منطقی برای بازگرداندن ارز گرفته شده است؟ آیا تصمیم گیری برای نحوه ادامه صادرات نباید با تعیین تکلیف این ارزهای صادراتی باشد؟ اصولا صادرکنندگان چقدر زمان برای بازگرداندن ارز صادراتی دارند؟
در شرایطی که دو آمار متفاوت اعلام شده، هر آماری تکلیف اجرایی دارد. دژپسند به عنوان حافظ اموال ملی که گمرک نیز زیر نظر ایشان است، زمانیکه متوجه شده، 75 درصد ارز صادراتی بازنگشته، چه اقدامی در نظر گرفته است؟
رئیس کل بانک مرکزی که حافظ پول ملی است و در صورت تعلل اقتصاد کشور را نابود می شود، چه اقدامی انجام داده است؟
عده ای به نام صادرات، در خارج کردن دارایی های ملت از کشور بی ملاحظه عمل می کنند اما گویا مسئولان در تبیین این افراد ملاحظه آبرو و ... را می کنند. متاسفانه بزرگان صادرات نیز طوری موضع گیری می کنند که تصور می شود یا با متخلفان همراهند و یا توانایی مدیریت امور را ندارند.

60 درصد ارز صادراتی به کشور بازگشته است

عبدالناصر همتی در یادداشتی در صفحه شخصی خود در فضای مجازی اعلام کرد: صادرات غیرنفتی، نقش مهمی در رونق تولید، اشتغال و خصوصاً ثبات بازار ارز و تقویت ارزش پول ملی دارد، لازم دیدم، در مورد میزان برگشت ارز ناشی از آن، توضیح بدهم:
وی در ادامه اعلام کرد: سال ۹۷، ارز برگشتی بر اساس روش‌های ابلاغی بانک مرکزی یعنی فروش در سامانه نیما، عرضه در صرافی‌ها، واردات در مقابل صادرات خود، واگذاری ارز پروانه صادراتی ونیز واگذاری به بانک مرکزی، به رقمی معادل ١٨.٧میلیارد دلار رسید.
همتی افزود: با توجه به برآوردی که از خالص ارز صادراتی، با لحاظ هزینه‌های مبادلاتی ناشی از تحریم و متداول بودن تسویه ریالی صادرات در نیمه اول سال قبل، می‌شود، تاکنون، نزدیک ۶۰ درصد ارز ناشی از صادرات، به چرخه اقتصاد برگشته است.

در ادامه این یادداشت رئیس کل بانک مرکزی توجه چند نکته زیر را ضروری اعلام کرد:

ارز صادرات فصل زمستان هنوز فرصت کافی برای برگشت دارد.

اسامی صادر کنندگانی که تا به حال ارزی را بر نگردانده اند به مرجع قضائی اعلام شده است.
از تمامی صادرکنندگانی که به مسئولیت ملی خود در شرایط ویژه اقتصادی کشور عمل کرده اند، قدردانی می‌کنم.
بر اساس هماهنگی‌های انجام گرفته با اتحادیه‌های صادراتی، اتاق بازرگانی و اقدامات در دست اجرا، امیدوارم شاهد تحول جدی در برگشت ارز به چرخه اقتصاد باشیم.

بانک مرکزی حرف‌های مسئولان وزارت اقتصاد را زیر سوال برد

دولت از سال گذشته و در پی مشکلات ارزی کشور، تصمیم گرفت ارز حاصل از صادرات را به چرخه اقتصاد بازگرداند و در همین راستا بانک مرکزی سامانه نیما را راه‌اندازی کرد تا صادرکنندگان بخشی از ارز حاصل از صادرات خود را در این سامانه بفروشند که البته قیمت ارز در آن کمی پایین‌تر از بازار آزاد است.
هرچند که در ابتدا ورود ارز به این سامانه رقم قابل توجهی نبود، اما با سیاست‌های تکمیلی اتخاذشده، صادرکنندگان بیش از پیش مجاب شدند که باید ارز خود را برای فروش به این سامانه بیاورند.
با وجود اینکه بانک مرکزی در سال گذشته بارها اعلام کرد که روند ورود ارز به سامانه نیما مثبت ارزیابی شده و سایر صادرکنندگان نیز باید این رویه را در پیش بگیرند، اما در سال جدید این مسئولان وزارت اقتصاد بودند که از میزان ورود ارز به کشور انتقاد کردند.
فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی در جلسه‌ای، گفته بود که ۷۵ درصد از ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد بازنگشته است.
وی این آمار را با احتساب ۱۰ میلیارد دلاری که در سامانه نیما به ثبت رسیده، محاسبه کرده بود و با توجه به صادرات ۴۰ میلیارد دلاری ایران در سال گذشته، میزان ورود ارز حاصل از صادرات را ۲۵ درصد دانسته بود.
اما این پایان ماجرا نبود و پس از آنکه حدس و گمان‌هایی مبنی بر ورود ارز به کشور از راه‌های دیگری به جز سامانه نیما مطرح شد، این بار مشاور وزیر اقتصاد بود که تاکید کرد ۷۵ درصد از ارز حاصل از صادرات ایران، از هیچ طریقی به ایران وارد نشده است.
اما بانک مرکزی که سامانه نیما را در اختیار دارد و متولی اصلی ارزی کشور به حساب می‌آید حرف‌های مسئولان وزارت اقتصاد را زیر سوال برده است. عبدالناصر همتی، رئیس‌کل بانک مرکزی معتقد است که در این مدت حدود ۶۰ درصد از ارز حاصل از صادرات به کشور بازگشته و بخشی از این ارز نیز هنوز زمان برای بازگشت به کشور را دارد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395