چهارشنبه, 25 ارديبهشت 1398 ساعت 10:29
کد خبر: 56480

کام تولیدکنندگان نبات با مالیات زیاد تلخ می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه امیری

عصراقتصاد: با توجه به علاقه ای که مردم ایران نسبت به نبات و آب نبات دارند؛ اتحادیه آن 70 سال پیش تأسیس و فعالیت آن به شکل رسمی در کارگاه های کوچک خانگی آغاز شد؛ 530 عضو در این اتحادیه مشغول به فعالیت هستند. بنا به گفته رئیس اتحادیه نبات، آب نبات ریز و قندریزان، یکی از مشکلات این صنف گرفتن مالیات زیاد بدون در نظر گرفتن درآمد واقعی تولید کنندگان است.

حسن افخمی علیشاه، رئیس اتحادیه نبات، آب نبات ریز و قندریزان گفت: اتحادیه نبات و آبنبات ریز در سال 1328 از اتحادیه خواربارفروشان و قنادان جدا شد که بیشتر این صنف در کارگاه‌های کوچک مشغول به تولید بودند، اما اکنون به شهرک های صنعتی اطراف تهران رفته اند زیرا از نظر بهداشت باید در کارخانه آزمایشگاه وجود داشته باشد، به طور کلی 60 تولیدکننده در این زمینه فعال هستند.
وی افزود: اتحادیه 530 عضو فعال دارد و همه دارای مجوز هستند، همچنین تعداد دیگری از تولیدکنندگان برای اخذ مجوز اقدام کردند و پیش بینی می شود تعداد اعضا به 750 نفر برسد.

توزیع شکر دولتی ادامه یابد

افخمی علیشاه تصریح کرد: تولیدکنندگان در تأمین شکر مشکل داشتند و مجبور بودند هر کیلوی آن را هفت هزار تومان از بازار با نرخ آزاد تهیه کنند؛ البته خوشبختانه مقداری شکر دولتی میان تولیدکنندگان توزیع شد اما کافی نبود. مسئولان قول دادند بازهم شکر با نرخ مصوب توزیع می شود.
رییس اتحادیه نبات، آبنبات ریز و قندریزان بیان کرد: در گذشته شکر پنیر را با دست سفید می کردند اما اکنون با دستگاه این کار انجام می شود، دستگاه هایی که تولیدکنندگان استفاده می کنند داخلی بوده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

صادرات آب نبات به کشورهای عراق و افغانستان انجام می شود

وی افزود: در تأمین نیاز داخل مشکلی نداریم و به کشورهای عراق و افغانستان صادرات داریم، همچنین تمامی اعضای اتحادیه فعال هستند در حال حاضر به دلیل درآمد کم این صنف، فرد جدیدی وارد این حرفه نمی شود.
افخمی علیشاه اظهار کرد: یکی از مشکلات این صنف اخذ مالیات است، ما مخالف پرداخت مالیات نیستیم معتقدیم باید براساس میزان تولیدات و درآمد واقعی تولید کننده اخذ شود و در این باره از نظرات اتحادیه استفاده شود؛ چون تمامی اعضایش را می شناسد و می داند درآمد یک تولیدکننده چه قدر است. اما متأسفانه کارشناسان مالیات بدون در نظر گرفتن این موضوع، میزان مالیات را می نویسند.
رییس اتحادیه نبات، آبنبات ریز و قندریزان اظهار کرد: چند سالی است که وضعیت تولید خوب نیست اگر براساس درآمد مالیات گرفته نشود تولیدات کمتر و متوقف می شود و آنها مجبور هستند به سراغ حرفه دیگر بروند.
افخمی علیشاه ادامه داد: برخی واحدهای تولیدی در شرایطی هستند که توان پرداخت حداقل مالیات را ندارند و دولت حداقل کاری که می تواند برای این واحدها انجام دهد در نظر گرفتن معافیت مالیاتی است تا این واحدها به جایگاه خود در تولید بازگردند.
تاریخچه صنعت آب نبات سازی به بیش از نیم قرن می رسد؛ در آن زمان چون قند و شکر دارای ارزش خاصی بودند آب نبات به صورت فعلی مصرف نمی شد بلکه بعنوان یک کالای لوکس عرضه می شد. با ورود ماشین آلات به کشور این محصول با انواع و اقسام مختلف ساخته شده و مورد استفاده ی عموم قرار می گیرد. تا حدود 10 سال پیش، 90 درصد از تولیدات عمده جهانی آب نبات در اختیار 5 کشور اروپایی مانند آلمان، ترکیه، اتریش، بلژیک و انگلیس بود. اما در سال های اخیر دامنه تولید این محصول و تکنولوژی تولید آن به دیگر قاره های جهان رسید و در کشور ما هم گام های بلندی در زمینه تولید صنعتی این محصولات برداشته شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395