چهارشنبه, 25 ارديبهشت 1398 ساعت 09:46
کد خبر: 56478

خانه های پیش ساخته میانبری برای اسکان دائم سیل زدگان

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 

سجاد عسگری

عصراقتصاد: از جمله مهم ترین مسائل و نیازهای ضروری در این گونه حوادث فراهم کردن به سرعت محل سکونت و خانه برای آسیب دیدگان است که استفاده از خانه های پیش ساخته می تواند به مثابه یک میان برعمل کرده و به اسکان مردم در هنگام بروز حوادث طبیعی سرعت بخشد.

سال 98 وقوع حادثه سیل در برخی از استان های ایران شروع شد که همچنان آثار اقتصادی و اجتماعی آن ادامه دارد.
بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در این زمینه با ارائه تسهیلات  به کمک افراد آسیب دیده حرکت می کند. وزیر راه و شهرسازی هم در حادثه سیل اخیر، طرح خانه های پیش ساخته با پانل بتنی برای تسریع در ساخت و ساز خانه ها را به بخش خصوصی پیشنهاد می کند.
برای ارزیابی این طرح و اینکه چقدر امکان اجرایی شدن دارد با چند سازنده پنل های پیش ساخته گفت و گو کردیم.
مدیرعامل شرکت چیدمان سازه خلیج فارس در گفت وگو با عصراقتصاد درخصوص خانه‌های پیش ‌ساخته با پانل بتنی گفت: در ساخت این خانه ها موقعیت جغرافیایی اهمیت خاصی ندارد. فرایند بتن در کارگاه ها انجام می شود و تمام سوئیت ها و ویلاها خود دارای کف مخصوص مانند فونداسیون هستند که همراه خود حمل می شود و در محل، نیاز به هیچ گونه فونداسیونی ندارد، فقط جهت بهتر شدن کار پیشنهاد ایجاد یک سطح تخت در محل به کارفرما داده می شود.
حسام الدین کریمی ادامه داد: در ساخت این مدل از خانه ها، زمان، مقاومت و کیفیت  در درجه اول حائز اهمیت است و درجهان  انبوه سازی این طرح مورد توجه قرار می گیرد.
کریمی در خصوص قیمت این نوع مدل از خانه ها اظهار کرد : با توجه به اینکه نوع ساخت و تکنولوژی تاثیر بسزایی در تولید دارد، در حالت نرمال قیمت مصالح ساختمان پیش ساخته در ایران نسبت به خانه های سنتی و روستایی گران تر است. برای مثال خانه هایی که در روستاها ساخته می شود، دارای دیوار 35 سانتی آجری است. مدل دیگر ساخت و ساز استفاده از سازه تیر و ستون است که پانل پیش ساخته از این مدل 30 درصد گران تر است. قابل ذکر است در تولید انبوه این درصد کاهش پیدا خواهد کرد.

خانه های پیش ساخته

این فعال بخش خصوصی خاطر نشان کرد: این مدل برای تک ویلایی هم انجام می شود. ما نمونه هایی داریم که بدنه ، سقف و کف به هم متصل است و این پانل ها باید روی تریلی قرار گیرد و سرامیک و لوله کشی و فاضلاب و ...مواردی هستند که در این خانه ها وجود دارد ولی در انبوه سازی صرفه اقتصادی دارد.
وی در خصوص تسهیلاتی  که نهاد های دولتی در بازسازی مناطق سیل زده برای ساخت این مدل خانه ها برای بخش خصوصی درنطر گرفته اند، افزود: به عنوان فعال در این عرصه ترجیح می دهم با خریدار به صورت مستقیم معامله شود و ما از ساخت این خانه ها در ایران به ویژه در مناطق سیل زده استقبال می کنیم.
لازم به ذکر است در همین راستا محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی معتقد است اسکان مردم در مناطق سیل‌زده با حداکثر سرعت و رعایت کیفیت و استانداردها از اولویت‌های وزارت راه و شهرسازی است.
به گفته وزیر راه، دولت به دنبال الگوی پیش‌ساخته، با ساخت و نصب سریع است و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری و شخص رئیس جمهور مبنی بر ساخت واحد در حداقل زمان برای سیل‌زدگانی که خانه‌های آنها تخریب شد،‌ این روش بسیار مناسب است و می‌تواند یک راه حل جدی و پاسخگو به زمان‌بندی مورد انتظار باشد.
اسلامی تاکید می کند که مصمم به ساخت حداقل ۳۰ هزار واحد پیش ساخته در سال ۹۸ هستیم تا از این طریق مسکن مورد نیاز تامین و در اختیار مردم قرار گیرد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395