چهارشنبه, 25 ارديبهشت 1398 ساعت 10:03
کد خبر: 56477

اطلاعات تکميلي

  • دبیر انجمن سیمان:

دولت با کاهش مالیات به کارخانجات تولیدی کمک کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سميرا بابايي

عصراقتصاد
:
 دبیر انجمن سیمان گفت: دولت نقش به سزایی در تحقق شعار رونق تولید داشته و می تواند با کاهش مالیات و هزینه های ارزش افزوده به کارخانجات تولیدی کمک به سزایی کند.

عبد الرسول شیخان، دبیر انجمن سیمان در گفت وگو با «عصراقتصاد» گفت: انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در سال 72 با تایید وزارت کار و با حضور 10 عضو از کارخانجات تولیدی تاسیس و اکنون با 72 عضو از جمله تولید کنندگان سیمان و کارخانجات تولیدی مشغول به فعالیت است.
وی در خصوص تاثیر نوسانات ارزی در صنعت سیمان، افزود: نوسانات ارزی قطعا بر فعالیت ما تاثیرگذاراست. به عنوان
مثال ؛ هر یک تن کلینکر دو دلار هزینه ارزی به دنبال دارد؛ بنابراین با سه برابر شدن قیمت دلار شاهد آثارجانبی در این صنعت هستیم و قطعات، مسائل پیمانکاری و هزینه های تولید به طور چشمگیری افزایش یافته است؛ بنابراین با نوسانات نرخ ارز برخی کارخانجات تولیدی صددرصد افزایش هزینه داشته اند و ناچار به تعدیل قیمت سیمان هستیم.

تاثیر تحریم های بین المللی بر صادرات و حمل ونقل دریایی

دبیر انجمن سیمان در خصوص تاثیر تحریم های بین المللی بر صنعت سیمان، تصریح کرد: تحریم های بین المللی بر صادرات و حمل ونقل دریایی ما اثرگذار بوده، درنتیجه با توجه به اینکه سیمان و کلینکر کالایی حجیم و کمارزش محسوب میشوند،حمل و نقل آن بر رقابتی کردن قیمتها بسیار موثر است.

بخشنامه های متعدد بانک مرکزی چالش اصلی صادرات است

شیخان در خصوص معضلات صنعت سیمان، بیان کرد : اتخاذ مقررات و بخشنامه های متعدد بانک مرکزی در سال گذشته، چالش اصلی صادرات به شمار می رود. 22 فروردین ماه سال گذشته بود که مقرر شد، بخشی از صادرات ارزی احصا شود، باتوجه به اینکه بیشترین صادرات ما به کشورهای همسایه به صورت ریالی بود ، به دلیل عدم دریافت ارز از شهریور ماه 97،صادرات ما کاهش یافته است.

رقابت منفی میان تولید کنندگان با قوانین بانک مرکزی

دبیر انجمن سیمان ادامه داد: متاسفانه قوانین بانک مرکزی به عاملی برای رقابت منفی بین تولیدکنندگان تبدیل شده و طبق مذاکره با بانک مرکزی در پی رفع مشکلات این صنعت هستیم .
وی افزود: متاسفانه حجم بالای ظرفیت سازی در دهه 80 و اوایل دهه 90 صورت نگرفته است، با افزایش میزان تولید نسبت به تقاضا، صادرات کاهش یافته است؛ بنابراین در داخل کشور شاهد رقابت منفی، ضرر و زیان و کمبود نقدینگی هستیم .
شیخان در خصوص رقابت این صنعت با بازار بین المللی، ادامه داد : تا قبل از اعمال تحریم های بین المللی علیه ایران ، در کشور عراق فعالیتهای خوبی داشته وحتی کشور قدرتمندی مانند ترکیه توانایی رقابت با ما را نداشت؛ تحریم های بین المللی در بخش صادرات بر حمل و نقل نیز تاثیرگذار
بوده است .به گفته وی، انجمن صنفی صنعت سیمان در واردات و صادرات هیچ گونه تسهیلاتی از سیستم بانکی دریافت
نکرده است.

تهیه آجر نسوز برای کوره ها معضل عمده صنعت سیمان

دبیر انجمن سیمان در خصوص معضلات نقدینگی،گفت: متاسفانه مشکلات نقدینگی از گذشته تاکنون وجود داشته است، صنعت سیمان به دلیل اینکه مواد اولیه در طبیعت بوده و اکثر کارخانجات نزدیک به
کوه های آهکی هستند، مشکلی نداشته و عمده ترین معضل ما تهیه آجر نسوز برای کوره ها است .

افزایش صادرات با رفع تحریم های بین المللی

شیخان با اشاره به چشم انداز آینده صنعت سیمان، ادامه داد: طی سال های 96 -97 روند ثابتی در تولید، توزیع و صادرات طی کردیم که به نظر می رسد با ادامه این روال در سال 98 تغییر چندانی را شاهد نباشیم؛ بنابراین در صورت رفع تحریم های بین المللی، صادرات سیمان افزایش خواهد یافت.

ضرورت کاهش مالیات و ارزش افزوده کارخانجات تولیدی

وی در خصوص تحقق شعار رونق تولید، خاطر نشان کرد: در تحقق شعار سال، دولت نقش بسزایی دارد و با کاهش مالیات و هزینه های بالای ارزش افزوده می تواند به کارخانجات تولیدی کمک کند.

تنها با شعار، رونق تولید محقق نمی شود

به گفته شیخان، رونق تولید با شعار و حرف محقق نمی شود؛ بلکه باید اقدامات عملیاتی توسط دولت انجام گیرد.
دبیر انجمن سیمان گفت:انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان هیچ گونه فعالیت بیمه ای نداشته و فقط شرکت های زیر مجموعه آن مستقیما فعالیت بیمه ای
انجام می دهند.
در این راستا طی روزهای گذشته، دبیر انجمن کارفرمایان صنعت سیمان از مازاد بر نیاز تولید سیمان در کشور به رکود در ساخت و سازها خبر داده و به اقتصاد 24 گفته بود: تولیدکنندگان سیمان برای حفظ کارخانههای خود مجبورند تا قیمتهای خود را
تعدیل کنند.
به گفته وی، با توجه به کیفیت خوب سیمان ایران و قیمت مناسب آن، ممکن است درخواست جدیدی برای سیمان و کلینکر از سوی کشورهای مختلف وجود داشته باشد، اما بحث تحویل به موقع و با قیمت مناسب نیز وجود دارد که به دلیل فشار تحریمها و افزایش کرایه حمل و نقل، مقداری با مشکل مواجه هستیم در نتیجه تامین درخواستهای جدید به آسانی ممکن نیست.
شیخان در خصوص وضعیت تولید سیمان در کشور نیز معتقداست،از نظر بازار داخلی به دلیل رکودی که در ساخت و ساز وجود دارد با مازاد بر نیاز سیمان مواجه هستیم، در نتیجه هزینههای تولیدکنندگان بالا رفته و مجبور شدهاند قیمتهای خود را تعدیل کنند تا بتوانند کارخانه خود را حفظ کنند، در غیر این صورت نمیتواند در این بازار بمانند؛بنابراین، اگر ظرفیت تولید سیمان را به همین شکل حفظ کنیم با توجه به ظرفیتی که اکنون برای جذب داریم بین ۲۵ تا ۳۲ میلیون تن مازاد خواهیم داشت و در صورت صادرات با کمبود مواجه نمیشویم.
گفتنی است،سیمان یکی از اقلام مهم صادراتی است و نحوه تعاملات درباره صادرات آن به کشورهای منطقه می تواند تاثیر قابل توجهی بر تراز تجاری کشور داشته باشد؛ بنابراین رکود اقتصادی در سالهای اخیر خصوصاً در سالهای ۹۴ - ۹۵ باعث کاهش چشمگیر بودجه پروژههای عمرانی شد که بهدنبال آن کاهش ساخت و ساز اتفاق افتاد.
در عینحال همراه با کاهش تقاضا در داخل کشور، ظرفیت تولید سیمان به دلیل راهاندازی پروژههای سیمانی افزایش یافت؛ همین عوامل موجب شد بسیاری از توزیعکنندگان، فروشندگان و بازاریابان شرکتهای سیمانی در خارج از محدوده استانی مقیم خود به دنبال بازارهای هدف بوده و با افزایش نقدینگی، امکان ادامه حیات اقتصادی داشته باشند.
بدیهی است رکود بازار مسکن مهمترین عامل در کاهش فروش و سودآوری شرکتهای سیمانی است، اما سیاستهای دولت و برنامههای کلان عمرانی آن میتواند این صنعت را در آینده نزدیک به اوج خود بازگرداند و سهم بالایی از بازار فروش سیمان در خاورمیانه را به خود اختصاص دهد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395