چهارشنبه, 25 ارديبهشت 1398 ساعت 09:15
کد خبر: 56475

اطلاعات تکميلي

  • آخرین خبرها از وضعیت اینستکس نشان می دهد؛

آبی که ایران در خوابگه مورچگان ریخت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: تهدیدات ترامپ برای بانک ها و شرکت های اروپایی، واکنش ناگهانی پمپئو در میانه سفر خود به روسیه، تکاپوی اتحادیه اروپا و اعلام خبر انجام نخستین تراکنش اینستکس طی هفته های آتی از سوی موگرینی نشان می دهد که بیانیه 18اردیبهشت شورای عالی امنیت ملی ایران در خصوص پایان صبر راهبردی این کشور آب در خوابگه مورچگان ریخته است.

ایجاد سامانه ویژه مالی از طرف اتحادیه اروپا برای دور زدن تحریم ها و تسهیل معاملات مالی با ایران، اولین وعده اتحادیه اروپا به ایران پس از خروج آمریکا از این توافق بود که جریانی بسیار کند داشت تا اینکه پس از فشارهای دیپلمات های ایران به اروپا، موضوع سامانه ای بنام اینستکس مطرح شد که در گام های اولیه در خصوص مبادله غذا و دارو بود.
کانال مالی موسوم به اینس‌تکس قرار است ارتباطات مالی ایران با جهان را که بر اثر تحریم‌های آمریکا در تنگنا قرار گرفته مقداری تسهیل کند.
برای اجرا شدن اینستکس هم، تاریخ های متعددی از سوی اروپایی ها اعلام شد که آخرین آن پایان سال میلادی بود. اما انتظارها پایان نیافت و همچنان شاهد بهانه تراشی هایی از سوی اتحادیه اروپا برای آغاز به کار این سامانه بودیم. این بار بهانه اروپایی ها این بود که نهاد متناظر این سامانه هنوز در ایران تاسیس نشده است.
نهم اردیبهشت ماه بود که شرکت «سازوکار ویژه تجارت و تامین مالی ایران و اروپا» یعنی نهاد متناظر «اینستکس» با سرمایه اولیه یک میلیارد ریال به ثبت رسید.
مدیرعامل این شرکت علی اصغر نوری و اعضای هیات مدیره این شرکت شامل علی اصغر نوری، بانک رفاه کارگران (به نمایندگی فرشید فرخ نژاد)، بانک کشاورزی (به نمایندگی شهرزاد مشیری)، بانک پاسارگاد (به نمایندگی محمدرضا جوادیان) و خدمات انفورماتیک فرادیس گستر کیش (به نمایندگی حمید قنبری) هستند.
خوابگه مورچگان
ایران با ثبت این شرکت تقریبا 15روز است که همه بهانه ها را برای اجرای اینستکس از دست اروپا گرفته است اما هنوز اقدام جدی از طرف کشورهای اروپایی عضو برجام مشاهده نکرده است.
موضوعی که توسط رئیس کل بانک مرکزی در دیدار سفیر اتریش در تهران نیز تاکید شد.
تعلل هایی که صبر راهبردی ایران را در روز هجدهم اردیبهشت ماه پایان و با اعلام ضرب الاجل برای اتحادیه اروپا نشان داد که ایران برای همیشه منتظر نمی ماند و هیچ توافق یک طرفه ای را نمی پذیرد.
نتیجه این اولتیماتوم ایران، نشست روز دوشنبه کشورهای اروپایی عضو برجام بود که «سابرینا بلوسی» مشاور موگرینی نیز در توییتی نوشت: اتحادیه اروپا احتمالا 120 روز زمان می خواهد تا ایران را درباره نتیجه دادن برجام متقاعد سازد.
از سوی دیگر برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، روز سه‌شنبه در گفت‌وگویی اختصاصی با یکی از رسانه ها ضمن ابراز شک و تردید از عملی شدن نهایی اینس‌تکس، گفت که مایک پومپئو با پیام بازدارندگی ایران به اروپا سفر کرده است. هوک همچنین ابراز تردید کرد که اینس‌تکس یعنی سازوکار ویژه اروپا برای دور زدن تحریم‌های ایالات متحده علیه تهران درنهایت به جایی برسد.
ترامپ پیش از این هم بارها بانک ها و شرکت های اروپایی را در خصوص همکاری در اینستکس تهدید کرده بود اما با وجود  اظهارات هوک و فشارهای آمریکا، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا، گفته است که نخستین تراکنش از طریق این سازوکار قرار است طی هفته‌های پیش رو انجام شود. همین اظهار نظر و تکاپوها و تاکیدات سایر کشورها برای حفظ ایران در برجام نشان می دهد که فشارها و جدیت ایران در اولین پاسخ در واکنش به خروج آمریکا از برجام کارساز تر از تهدیدات ترامپ بوده و به قول عباس موسویt سخنگوی وزارت امور خارجه، آب در خوابگه مورچگان ریخته است.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395