دوشنبه, 23 ارديبهشت 1398 ساعت 15:26
کد خبر: 56370

اطلاعات تکميلي

  • در گفت و گو با تولید کنندگان مصالح ساختمانی تشریح شد؛

پنج مقصر افزایش 50درصدی نهاده های ساختمانی

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

سجاد عسگری

عصراقتصاد: یکی از عناصر مهم و تاثیر گذار در ساخت و ساز مصالح ساختمانی است که در قیمت نهایی مسکن اثر گذار است که در سال 97با تورم 47درصدی مواجه شده است. فعالان و تولید کنندگان حوزه مصالح ساختمانی برای این افزایش بی رویه قیمت 5مقصر اصلی را شناسایی کرده اند.

طبق تازه ترین گزارش های مرکز ملی آمار قیمت نهاده های ساختمان های مسکونی شهر تهران در سال ١٣٩٧ با ٤٧,٨ درصد افزایش نسبت به سال ١٣٩٦، به عدد ٣١٣,٤ رسیده است، در حالی‌كه این شاخص در سال ١٣٩٦ عدد ٢١٢.١ بوده و نسبت به سال ١٣٩٥، ١٢.٣ درصد افزایش یافته بود. شاخص مذكور در تمامی فصل‌های سال مورد بررسی (١٣٩٧) با افزایش رو به رو بوده و بیشترین تغییرات فصلی مربوط به این شاخص، در فصل تابستان با تورم فصلی٢٥.٧ درصد است.
شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسكونی شهر تهران در گروه "آهن­آلات، میلگرد و پروفیل درب و پنجره" با ٨١,٠ درصد، گروه "چوب" با ٩٩,٠ درصد ،گروه "خدمات" با ٢٠,٧ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ترتیب بیش‌ترین تاثیر را در افزایش شاخص قیمت نهاده‌های ساختمان‌های مسكونی شهر تهران نسبت به سال قبل (١٣٩٦) داشته‌اند.
همچنین گزارش مرکز آمار در خصوص مقایسه‌ ١٢٧ قلم مورد آمارگیری این دوره که با مراجعه به تولیدكنندگان یا عمده‌فروشان مصالح ساختمانی جمع‏آوری می‏شود، نشان می دهد که «ورق استیل» با ٢٠٦,٨ درصد دارای بیش‌ترین افزایش و «ورق سیاه به ضخامت بیش از ٣ میلی‌متر» با ٥.٨ درصد دارای بیش‌ترین کاهش در متوسط قیمت نسبت به دوره‌ی قبل بوده‌اند.
مقایسه‌ متوسط قیمت در این دوره با دوره‌ی مشابه سال قبل نشان می‌دهد كه بیش‌ترین افزایش قیمت مربوط به « ورق استیل» با٣٣٥,٤ درصد و كمترین افزایش قیمت مربوط «مخلوط شن و ماسه‌ی رودخانه‌ای- تونان» با ٢.٣ درصد بوده است.
با توجه به اینکه تکنولوژی و تامین و نگهداری قطعات بسیاری از فعالان و تولیدکنندگان این حوزه نوسانات بازار ارز را عامل اصلی در افزایش قیمت نهایی محصول خود می دانند.
از جمله مصالحی که دچار تورم شده است، انواع بلوک سفالی و آجر،سنگ و گچ و ... است.
مدیران شرکت قابوس آجر در خصوص علل و عوامل افزایش قیمت تاثیرات آن بر تولید و فروش این محصول با عصر اقتصاد به گفت و گو پرداختند.
مرتضی سلیمی، مدیر فروش شرکت قابوس آجر در گفت و گو با عصر اقتصاد در خصوص افزایش قیمت آجر گفت: افزایش قیمت مواد تعمیراتی مثل بلبرینگ و تسمه، گریس و وسایل الکترونیکی که تابع قیمت ارز هستند باعث می شود قیمت نهایی نهاده های ساختمانی و محصولاتی مثل آجر هم بالا رود.
یکی دیگر از مدیران این شرکت هم بر این باور است که 90 درصد لوازم یدکی خارجی است و علاوه بر آن مباحث بیمه، حقوق کارگر، تهیه مواد اولیه و کرایه های حمل و نقل نیز در قیمت تاثیر می گذارد.
در همین راستا پیش از این جواد خوانساری،عضوهیات مدیره سندیکای ساختمانی هم درباره مصالح ساختمانی به عصر اقتصاد گفته بود که این بازار از سال گذشته به دلیل نوسان های نرخ ارز، دچار تغییرات جدی شد تا جایی که قیمت میلگرد و آهن که هر کیلو دوهزار تومان بود، به پنج هزار تومان افزایش پیدا کرد.
به گفته خوانساری یکی از مصارف اصلی ساختمان، آهن است که قیمت آن 150 درصد افزایش پیدا کرده است و این اتفاق برای سایر مصالح ساختمانی هم رخ داده که در قیمت نهایی تاثیر گذار است.
مصالح ساختمانی به مجموعه ای از مواد می گویند که در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد مانند : آجر ، بتن ، شن و ماسه انواع فلزات ، سنگ ، خاک ، سیمان و با توجه به نوع برند و کیفیت، قیمت ها هم متغیر است و منطقه ساخت و ساز از نظر جغرافیای آب و هوایی و شرایط محیطی و همچنین جنس خاک بر نوع استفاده و انتخاب مصالح ساختمانی بسیار تاثیرگذار است.
در ادامه جدول تغییرات شاخص نهاده‌های ساختمانی از سال ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۷مشاده می کنید:

مصالح ساختمانی

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395