یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398 ساعت 23:00
کد خبر: 56354

اطلاعات تکميلي

  • وزیر آموزش و پرورش:

امکانات بدهیم تا دانش آموزان به بیگانگان دل نبندند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: وزیر آموزش و پرورش گفت: اگر می‌خواهیم دانش آموز ما به بیگانگان دل نبندد باید امکانات در اختیارشان قرار دهیم و جامعه ای که می خواهد هویت را پاس بدارد، باید سرمایه گذاری کرده و درب سالن ها و اردوگاه ها را بر روی دانش آموزان بگشاید تا آنها بتوانند از این امکانات استفاده کنند.

روز گذشته آیین گرامیداشت بیستمین سالروز تاسیس سازمان دانش‌آموزی با حضور سید محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش و علیرضا کاظمی، رئیس سازمان سواد آموزی در تالار فرهنگ برگزار شد.
بطحایی در این مراسم اظهار کرد: سازمان دانش آموزی به عنوان یکی از مهم‌ترین تشکل‌ها در کنار سایر تشکل‌های دانش آموزی است. یکی از مهم‌ترین کارکردهای آموزش و پرورش حوزه شناخت و آشنایی با مهارت‌های اجتماعی است و برخی معتقدند که آموزش و پرورش عمومی کاری جز جامعه پذیر کردن دانش آموزان ندارد. جامعه پذیر بودن یعنی دانش آموزان در دوران رشد ارزش‌ها و باورهای جامعه را بشناسند و تعمیق ببخشند و از آن نگهداری کنند و سازمان دانش آموزی خطیرترین وظایف را در این میان بر عهده دارد.
وی افزود: آموزش و پرورش کاری جز پرورش ندارد و بچه‌ها در دوران تحصیل باید با مهارت‌هایی آشنا شوند که مؤلفه‌های هویتی را بشناسند و از آن نگهداری کنند، یکی از مهم‌ترین نگرانی‌های جامعه امروز ما این است که هویت فرزندان ما در خطر قرار بگیرد و دشمن ارزش‌ها و باورها که از ما بگیرد و نشانه‌های دیگری که برای ما نیست را به ما ارائه دهد.
وی ضمن اشاره به فعالیت‌های اردویی، گفت: برنامه‌های پرورشی و تربیتی باید تقویت شود. مصمم هستیم تا این برنامه‌ها را پیش ببریم. البته مشاهده می‌کنیم که این روزها مربیان در مضیقه شدید امکانات هستند و این در حالی است که دستگاه‌های بزرگ و شهرداری‌ها امکانات خوبی در اختیار دارند. اگر می‌خواهیم دانش‌آموز ما به بیگانگان دل نبندند باید امکانات در اختیار مدارس برای دانش آموزان باشد تا آنچه توقع نظام اسلامی است پیاده شود.
وی افزود: امروز فضای مجازی وقت زیادی از دانش آموزان می‌گیرد و حتی وقت زیادی از ما می‌گیرد. این فضا فرصت‌هایی دارد اما خطراتی هم در پی دارد. جایی که باید دانش آموزان را با خطرات فضای مجازی آشنا کند همین سازمان دانش آموزی و سایر تشکل‌های دانش آموزی است. اما اینها هم باید منابع لازم را داشته باشند. امروزه با سخنرانی کردن اتفاقی نمی‌افتد.
وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: بچه‌های ما در اردوها و وقتی در کنار هم باری می‌کنند همان زمان بازی باید تهدیدها را هم بشناسند و بدانند فضای مجازی آنها را در خطر قرار می‌دهد و تیزی فضای مجازی برنده‌تر از چاقوست.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به سازمان دانش آموزی به عنوان یکی از مهم ترین تشکل ها در کنار سایر تشکل های دانش آموزی گفت: یکی از مهم ترین کارکردهای آموزش و پرورش را حوزه شناخت و آشنایی با مهارت های اجتماعی تعریف می کنند و برخی از صاحب‌نظران معتقدند که آموزش و پرورش عمومی کاری جز جامع پذیر بودن دانش آموزان ندارد.
بطحایی ادامه داد: جامع پذیر کردن یعنی دانش آموزان در دوران رشد و دانش آموزی ارزش ها و باورهای جامعه خودشان را بشناسند و تعمیق ببخشند و از آن نگهداری کنند، بنابراین سازمان دانش آموزی یکی از خطیرترین وظایف را بر عهده دارد.
بطحایی اظهار کرد: تمام برنامه‌های سازمان دانش آموزی باید تقویت کننده هویت ایرانی و اسلامی باشد تا بچه‌های ما با هویتشان آشنا شوند و بدانند چه سرمایه ارزشمندی دارند، باید این سرمایه را بشناسند و اگر پرده‌ها را کنار بزنیم و نوجوانان و جوانان زیبایی‌های این سرمایه را ببینند آن را روی چشمشان می‌گذارند، این زیبایی بسیار و پر بهاست و کمتر جامعه‌ای چنین سرمایه‌ای داراست.
وی در پایان گفت: امیدواریم سازمان دانش‌آموزی در ماموریت سنگین خود موفقیت روزافزونی داشته باشد من یقین دارم با حسن نظر و خلوص نیت همکارانم این اتفاق مبارک بیفتد و به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارها و زیریناهای تحقق اهداف پرورشی در راستای اهداف آموزش و پرورش موثر باشد.

حضور ۵۰ هزار مربی در سازمان دانش آموزی

در ادامه کاظمی نیز بیان کرد: سازمان دانش آموزی با بیش از یک میلیون و 500 هزار عضو و چندین شبکه بزرگ همچون پانا، مجمع مناطق، شبکه بزرگ یاوران منطقه نقش مهمی در تربیت دانش آموزان به عهده دارد.
کاظمی ادامه داد: این سازمان با بیش از 50 هزار مربی بالاترین ظرفیت را برای خدمت به نظام و تربیت دانش آموزان دارد و با بیش از 30 برنامه با رویکرد تعلیم و تربیت و با هدف ایجاد روحیه نشاط در بین دانش آموزان و تحقق ماموریت های آموزش و پرورش قدم بر می دارد.
کاظمی از برگزاری جشن عاطفه ها، نیکوکاری، تولد زمین و اردوهای زیارتی توسط سازمان دانش آموزی گفت و افزود: مراسم پیاده روی اربعین، اعتکاف، برنامه سپاس مربی و جشنواره ها و اردوهای زیارتی و در آخر حضور و جلوه زیبایی از دانش آموزان در سیل مهربانی از گام هایی است که این سازمان در جهت تربیت دانش آموزان بر داشته است.
رئیس سازمان دانش آموزی آموزش تلاش، صرفه جویی و میهن دوستی دانش آموزان را از اهداف این سازمان عنوان کرد و ادامه داد: عدل و انصاف، شجاعت، تفکر و مشارکت پذیرایی دانش آموزان در تحقق مهارت آنها از گام های مهمی است که این سازمان در جهت پیشبرد این اهداف برداشته است.
این مسئول در آخر تاکید کرد: امیدواریم با حمایت های همه جانبه وزارت آموزش و پرورش بتوانیم ماموریت های جدید را که فرصت جدیدی تلقی می شود و به این سازمان واگذار شده به نحو احسن در جهت اهداف نظام و منویات مقام معظم رهبری و گام دوم انقلاب پیش بریم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395