یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398 ساعت 09:23
کد خبر: 56303

تحول مدل كسب و كار لازمه تحول بانكداری دیجیتال

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محمدرضا غفوری-كارشناس بانکی

عصراقتصاد: مفهوم تحول ديجيتالی که با ظهور تكنولوژيها و فناوریهای تحول گرا نظیر شبكه ها ورسانه های اجتماعی، ،رايانش ابری و موبایلی، واقعیت افزوده و مجازی ، کلان دادهBIGDATA ، بلاکچیِن، اینترنت اشیاء و تجارت محاورهای توجه بسیاری را در سطوح مختلف کسب وکار، به خود معطوف كرده، شيوه زندگی مردم را دستخوش تغییر نموده و به صورت بنيادي مدلهای كسب وكار و رقابت در بازار را متحول ساخته است. فناوریهای دیجیتال، تغيير دهندگان بنيادي فضای كسب وكار دنیای ما هستند و تأثیر مستمرنوآوری دیجیتال نیز، کماکان در آینده قابل پیشبینی خواهد بود. فناوری در عصر حاضر، نقش بالقوهای در رونق و شکوفایی سازمانها، بويژه سازمانهاي مالي وبانكها وهوشمند سازي اقتصاد داشته و فراتر از مزیتی رقابتی، به عنوان ابزاری برای رشد و حتی بقای آنها بشمار مي رود.

شايد به جرعت مي توان گفت طي يكي دودهه قبل بخش عمده از تراکنش‌های بانکداری در داخل شعب انجام می‌شد. در حالیکه امروزه این میزان در حال رسیدن به کمتر از 10 درصد است وپيش بيني ميشود تا سال 2025 تا 50 درصد شعب بانكها در جهان كاهش پيدا كند نكته جالب توجه انكه با پيشرفت هاي تكنولوژي و ورود بانكداري باز وفين تك ها بزودي شاهد انجام تراكنش هاي نه خارج از شعبه بلكه خارج از بانك خواهيم بود دنيا بانكداري به سرعت در حال تغییر است، بانك هاي برنده خواهند بود که برای پیش‌بینی و پاسخ به تغییرات، وبرای ایجاد و ارائه ارزش آفريني جدید به مشتری به اندازه کافی نوآور و برای استفاده از فرصت‌های پيش رو بواسطه تکنولوزی‌های دیجیتالی شایسته باشند.
بگفته جورج وسترمن (نویسنده کتاب تحول دیجیتال) تحول دیجیتال فقط یک چالش تکنولوژیک نیست بلکه فرصت تحول در سازمان است اقدامات موفق در زمینه تحول دیجیتال همانند كرم ابريشمي است كه طي مراحلي مشخص به پروانه تبديل خواهد شد.
دیجیتالی کردن درحوه بانكداري ميتواند شامل سه رکن اصلی تغییر باشد که عبارت است از: فرآیند‏های عملیاتی تجربه وتعامل با مشتری، و فرآیند‏های کسب‌ وکار بانكي تحولات دیجیتالی را وقتي ميتوان موفق در نظر گرفت كه علاوه بر تغيير فرآيند ها وبهره گيري از نوآوري وفناوري در DNAسازماني نفوذكرده وبا إيجاد وتجربه متمايز وارزش آفرين براي مشتري , مدل كسب وكار بانك ها را نيز زيرو كند ,در ایران بانک‌ها، سرویس‌دهندگان رایگان هستند و درآمد آن‌ها از کارمزد خدمات نیست و حتی درجاهایی خود بانک‌ها به یکدیگر پول می‌پردازند، درحالی‌که در تمام دنیا مشتری بابت گرفتن هر سرویسی از بانک ملزم به پرداخت کارمزد است. ما باید با کمک يك تحول بنيادي نظام کسب‌وکار بانکی را به سمتی ببریم که به‌جای درآمدهای مشاع به سمت درآمدهای غیر‌مشاع (در حال حاضر متوسط درآمد غير مشاع حدود10 درصد مي باشد) برود. تغییر این مدل کسب‌وکار بانکی به رشد این خدمات کمک می‌کند و در‌‌نهایت با پایین آوردن قیمت تمام‌شده پولی به بنگاه‌های تولیدی نیز در دریافت تسهیلات بانکی کمک خواهد کرد.
تغيير و تحول فرآیند‏های عملیاتی بانكي: فناوری به تنهایی نمی‏تواند مشکلاتی را که مستلزم چابکی وسرعت بخشي به فرآيند ها ست را حل کند. در صورتيكه بانكها به ساده ‏سازی عملیات، شناسایی نقاط كور وتنگناهای این فرآیندها و به حداقل رساندن زمان در انجام فرآیند تا حد امکان نیاز دارند. بانكها وموسسات مالي در حال ارائه خدمات دیجیتالی جدید مانند نظارت محصولاتشان براساس اینترنت اشیا، هم در مورد مصرف کننده و هم در تعامل با اكوسيستمي كه در آن تنفس مي كند و همچنين تعاملات متعدد با كسب وكار هاي مختلف دارد.
تحول تجربه مشتری: اكنون بانكها تجربه مشتری در حوزه توسعه محصول جدید، جایی که در آن، توانایی ارائه محصولات جدید براساس زمان به یک عامل رقابتی مهم تبدیل شده، درک می‏كنند. بانك‌ها باید در نوآوری محصول دیجیتال که خواسته ‏های در حال تغییر مشتری را تامین می‏کند، مهارت داشته باشد. و تجربه أي متمايز وهوشمندانه را براي مشتري به ارمغان بياورند. تحول مدل‏‏ های کسب‌وکار: اينكه مديريت حاكم برالگوهاي كسب وكار فعلي در شبكه بانكي چقدر همرا ه ويا مقاومت در برابر اين تحول إيجاد ميكند موضوع بسيار مهمي است ونقشي كليدي در فرهنگ سازي اجرا وپياده سازي وهمراهي براي تغييرات مد ل كسب وكار بانكها خواهد داشت.
بانكداريدیجیتال برای بانك روش ‏های جدید و شبکه‏ ای را جهت اتصال به شرکا و مشتریان به‌منظور ارائه روابط کسب‌وکاری جدید ایجاد می‏کند. این اثر شبکه منجر به یک انفجار ترکیبی امکانات کسب‌وکار می‏شود که به منافع شریک و مشتری تلقی می‏شود. ارزش یک شبکه کسب‏ وکار رشد می‏کند همان‌طور که آن کسب‏ وکار گسترش می ‏یابد.
اين موارد در حالي است كه ما هنوز در مرحله تكميلي بانكداري الكترونيكي (مرحله مقدماتي قبل از بانكداري ديجيتال)توقف كرده ايم وهنوز موضوعاتی مانند نبود کارت اعتباری، فقدان اعتبارسنجی مشتریان، فقدان سامانه احراز هویت غیرحضوری مشتریان، فقدان سامانه ارزیابی ریسک و کم‌توجهی به بیگ‌دیتا، وحضور جدي در شبكه هاي اجتماعي بعنوان يك بستر تعاملي بين بانك ومشتري از جمله نقیصه‌های مهم بانکداری در حال حاضر کشور هستند. و اگر بخواهم خلاصه بگویم، نظام بانكداري كشور در زمینه پرداخت، موفق و در سایر زمینه‌ها ناموفق بوده است.
به هر جهت مدل کسب و کار از استراتژی سازمان نشات می گیرد وبيانگر الگویی برای روش خلق ارزش و سود آفرینی کسب و کار می باشد. مدل کسب و کار مشخص می کند چه فعالیت هایی را چگونه و در چه زمانی انجام دهیم و چه منابعی برای اجرای این فعالیت ها مورد نیاز است و چه جایگاهی را در رابطه با فعالیت های انجام شده کسب می نماییم تا بتوانیم سودآوری و منافع مشتریان و خودمان را فراهم آوریم از جمله مزایای مدل کسب و کار ایجاد مزیت رقابتی ، خلق ارزش برای مشتریان و ایجاد سودآوری می باشد
اين در حالي است كه الزام تغيير مدل كسب وكار بايد در عالي ترين سطح مديريت بانكها مد نظر باشد نه اينه به پنداره انجام كار در سطح يك پروژه عادي مانند ساير پروژه ها , قطعا تغيير استراتژي دركسب و كار يك بانك نياز مند بينش, شناخت باور وسعي وتلاش در انجام وتحقق آن خواهد بود وقطعا عادتهاي گذشته، امنيت شرايط مديريتي ,عوامل اقتصادي , نگراني از پديده مجهول ونداشتن نگرش بلند مدت ودلخوشي ودلمشغولي به امور روزمره در سطح مديريت كلان بانكها ومقاومتهاي در اركان ديگر بمنظور حفظ وضعيت موجود در ايجاد تحول در مدل كسب وكار وپياده سازي بانكداري ديجيتال سد بزرگي خواهد بود يقينا بانكهايي كه به پيشواز اين تحول وتغيير شگرف خواهد رفت ضمن حفظ وبقا در اكوسيستم موجود از مواهب آن نيز بهره مند شده وسبب ايجاد مزيتها وشرايط مناسبي براي تعاملگران مشتريان وشركاي خود خواهند بود.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395