یکشنبه, 22 ارديبهشت 1398 ساعت 08:49
کد خبر: 56297

ادامه تحریم ایران اوپک را متزلزل می کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصادمدتی است که آمریکا به دلیل سیاست های تحریمی خود تلاش می کند که اعضای اوپک را به افزایش تولید برای جبران کردن جای خالی نفت ایران و ونزوئلا تشویق کند. این در حالی است که چنین تقاضایی از کشور هایی که به فروش نفت نیاز دارند، به همراه تحت فشار قرار دادن این کشور ها، می تواند مواضع آن ها را برای ایجاد تعادل در بازار متزلزل کند.

واشنگتن روی متحدان خاورمیانه ای خود برای کمک به جلوگیری از افزایش قیمت های نفت به دلیل تحریم هایش علیه صادرات ایران حساب می کند اما تحلیلگران هشدار می دهند که این امر ممکن است موازنه متزلزل در داخل اوپک را بی ثبات تر کند.
آمریکا پس از خروج از برجام در سال ۲۰۱۸، صادرات نفت خام ایران را هدف تحریم قرار داد. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از آن زمان اوپک را مکرراً تحت فشار قرار داده و از این گروه خواسته است با بالا بردن میزان عرضه خود، روند رشد قیمت ها را کنترل کند.
با این حال اگرچه اوپک ممکن است لازم است برای جبران محدود شدن صادرات نفت ایران که یکی از اعضای مؤسس این گروه است، دست به کار شود اما چنین اقدامی به منزله فاجعه در درون این سازمان است.
بیورن شیلدراپ، تحلیلگر بانک سوئدی SEB در این باره چنین می گوید اگر عربستان سعودی به آمریکا کمک کند مثل این است که ریاض به ایران حمله غیرمستقیم کرده است.
تنش ها احتمالاً در دیدار آینده اوپک که اواخر ژوئن در وین برگزار می شود بالا خواهد بود.
شیلدراپ به خبرگزاری فرانسه گفت: این ممکن است پایان اوپکی که ما می شناسیم باشد.
ایران که یکی از پرنفوذترین اعضای اوپک در کنار عربستان سعودی است همواره خواستار تولید گروهی پایین تر برای تقویت قیمت نفت و حمایت از درآمد نفتی بوده است.
در آستانه وضع مجدد تحریم های آمریکا علیه ایران در نوامبر، عربستان سعودی و امارات متحده عربی با بالا بردن سطح تولید نفت خود، درصدد جبران افت عرضه ایران برآمدند.
با این حال ترامپ به هشت کشور شامل چین، یونان، ایتالیا، هند، ژاپن، کره جنوبی، تایوان و ترکیه برای ادامه خرید نفت ایران، معافیت شش ماهه داد.

اوپک
در نتیجه تولید نفت اوپک در سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۸ افزایش یافت بدون این که واقعاً نیازی به تولید بیشتر باشد و به این ترتیب عربستان سعودی غافلگیر شد و قیمت ها ریزش کرد.
بر اساس گزارش ایسنا، به گفته ریکاردو فابیانی از مؤسسه تحقیقاتی "انرژی اسپکتس"، سعودی ها از تصمیم غیرمنتظره سال گذشته برای صدور معافیت ها آن هم زمانی که عربستان سعودی و امارات متحده عربی دست به کار شده و تولیدشان را برای حداقل کردن تأثیر تحریم های ایران بر بازار افزایش داده بودند سوختند و این وضعیت باعث شرمساری آنها شد.
برای مقابله با افت قیمت ها، اعضای اوپک دسامبر گذشته با متحدانشان نظیر روسیه توافق کردند میزان عرضه نفت خود را محدود کنند. این اقدام به رشد مستمر قیمت ها در اوایل سال میلادی جاری منتهی شد و قیمت ها در ۲۲ آوریل که آمریکا عدم تمدید معافیت ها از تحریم ها علیه صادرات نفت ایران را اعلام کرد به بالاترین حد در شش ماه گذشته رسید.
اکنون انتظار می رود ریاض پیش از این که به افزایش تولید اقدام کند، منتظر بماند تا گرد و خاک فروکش کند. به گفته فابیانی، این بار دیگر سعودی ها و اماراتی ها صبر خواهند کرد تا تأثیر پایان معافیت ها بر بازار را پیش از افزایش تدریجی تولید مشاهده کنند. واکنش آنها محتاطانه تر خواهد بود.
از سوی دیگر استراتژی خاورمیانه واشنگتن با افزایش تولید نفت شیل، جسارت بیشتری پیدا کرده است.
شیلدراپ بر این باور است که تغییر چشمگیر رفتار آمریکا ناشی از این حقیقت است که آمریکا بی نیازی بیشتری برای واردات نفت پیدا کرده است و پیامد آن این است که آمریکا می تواند کم و بیش هر آنچه که مایل است در خاورمیانه انجام دهد.
با این حال فابیانی به این نکته اشاره کرد که عرضه نفت آمریکا برای جبران افت عرضه ایران کافی نیست. وی به خبرگزاری فرانسه گفت: آمریکا به تنهایی نمی تواند حجم از دست رفته نفت ایران در بازار را به خصوص در شرایطی که توافق کاهش تولید اوپک در جریان است، جایگزین کند.
همچنین باید به این نکته نیز اشاره کرد که کیفیت نفت این دو کشور یکی نیست. نفت آمریکا معمولاً سبک و شیرین است در حالی که نفت ایران سنگین و ترش است و از نقطه نظر یک پالایشگاه، این دو نفت یکی نیستند. پالایش نفت سنگین و ترش نسبت به نفت سبک و شیرین گران تر است.
از این رو تلاش آمریکا برای افزایش تولید کشور های اوپک افزایش خواهد یافت، مساله ای که می تواند در آستانه نشست اوپک برای تصمیم گیری ادامه توافق کاهش تولید، پایه های این سازمان را متزلزل کند.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395