شنبه, 21 ارديبهشت 1398 ساعت 08:34
کد خبر: 56245

به یادبود حسین عظیمی آرانی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 حسین عظیمی آرانی، اقتصاددان، استاد دانشگاه و عضو سابق سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بود.  وی در سال 1327 در شهرستان آران و بیدگل متولد شد و پس از گذراندن تحصیلات متوسطه در کاشان، برای تحصیل در رشته اقتصاد به دانشگاه تهران رفت. او سپس برای ادامه تحصیل در مقطع دکتری به دانشگاه آکسفورد بورس شد.

 موضوع رساله او با توجه به علاقه‌اش به رفع مشکلات معیشتی مردم کشور «بررسی رابطۀ رشد اقتصادی، توزيع درآمد و فقر با توجه به مسائل ايران» بود. وی پس از پايان تحصيل با وجود دریافت کرسی استادی، به کشورش برگشت و تا سال 1368 مسئوليت‌های مختلفی را در سازمان برنامه و بودجه بر عهده گرفت.
دکتر عظيمی علاوه بر تدريس دوره‌های دکترا و فوق‌ليسانس در دانشگاه‌های تهران، علامه طباطبايي، تربيت مدرس، شهيد بهشتي و...، از سال 1368 عضو هيئت علمی واحد علوم و تحقيقات دانشگاه آزاد اسلامی شد. در سال‌های 72-1371 به عنوان استاد مدعو به دانشگاه آکسفورد رفت و به رغم پيشنهاد ادامه کار از سوی آکسفورد، بعد از يک سال به ايران بازگشت.
حسین عظیمی از سال 1381 علی‌رغم ابتلا به بیماری سرطان، به عنوان معاون سازمان مديريت و برنامه‌ريزی و رئيس مؤسسۀ عالي آموزش و پژوهش مديريت و برنامه‌ريزی مشغول به کار شد.  حسین عظیمی در حال تدوين برنامه چهارم توسعۀ اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور، در 18 ارديبهشت ماه سال 1382 در سن 55 سالگی، وفات يافت.
دکتر حسین عظیمی بر به‌کار بستن دانش برای حل مسائل اجتماعی باور راسخ داشت. او در این باره می‌گويد: «با توجه به علاقه به حل مسائل جامعه ايران است که سال‌های طولانی از عمر خود را به تحقيق و بررسي در مسائل اقتصادی کشور گذرانده‌ام و هيچ‌گاه نيز "علم برای علم" برايم مطرح نبوده است. هنوز هم حداقل برای من، اگر علمی با نام علم اجتماعی هست، اين علم به خاطر اجتماع است و بس. اعتقاداتی که در تلاش پژوهشی خود طی چند دهه گذشته برايم شکل گرفته، بر اين باورم می‌دارد که حداقل در علوم اجتماعی بحث "پيگيری علم به خاطر علم" بحثی سازنده نيست. علم اجتماعی، اگر علم باشد، برای اجتماع است.»
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395