چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398 ساعت 11:55
کد خبر: 56211

اطلاعات تکميلي

  • دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان فارس:

مالیات تورم را از مسکن نگیریم

این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

عصراقتصاد: دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان فارس در خصوص مالیات بر عایدی مسکن گفت: مالیات باید بر اساس قیمت اصلی و خالص، بدون مصاحبه تورم دریافت شود.

احمدرضا جوکاردر گفت و گو با عصر اقتصاد درخصوص تقاضای این صنف ازنهادهای دولتی گفت: دیدگاه بعضی از مسولان در بخش ساختمان نگاه سهمی است و زمانی که سیاست ها بررسی می شود متوجه اجرا کاملا متفاوت خواهیم شد .
دبیر انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان استان فارس در خصوص موضوع مالیات و بیمه افزود: این سازمان ها با توجه به ارقامی که دریافت می کنند خدمات ارزشمندی ارایه نمی دهند.
جوکاردر خصوص مالیات بر عایدی مسکن گفت: مبحث مالیات در کشور ضعف های بسیاری دارد و این مساله در حوزه مسکن نیز صادق است. اما در حقیقت باید مالیات افزایش قیمت بر اثر تورم از مالیات مسکن تفکیک شود.
این در حالی است که مسکن با توجه به تبدیل شدن به یک کالای سرمایه ای، افزایش قیمت بیش از حد معمولی را به چشم دیده است. بنابراین باید سود را از افزایش ارزش حاصل از تورم جدا کرد و بر اساس آن مالیات در نظر گرفت. در حقیقت مالیات باید بر اساس قیمت اصلی و خالص، بدون مصاحبه تورم دریافت شود.
وی ادامه داد: برای مثال فردی که خانه خریداری می کند اگر قیمت اولیه، دو میلیون تومان باشد، بعد از چند سال چهار میلیون تومان می شود اما این دومیلیون سود نیست و بخشی از تورم است.

مسکن

جوکار با اشاره به اینکه دولت ها در کشور امکان کنترل تورم را ندارند، برای راه حل مقابله با معضلات این چنینی اظهار کرد: در درجه اول حوزه مسکن باید از حالت سرمایه گذاری خارج شود.
وی ادامه داد: این در حالی است که شرایطی که کارخانه ها در حال ورشکستگی هستند سرمایه به بخش هایی منتقل می شود که کمترین ریسک داشته باشد.
در همین راستا پیش از این حسین عبده تبریزی، کارشناس اقتصادی درباره مالیات عایدی بر مسکن درگفت وگو با خبرنگار عصراقتصاد گفته بود که بخشی که باید از آن مالیات اخذ شود، مشخص شده است و به نظر می رسد که مشکل‌ترین ‌موضوعی که ما با آن مواجه می‌شویم این مسئله است که باید از آن قسمتی مالیات دریافت کنیم که در واقع متعلق به مالک زمین نیست‌، مثل افزایش قیمتی که حاصل بهبود شرایط به دلیل هزینه‌های دولت و عمومی است.
به گفته این کارشناس اقتصادی؛ ارزش ایجاد شده برای ملک، حاصل عوامل مختلفی است که برخی از این علت‌ها به مالک ارتباط ندارد. همانند اینکه دولت در آن منطقه هزینه کرده باشد. بنابراین باید با دریافت مالیات آن بخشی‌که افزایش پیدا کرده و حق مالک نیست، را بتوان پس گرفت.
وی بر این باور است که دریافت مالیات بر عایدی سرمایه ( capital gain) در ایران که داری نرخ تورم بالایی است‌‌، بسیار سخت است. مانند اینکه چهل سال پیش فردی خانه‌ای خریداری کرده و اکنون بعد از گذشت زمان آن مسکن از لحاظ قیمت دو هزار برابر شده و دریافت مالیات آن معنا ندارد در ایران تقسیم مالیات بر عایدی سرمایه به قسمت هایی که مربوط به تورم است و ازتفاوت هایی که تورم در آن دخیل نیست، کار آسانی نیست.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395