چهارشنبه, 18 ارديبهشت 1398 ساعت 09:30
کد خبر: 56210

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل OEID در گفت و گو با عصر اقتصاد:

بیش از 90 درصد نیاز صنعت نفت و گاز از داخل تامین می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

هاتف فرج اللهی

عصراقتصاد: مدیرعامل شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی (OEID) گفت: بیش از 90 درصد نیاز های مربوط به پروژه های توسعه ای نفت و گاز، از داخل تامین می شود و چیزی به عنوان تحریم برای صنعت نفت و گاز کشور معنی ندارد.

مهرزاد صفوت، در حاشیه نمایشگاه نفت، گاز ، پالایش و پتروشیمی در گفت و گو با خبرنگار روزنامه عصر اقتصاد گفت: خوشبختانه نمایشگاه سال 98 از رونق خوبی برخوردار بود و از ویژگی های مثبت آن می توان به خضور پرتوان شرکت های ایرانی در تمام بخش های مربوط به صنایع نفت و گاز اشاره کرد.
وی در ادامه گفت: شاید در نگاه اول به نظر برسد که شرکت های خارجی در این نمایشگاه حضور کمرنگی دارند، اما واقعیت این است که دنیای کسب و کار، دنیای عرضه و تقاضا است. هر جایی که خدمات بهتر و ارزان تری ارائه شود، مسلمآ تقاضا نیز افزایش خواهد داشت.
مدیرعامل شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی قشم  درادامه افزود: این در حالی است که چند سال پیش بسیاری از لوازم مورد نیاز و خدمات صنعت نفت و گاز توسط شرکت های اروپایی و چینی تامین می شد. اما با اتفاقاتی که در سال های اخیر در راستای استفاده از توان داخلی افتاد، بخش عمده ای از نیاز های صنعت نفت، مانند مواد اولیه، تجهیزات، لوله، و ابزار دقیق به دست شرکت های داخلی تولید می شود.
دکتر صفوت همچنین خاطرنشان کرد: با این وجود در برخی از پروژه ها هنوز نیاز به حضور متخصصان خارجی در کنار مهندسان ایرانی وجود دارد، اما نیاز مبرم به علم و صنعت خارجی حس نمی شود.
وی در خصوص برنامه های  OEIDنیز گفت: شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی نیز خوشبختانه از بازار موجود به خوبی استفاده کرده است و برنامه بسیار شجاعانه ای برای آینده دارد. این در حالی است که بدنه OEID از متخصصین جوان و تحصیل کرده تشکیل شده و میانگین سنی کارکنان این شرکت بین 35 تا 40 سال است.
صفوت درباره مهم ترین پروژه های این شرکت نیز اظهار کرد: دامنه فعالیت این شرکت از غرب تا جنوب کشور است که از مهم ترین آن ها می توان به پروژه سروک آذر، تفکیک نفت و افزایش فشار گازهای همراه و ارسال آن به عنوان خوراک NGL میدان چشمه خوش، آب رسانی پروژه پتروپالایش دهلران، داده های ترمودینامیکی 900حلقه چاه، توسعه میدان رامشیر و منصوری، پروژه توسعه 58 حلقه چاه در آزادگان جنوبی که 34 حلقه آن به نفت رسیده و حدود 50 هزار بشکه در روز تولید نفت دارد، جداسازی نفت و گاز و افزایش فشار گاز در کنار تپه و تکمیل واحد بازیافت سولفور در عسلویه اشاره کرد.
مدیرعامل شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی قشم ادامه داد: در مجموع حدود 230 نفر در تهران به پروژه های موجود سرویس می دهند و حدود 1000 نفر نیز در سایت های پروژه ها مشغول به کار هستند و بیش از 1000نفر نیز در شرکتهای پیمانکاری با ما همکاری دارند.
وی در پاسخ به این سول که در پروژه های موجود، چند درصد از تجهیزات داخل و چند درصد از تجهیزات خارجی استفاده شده است، گفت: چند سال پیش که شرکت های خارجی مانند توتال، پروژه هایی را در ایران اجرا می کنردند، قانون به این صورت بود که شرکت های پیمانکار باید حدود 60 دردصد تجهیزات مورد نیاز خود را از داخل تامین کنند. اما امروزه پروژه های نفت و گاز کشور بیش از 90 درصد داخلی هستند.
مدیرعامل شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی قشم همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا تحریم مشکلی برای تامین کالاهای مورد نیاز ایجاد نکرده است، گفت: باید سعی کنیم هیچ وقت از کلمه تحریم استفاده نکنیم و باید آن را شرایط خاص اقتصادی خواند. این در حالی است که بسیاری از کشور ها با توجه به روابط بین المللی و وضعیت داخلی خود، با شرایط خاص اقتصادی مواجه هستند. لذا تحریم که یک فرایند آزموده شده و شکست خورده است، نقشی در پیشبرد پروژه های صنعت نفت و گاز ایران نخواهد داشت.
وی تصریح کرد: بنابر این چیزی به عنوان تحریم وجود ندارد و ما به راحتی با شرکت های خارجی کار می کنیم، خدمات و کالا خرید و فروش میکنیم و هر آن چه که نیاز داشته باشیم به دست می آوریم.
صفوت افزود: این در حالی است که داد و ستد با برخی از کشور ها ممکن است با دشواری هایی رو به رو شود، اما شرکت های درجه یک بسیاری در بازار رقابتی عرضه و تقاضا حضور دارند که می توان نیاز های موجود را از طریق آن ها تامین کرد کرد. شرکت هایی که به راحتی با ایرانی ها کار می کنند و مشکلی هم ندارند.
مدیرعامل شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی اظهار کرد: همچنین باید به این مساله نیز اشاره کرد که در دوره پیشین تحریم ها که شورای امنیت و اتحادیه اوپا نیز ایران را تحریم کرده بودند و در آن شرایط پروژه های میلیارد دلاری پارس جنوبی پیش رفت. اما تحریم های کنونی کاملا شکست خورده هستند و حتی شکاف عمیقی در خود آمریکا در خصوص این تحریم ها وجود دارد.
وی افزود: لازم است به سمت توسعه شرکت های دانش بنیان برویم تا کالاهای مورد نیاز را با هزینه های کمتری نسبت به مشابهه خارجی ها تولید کنیم.
مدیرعامل شرکت توسعه صنایع نفت و انرژی در خاتمه در پاسخ به این که آیا شرایط موجود، خللی در پروژه های شرکت OEID ایجاد نکرده است، گفت: اصلی وجود دارد به نام اثر پروانه ای، بر این اساس شرایط موجود در همه پروژه ها و کارها تاثیر داشته است، اما باید به این فکر کنیم که چگونه این مشکلات را حل کنیم. همچنین باید به این مساله نیز فکر کنیم که رشد و تعالی در شرایط دشوار ممکن می شود.
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395