سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398 ساعت 09:33
کد خبر: 56156

اطلاعات تکميلي

  • رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور تایید کرد؛

استفاده از بسیج مناطق در شناسایی خانه های خالی

این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

سجاد عسگری

عصراقتصاد: در پی اظهار نظر یکی از نمایندگان مجلس درباره استفاده از ظرفیت پایگاه بسیج برای شناسایی خانه های خالی رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت : به دلیل اینکه بسیج اطلاعات جامع راجع محلات دارد این طرح مثبت است.

مصطفی ‌قلی خسروی در خصوص اظهارنظر نماینده مجلس  درباره استفاده ازظرفیت نیروها و پایگاه های بسیج برای شناسایی خانه های خالی گفت : بسیج نیروی مردمی و خودجوش است و جزء پاک ترین و صادق ترین اقشار جامعه محسوب می شود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور با بیان اینکه من یک بسیجی فعال هستم ادامه داد: در این طرح بحث نظلامی مطرح نیست. پایگاه بسیج از بطن جامعه شکل گرفته و اثرخوبی دارد به دلیل اینکه این پایگاه ها اطلاعاتی را راجع به محلات خود دارند.
‌قلی خسروی در خصوص فروش واحدهای نیمه کاره اظهار کرد: یک فایل اطلاعاتی در اختیار مشاورین املاک وجود دارد که حاوی ساختمان هایی است که حدود 60 درصد تکمیل شده وشرایط مالی برای ساخت 40 درصد باقی مانده را ندارند. خرید و فروش این موارد ممنوعیتی ندارد و باید حتما استعلامات مانند جواز ساخت و ... بررسی شود تا خریدار مالباخته نشود.
‌قلی خسروی در خصوص وضعیت بازار مسکن در سال 98 گفت: در سال 91 افزایش قیمت دلار تجربه شد، قیمت ها هم افزایش پیدا کرد مانند بازار مسکن و در سال 97 شرایط اقتصادی مانند نوسانات ارزی تاثیر زیادی بر این بازار گذاشت. قیمت مسکن  در سال 98 زیر شاخص تورم است با توجه به اینکه 175 شغل کلیدی به مسکن بستگی دارد.
در همین راستا ابوالفضل ابوترابی، نماینده مجلس در این موضوع معتقد است در سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، اطلاعات و آدرس تمامی خانه های خالی مشخص شده، حال می توان برای شناسایی دقیق و اطلاعات جدیدتر از نیروها و پایگاه های بسیج مناطق استفاده کرد.
به گفته این نماینده مجلس در شرایط کنونی حدود 2 میلیون و 600 هزار خانه خالی در کشور وجود دارد و بر اساس قانون در دو موضوع گران فروشی و احتکار، مالکیت خصوصی معنایی ندارد و دستگاه های نظارتی مانند دستگاه قضا می توانند با متخلفان و گران فروشان برخورد کنند.
اخذ مالیات بر خانه‌های خالی در چارچوب اصلاحات قانون مالیات‌‌های مستقیم مصوب 1394 و در قالب حکم ماده (54) مکرر بار دیگر جنبه قانونی به خود گرفت؛ طبق این ماده، واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یکصد هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور به عنوان واحد خالی شناسایی می‌شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات به نسبتی از مالیات بر اجاره خواهند شد.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395