سه شنبه, 17 ارديبهشت 1398 ساعت 09:07
کد خبر: 56151

اطلاعات تکميلي

  • مدیر عامل آژانس مسافرتی هفت آسمان آبی مطرح کرد

رکود 60 درصدی بازار آژانس های هواپیمایی در سال گذشته

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

آناهیتا یاوری

عصراقتصادماجرای افزایش قیمت بلیت هواپیماها همزمان با رونمایی از بسته جدید ارزی شروع شد. در پانزدهم مرداد سال گذشته از بسته جدید ارزی رونمایی شد و این بسته از شانزدهم مرداد به اجرا درآمد و با به اجرا درآمدن بسته جدید ارزی، شرکت های هواپیمایی از دریافت ارز دولتی محروم شدند و بلیت ها که تا قبل از اجرای بسته با ارز 4200 تومانی قیمت گذاری می شدند، بعد از اجرای بسته با نرخ 8800 تومانی قیمت گذاری شدند و همین عامل باعث شد تا نرخ بلیت هواپیماها تا بیش از دو برابر افزایش یابد. این افزایش وحشتناک قیمت بلیت هواپیماها، باعث شد تا تقاضا برای سفرهای هوایی کاهش یابد و در برخی مسیرها، هواپیماها مجبور شدند با نیمی از ظرفیت خود، پرواز کنند.

هم اکنون بیشتر کسانی که بلیت هواپیماها خریداری می کنند یا جزو کسانی هستند که به سفرهای اقتصادی و تجاری می روند و یا مجبورند در کوتاه ترین زمان ممکن، خود را به مقصد مورد نظر برسانند. با افزایش نرخ بلیت هواپیماها به شدت از تعداد مسافران توریستی کاسته شده است که این می تواند به مرور زمان بر عملکرد آژانس های گردشگری نیز تأثیر بگذارد.
از طرفی با کاهش تعداد مسافران به دلیل افزایش قیمت بلیت هواپیماها، سطح درآمد شرکت های هواپیمایی کاهش خواهد یافت و به مرور آن ها نخواهند توانست هزینه های خود را پوشش دهند. شرکت های هواپیمایی خارجی که با هدف کسب سود وارد بازار ایران شده اند، با تداوم این روند و کاهش تقاضا احتمالاً تصمیم به کاهش تعداد پروازهایشان بگیرند و یا به طور کل صنعت هوایی ایران را ترک کنند؛ شرکت های هواپیمایی داخلی نیز مجبورند وضعیت موجود را برای بقای خود در صنعت هوایی کشور مدیریت کنند اما در بلندمدت و با ادامه همین روند قطعاً تعطیل خواهند شد و این می تواند باعث ضربه زدن به صنعت هواپیمایی کشور شود.
در این خصوص با محمد جواد صیامی، مدیر عامل آژانس مسافرتی هفت آسمان آبی گفت و گو کردیم.
صیامی اظهار کرد: رکود بازار در سال گذشته بالای 60 درصد بوده است؛ در حال حاضر هم با افزایش قیمت دلار شاهد افزایش قیمت بلیت خواهیم بود؛ رفت و آمد ها کاهش یافته است و تمامی آژانس های سراسر کشور متحمل ضرر و زیان شده اند؛ البته ما از دو سال گذشته شاهد ضرر بوده ایم اما در سال 97 به اوج رسید.
وی افزود: هیچ راهکاری برای برون رفت از این مشکل وجود ندارد، کاهش و تعدیل پرسنل و نیروی انسانی، امر پسندیده ای نیست و تعداد بیکاران جامعه افزوده خواهد شد. از طرفی هم دولت، آژانس ها را هیچ گونه حمایتی نمی کند و همه هزینه های جانبی، هزینه های حقوقی پرسنل بر عهده آژانس ها است.
مدیر عامل آژانس مسافرتی هفت آسمان آبی ضمن بیان اینکه اکثر ایرلاین ها پرواز هایشان را کاهش داده اند، گفت: هواپیمایی امارات که در روز، پنج پرواز از تهران به دبی داشت، امروز به روزی یک پرواز کاهش یافته است؛ همین موضوعات نشان دهنده وضعیت نامساعد است.
به گفته صیامی هیچ گونه خط مشی در رابطه با این مسأله نیست و تمامی آژانس ها منتظر هستند که ببینند چه اتفاقی می افتد.
وی بیان کرد: چندی پیش نیز سازمان هواپیمایی کشوری مجوز های زیادی برای تاسیس آژانس داد که اکثر این آژانس هایی که جدیداً در طول این دو، سه سال تأسیس شدند، همه با مشکل مواجه شدند و این مشکلات منجر به تعطیلی آنها شد.
صیامی ادامه داد: حتی من که 52 سال است مشغول فعالیت در این حوزه هستم و اشخاصی که تجربه زیاد و آژانس های آنها قدمت بسیاری دارد، برای اداره امور از پس اندازهایشان استفاده می کنند که حداقل بتوانند آژانس ها را پابرجا نگه دارند.
وی درخصوص اخذ مالیات از آژانس ها نیز گفت: مالیات ها هیچ گونه مبنای منطقی ندارد و رقم های قابل توجهی از ما مالیات می گیرند؛ دولت حتی در حوزه مالیاتی هم هیچ گونه حمایتی از آژانس ها نمی کند.
 
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1399