دوشنبه, 16 ارديبهشت 1398 ساعت 10:46
کد خبر: 56107

اطلاعات تکميلي

  • مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در پاسخ به عصر اقتصاد:

هدف این است که پتروشیمی نوری پیش از مجمع وارد بورس شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در خصوص عرضه اولیه پتروشیمی نوری گفت: هدف هلدینگ خلیج فارس این است که سهم پتروشیمی نوری قبل از پایان خرداد ماه در بورس عرضه شود.

جعفر ربیعی در روز پایانی بیست وچهارمین نمایشگاه نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در جمع خبرنگاران در پاسخ به این سوال عصر اقتصاد مبنی بر این که آیا زمان مشخصی برای عرضه اولیه پتروشمی نوری مشخص نیست، گفت: باید به این مساله اشاره کرد که تصمیم گیرنده برای عرضه سهام در بورس تنها سهام دار عمده نیست. اما ما علاقه داریم که پتروشیمی نوری پیش از مجمع وارد بورس شود تا به سهامداران سود نقدی نیز تعلق گیرد.
وی همچنین به ۱۸ طرح پتروشیمی که قرار است در دو سال آینده در کشور به بهره برداری برسد، اشاره کرد و افزود: هفت طرح از این طرح ها زیرمجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس است؛ طرح های پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس، لردگان و الفین ایلام امسال و پروژه آمونیاک هنگام، گچساران، بخشی از پروژه جمع آوری گازهای مشعل و ان جی ال ۳۲۰۰ نیز  سال آینده به بهره برداری می رسند.
وی با اشاره به اینکه محصولات اوره و آمونیاک و متانول با تکمیل پروژه های هنگام و آپادانا به سبد محصولات شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس اضافه خواهند شد، گفت: واحد آمونیاک هنگام در سال ۹۹، واحد اوره هنگام و پروژه آپادانا نیز سال ۱۴۰۰ به بهره برداری خواهند رسید.
مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس درباره پروژه جمع آوری گازهای مشعل در مناطق نفت خیز جنوب گفت: این پروژه سه ساله است که از امسال آغاز شده و تا پایان سال ۱۴۰۰ ادامه می یابد. در طول انجام این پروژه، هر سال بخشی از مشعل ها در مناطق نفت خیز جنوب خاموش می شوند.
ربیعی، حجم گازی را که در پروژه فلرینگ جمع آوری خواهد شد، حدود ۶۰۰ میلیون فوت معکب عنوان و اظهار کرد: تجهیزات و امکانات جمع آوری و انتقال گازهای همراه نفت از سوی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس احداث  و توسط پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس پالایش می شود و سرانجام به عنوان خوراک مجتمع های پتروشیمی مانند گچساران و بندرامام استفاده خواهد شد.
ربیعی با بیان اینکه کارنامه پتروشیمی ها در عرضه ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما در سال ۹۷ از نظر ما و بانک مرکزی کاملا قابل دفاع است، تصریح کرد: غیر از ارزی که صرف هزینه های خود مجتمع های پتروشیمی می شود مانند کاتالیست، مواد شیمیایی، تجهیزات مورد نیاز و ... همه پتروشیمی  زیرمجموعه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس ارز تکلیفی خود را در سامانه نیما عرضه کرده اند.
وی پروژه پتروشیمی سنقر را که عملیات اجرایی آن در آینده ای نزدیک آغاز می شود، جزو طرح های پایین دستی صنعت پتروشیمی عنوان و اظهار کرد: این پروژه از پروژه هایی است که به هیچ وجه آلودگی زیست محیطی ندارد و مصرف آب آن در مقایسه با پروژه های بالادست و میان دست پتروشیمی بسیار کم است.
مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با اشاره به اینکه پروژه پتروشیمی سنقر هم در مرحله ساخت و هم در مرحله بهره برداری اشتغال زایی خوبی خواهد داشت، گفت: این شرکت در نظر دارد که این پروژه پایین دست را با کمک بخش خصوصی صلاحیت دار اجرا کند.
ربیعی درباره احتمال ایجاد محدودیت های بین المللی برای مجتمع های پتروشیمی ادامه داد: این موضوع از سوی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس مدیریت می شود و شرکت ها همچنان به تولید، صادرات و ارزآوری خود ادامه می دهند.
وی درباره عرضه اولیه سهام پتروشیمی نوری در بورس گفت: هدف و علاقه ما این است که سهام این مجتمع تا پایان بهار عرضه شود، اما تصمیم گیر نهایی برای عرضه سهام یک پتروشیمی در بورس تنها سهامدار ارشد نیست.
وی با اشاره به اینکه بورس، فضای بازار و سهامدار اقلیت نیز بر روند عرضه سهام پتروشیمی در بورس تأثیرگذار هستند، افزود: همه تلاش مان را می کنیم که این عرضه به زودی انجام شود.
به گفته مدیرعامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، اختلاف حساب هایی که میان سهامداران اقلیت پتروشیمی نوری در سال ۹۷ وجود داشته، به طور کامل حل شده و هم اکنون این مجتمع هیچ گونه اختلاف حسابی با سهامداران اقلیت و شرکت ملی نفت ایران ندارد و همه امور شفاف است.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395