دوشنبه, 16 ارديبهشت 1398 ساعت 02:00
کد خبر: 56093

اطلاعات تکميلي

  • با راه‌اندازی سیستم پیام‌رسان گمرک از هفته‌های آتی؛

دسترسی به اطلاعات تجارت خارجی تسهیل می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: رییس کل گمرک گفت: در راستای الکترونیکی کردن امور، داشبوردهایی برای اطلاعات تجارت خارجی ایجاد خواهیم کرد.

مهدی میراشرفی روزگذشته در مراسم رونمایی از آمار تجارت خارجی کشور بر اساس طبقه بندی‌های اقتصادی، با بیان اینکه در حال حاضر دنیا دچار انفجار اطلاعات است، اظهار داشت: کسی در دنیای فعلی موفق‌تر خواهد بود که اطلاعات خام را به اطلاعات پردازش شده تبدیل کند.
رئیس کل گمرک ایران افزود: سازمان جهانی گمرک با کمک سازمان ملل قبل از دهه ۵۰ میلادی اقدام به تهیه آمار در بحث تجارت کردند تا اینکه سازمان جهانی گمرک گردآوری آمار تجارت را در قالب HS (نظام هماهنگ تولید و کدگذاری کالا) در دستور کار قرار داد.
وی با بیان اینکه ما در سال ۷۳ عضو کنوانسیون HS شدیم، ادامه داد: در حال حاضر به قدری تنوع در تولید ایجاد شده که فهرست طبقه بندی کالا از تولید عقب مانده است.
میراشرفی با اشاره به تهیه به روز اطلاعات تجارت خارجی در گمرک ایران، گفت: باید یک داشبورد اطلاعاتی ایجاد شود تا نظارت و رصد کامل بر اطلاعات انجام شود.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: در راستای الکترونیکی کردن امور و داشبوردی کردن، طی هفته‌های گذشته اقداماتی انجام شد و در حال حاضر اطلاعات تجارت را می‌توان از طریق موبایل دریافت کرد.
وی افزود: طی هفته‌های آتی نیز سیستم پیام رسان را در گمرک ایجاد خواهیم کرد که بر HS و سایر اطلاعات سوار می‌شود و می‌توانیم با پیش شرط‌های «بهنگام بودن، به روز بودن و روایی» کلیه اطلاعات اقتصادی را به متولیان و مسئولان برسانیم.

ارایه اطلاعات بخش‌های اقتصاد براساس اصل شفافیت

سیدرضا عظیمی مدیرکل دفتر مطالعات بازارهای مالی و بازرگانی نیز در این نشست، گفت: اصولاً نیازهای آماری و اطلاعاتی که داشتیم توسط گمرک تهیه می‌شد اما به دلیل اینکه ما در حوزه مطالعات بازرگانی و اقتصاد جهانی هستیم به شکل دیگری از آمارهای تجارت خارجی نیاز داشتیم. خوشبختانه آمارهای گمرک بروز هستند و آمارهای تفصیلی را در دسترس مخاطبین قرار می‌دهد.
وی ادامه داد: در کارکرد جدید نتیجه مطالعات در سطح جهان  می‌تواند به صورت موردی در دستگاه‌ها مورد استفاده قرار بگیرد. مثلا در سنوات گذشته علیرغم پیشرفت در صادرات بیشتر آن را مواد خام تشکیل می‌داد که به عنوان یک چالش بیان می‌شد و برای نشان دادن آن از طبقه‌بندی‌های نرم استفاده می‌کنند. باید توجه داشت که طبقه بندی HS  جزئی است و استفاده کنندگان معمولی در استفاده از آن دچار مشکل می‌شوند.
در ادامه این مراسم حسین میرشجاعیان حسینی در اهمیت رونمایی از از آمار تجارت خارجی براساس طبقه بندی‌های اقتصادی گفت: درواقع امروز رونمایی از تغییر زبان است تا محققان بتوانند آن رابصورت مناسب دریافت کنند. مثلا برای اقتصادی‌ها جذاب است که در میان کالاهای تولیدی که کالای مصرفی، سرمایه‌ای و خدماتی هر کدام چه سهمی در تولید دارند. این تغییر زبان فضا را برای محققان و همچنین برای سیاستمداران جهت سیاستگذاری مناسب می‌کند.
وی ادامه داد: مجموعه معاونت وزارت اقتصاد به چند دلیل در این حوزه ورود کرده است که نخستین آن این است که این معاونت به عنوان بازوی فکری و مطالعاتی در حوزه‌های مختلف است و خود را در امر سیاستگذاری دخیل می‌داند بنابراین نیازمند این اطلاعات است. عامل دوم این است که پروژه‌هایی که در معاونت اقتصادی به عنوان نظام جامع آماری وزارت اقتصاد بود، در گام نهایی است و نیاز داریم تا بدانیم چه آماری در وزارت تولید می‌شود و این آمار تولیدشده چه کیفیتی دارد.
مشاور اقتصادی وزیر اقتصاد تصریح کرد: در کنار همه اینها در سه سال گذشته بانک اطلاعات مالی و اقتصادی را راه‌اندازی کردیم که اطلاعات مورد نیاز در آن تجمیع می‌شوند و به دو زبان فارسی و انگلیسی قابل مشاهده است.
وی خاطرنشان کرد: در مجموعه وزارت اقتصاد چهار حوزه بورس، گمرک، بیمه و سازمان خصوصی‌سازی به نسبه عملکرد راضی‌کننده‌ای درخصوص ارائه اطلاعات دارند.
این کارشناس اقتصادی متذکر شد: چند حوزه در اقتصاد ما وجود دارد که براساس اصل شفافیت جای کار دارد که اولین آن بخش مالیات است. این بخش دریایی از اطلاعات دارد ولی هنوز این اطلاعات مشخص نشده است. مثلا ما نیازمند آمارهایی در مورد توزیع جغرافیایی هستیم تا بدانیم مثلا مالیات مشاغل در شهرستان‌های مختلف چگونه است. مورد دوم که نیازمند ارائه اطلاعات شفاف است انتشار اطلاعات مربوط به مالیه دولت است. به طوری که ما در این بخش به دو دسته اطلاعات دسترسی نداریم و خلاء آن احساس می‌شود که اولی مربوط به عملکرد بودجه است. دومی مربوط به تفریغ بودجه است که توسط دیوان محاسبات منتشر می‌شود و ما در این حوزه نیاز داریم تا بدانیم عملکرد دولت چگونه بوده است.
وی مورد سوم را اطلاعات شرکت‌های دولتی دانست و افزود: در حال حاضر ما نمی‌دانیم سهم این شرکت‌ها در اقتصاد چقدر است یا نمی‌دانیم نسبت دارایی آنها به دارایی‌های کل چگونه است. در مجموع ما خلاء بزرگی در دیتاها داریم.

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395