یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398 ساعت 23:00
کد خبر: 56092

عدم امنیت در شبکه اطلاع رسانی دولت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

اکرم رضائی نژاد

عصراقتصادروزگذشته برخی از خبرگزاری ها، خبری را منتشر کردند که نشان از عدم امنیت در شبکه اطلاع رسانی دولت داشت.

خبر این بود: سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بازداشت شد.
گویا بازداشت زیبا اسماعیلی سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بعدازظهر شنبه پس از احضار به دادسرای فرهنگ و رسانه بوده و علت احضار ایشان به دلیل شایعه پراکنی برای سهمیه بندی بنزین در راستای انتشار خبری از خبرگزاری فارس بود که اعلام کرده بود خبر آغاز سهمیه بندی بنزین توسط یکی از مسئولان وزارت نفت به آن خبرگزاری داده شده است.
البته روزگذشته اعلام شد که سخنگوی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی آزاد شد.
حال سوال این است که این اطلاعات چگونه در دسترس برخی خبرگزاری ها و رسانه ها قرار می گیرد در حالیکه هنوز تصمیم نهایی در مورد موضوع خاصی گرفته نشده است.
چندی پیش یکی از مسئولان اطلاع رسانی ریاست جمهوری می گفت زمانیکه حکم ها هنوزاز اتاق بیرون نیامده و به دست کسی نرسیده،  برخی از خبرگزاری ها خبر را منتشر می کنند.
اطلاعات مانند خونی است که در رگهای سازمان جاری است و با انتشار اخبار زودتر از موعد، مسئولان نمی توانند تصميمات کليدي بگيرند.
نقش اطلاع رسانی در مدیریت سازمان ها، نقش حیاتی و اساسی دارد، هرچه فضای اطلاعاتي يک سازمان دقيق تر، منسجم تر و سيستماتيک تر باشد، سازمان بهتر مي تواند به اهدافش نايل آيد.
با توجه به اهمیت اطلاعات، می توان گفت بحث دسترسی به اطلاعات و از سوی دیگر امنیت و حفاظت از اطلاعات در سطح کشوري براي حکمرانان و مديران از زمانهاي قديم مطرح بوده است. دستيابي به اطلاعات مي تواند موجب نابودي سازمان شود.
در دنیای امروز، اطلاعات نقش طلایی در یک سازمان را ايفا مي كند و حفاظت از اطلاعات سازمان يكي از اركان مهم بقاي آن است. به اين ترتيب، طبقبندي و ارزشگذاري و حفاظت از منابع اطلاعاتي، بسيار حياتي و مهم به شمار مي آيد.
عوامل انسانی، سازمانی عناصری هستند که بکارگیری امنیت در سازمان ها را با چالش مواجه می کنند.  خطاهای انسانی تهدیدی برای راهکارهای امنیتی است.
اینکه رزومه سخنگوی یک وزارتخانه مهم و اساسی در کشور، نشان از مخالف بودن ایشان با سیاست های دولت دارد، بیانگر این است که مسئولان در انتخاب مدیران و مسئولیت هایی که به آن ها واگذار می کنند، توجه زیادی ندارند.
در عصر حاضر توجه به امنیت در تمام عرصه‌های زندگی از مهمترین موضوعات به شمار می‌رود. موضوع امنیت اطلاعات در سازمان‌ها و به خصوص سازمان هایی که با اطلاعات حیاتی کار می‌کنند بسیار پررنگ‌تر احساس می‌شود.
اطلاعاتی که می‌تواند توسط عوامل داخلی یا خارجی، به صورت خواسته یا ناخواسته فاش شود و خسارات جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.
کسانی که مخالفتشان با سیاست های دولت فعلی محرز است نباید در مقام سخنگو قرار بگیرند.
نمی گوییم دیگران حرف نزنند، هر کس حق دارد نظرات خود را بیان کند اما دولت باید از زبان خودش حرف بزند بنابراین باید کسی را به عنوان سخنگو انتخاب کند که از مواضع دولت و همسو با دولت سخن بگوید.
واژه امنیت اطلاعات فقط برای یک یا چند دستگاه بیان نمی‌شود بلکه باید برای تمام سطوح سازمانی در نظر گرفته شود یعنی باید تمهیداتی در نظر گرفته شود که از بدو ورود اطلاعات، حال چه به صورت انسانی و چه به صورت تکنولوژی، تا محل قرار گرفتن و ذخیره و بایگانی آن، تمام تدابیر امنیتی جهت مقابله با تهدیدات مختلف صورت گیرد.
بنابراین مسئولان باید با دقت و حساسیت بیشتری افراد را انتخاب کنند و به آن ها مسئولیت بسپارند تا گرفتار اتفاقات غیرقابل جبران نشوند. 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395