یکشنبه, 15 ارديبهشت 1398 ساعت 09:22
کد خبر: 56043

اطلاعات تکميلي

  • محمد رضا یوسفی در گفت و گو با عصر اقتصاد اعلام کرد

آمارهای بالای جرایم اقتصادی آژیر خطری برای سرمایه اجتماعی ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

عصراقتصاد: تشدید تحریم ها و افزایش فشارهای اقتصادی در کنار انواع آسیب ها می تواند بر حوزه اخلاقیات یک جامعه نیز تاثیرات منفی بگذارد. موضوعی که شاید کمتر مورد توجه مسئولان، کارشناسان و رسانه ها قرار گرفته و خسارات بلند مدت و جبران ناپذیر برای کشور به بار آورد.

عصر اقتصاد چندی است تصمیم گرفته این موضوع را با کمک صاحبنظران حوزه اقتصاد و جامعه شناسی به بوته نقد بگذارد.
محمد رضا یوسفی اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه مفید در گفت و گویی که با عصر اقتصاد داشت در ریشه یابی کمرنگ شدن ارزش های اخلاقی در مبادلات تجاری و اقتصادی، عوامل ایجاد این پدیده را تنها فردی ندانسته و به دسته های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی تقسیم می کند.
این اقتصاددان ضمن اشاره به اینکه رعایت اصول در کسب و کار و روزی حلال از مهمترین موکدات قرآن کریم و نهج البلاغه است، افزود: علاوه بر جنبه دینی آن که در قرآن با استفاده از تعابیر کم فروشی، فریب در معامله، سرقت، خوردن مال یتیم، کلاهبرداری نسبت به پرهیز از آنها اشاره کرده، از نظر جنبه قانونی نیز یکی از مسائلی که باعث پیشرفت دنیای جدید شده در جوامع مختلف شده تضمین حقوق مالکیت است. یعنی سیستم از حقوق مالکیت حمایت کرده و نمی گذارد به مال کسی دست درازی شود.
یوسفی ادامه داد: تمام کشورهای پیشرفته امروز تضمین حقوق مالکیت و... یعنی  تصرفات و کسب هایی که مجاز و در چارچوب این قانون باشد، تضمین می کنند بنابراین در برابر دزدی ها، کلاهبرداری ها کم فروشی ها فریب در معامله و .. از مردم حمایت می کنند.
این اقتصاددان خاطر نشان کرد: توصیه های قرآن نشان می دهد که خطر کسب مال از راه های حرام برای دین داران نیز وجود دارد و در بین نمازگزاران، حج روندگان و روزه گیران هم افرادی وجود دارند که مال خود را از راه حرام بدست آورده اند. چنانچه در قران هم آمده عبادات و حج کسی که مال خود را از راه حرام بدست آورده مورد قبول خدا نیست و یا روایت قدسی هست که خدا به رسول فرموده شما باید دعا کنید و خدا اجابت دعاها را بر خود لازم می داند، هیچ دعایی از من پوشیده نیست مگر کسی که مالش آلوده به حرام است. 
یوسفی افزود: از تعبیرات قرآن و روایات برداشت می شود یکی از عواملی که مانع شده نسل انسان ایده آل شود، حرام خواری است. یعنی مال حلال بر نسل و ژن تاثیر منفی دارد.
عضو هیات علمی دانشگاه مفید اظهار کرد: بر اساس روایت مشهوری از امام حسین(ع) در روز عاشورا مبنی بر اینکه
 اگر همین روال را ادامه دهیم و حرام خواری به صورت عادت شود، به مرور زمان حرف حق به گوش کسی نمی رود چرا که مال حرام بر روحیات فردی نیز تاثیر می گذارد.
اقتصادی

آمارهای بالای جرایم اقتصادی آزیر خطری برای کشور است

یوسفی با اشاره به آمارهای بغرنج اقتصادی گفت: مشاهده آمارهایی مثل ارتشا، جعل سند، قاچاق و ... حاکی از وضعیت نا مناسب جامعه است. بر اساس آخرین آمارها 12میلیارد دلار قاچاق در کشور وجود دارد. این در حالی است که هر یک میلیارد دلار می تواند 80هزار فرصت شغلی ایجاد کند. یعنی برای حدود 1میلیون نفر می توانیم فرصت شغلی داشته باشیم که بخاطر قاچاق از دست رفته است.  آثار منفی فردی و اجتماعی بیکاری نسل جوان بر همه روشن است.
وی گفت: این آمارها آژیر خطر برای کشور است. باید دید چه عواملی باعث می شود انسان به سمت فعالیت های حرام و یا ضد اخلاقی و قانونی برود.
یوسفی تاکید کرد: جرایم و فعالیت های غیر اخلاقی اقتصادی ابعاد فردی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دارد. در حوزه فردی، عدم رعایت اخلاقیات ربطی به نظام اقتصادی و اجتماعی ندارد و بر خی افراد اگر در سالم ترین محیط هم زندگی کنند باز به سمت خطا می روند. این اقلیت تقوا ندارند و به تعبیر قران از خطوات شیطان پیروی می کنند. برای حل مشکل در این سطح می توان به وسیله نظام تربیتی و توجه دادن های اخلاقی به چاره جویی پرداخت.
ملاک های غلط انتخاب مسئولان و مدیران باعث ریا و حرکات نمایشی می شود
وی ادامه داد: اما در خصوص عوامل سیاسی و اجتماعی و اقتصادی، یکی از مسائلی که امروز اهمیت دارد، بحث مدیریت ها و مدیران است. متاسفانه امروز در انتخاب مدیران و واگذاری مسئولیت های سطح بالا، به صلاحیت و کاردانی و سلامت فرد کمتر توجه می شود و  گاهی به جای توانمندی ها و سلامت نفس به مسائلی مثل مشابهت های حزبی و فکری یا میزان تعهد به نظام توجه شده و سایر عوامل مهم یا در درجه های سوم و چهارم قرار می گیرند یا حذف می شوند. تعیین چنین ملاک هایی باعث ریا و ظاهر سازی در افراد برای کسب این مسئولیت ها هستند. همین باعث می شود که شاهد شرکت های نمایشی نماز جمعه ها و ریش های بی ریشه می شود. در حالی که سلامت فردی از مسائل مهم در گرفتن مسئولیت هاست.  حل این معضل نیز نیازمند اصلاح ساختاری است.

نبود کنترل و نظارت فساد را گسترش می دهد

یوسفی گفت: دومین مساله مساله نظارت است. در نامه های نهج البلاغه یکی از مسائل بسیار مهم بحث نظارت یا کنترل عملکرد مدیران و مسئولان است. نامه هایی که امیرالمومنین(ع) به فرمانداران خود می نویسد نشان می دهد که ایشان بر سلامت نفس مدیران و مدیریت جامعه بسیار حساس است و مرتبا افرادی را برای نظارت به حوزه های مربوطه می فرستد. ایجاد این حس که تمام کارگزاران حس  کنند زیر ذره بین هستند و در صورت تخلف با آن ها برخورد شود، حالت بازدارندگی برای ارتکاب اعمال غیر اخلاقی و غیر قانونی دارد. متقابلا نبود کنترل و نظارت فساد را گسترش می دهد. بعد از آن در سطح مدیریتی و کلان موضوع تنبیه و برخورد مطرح می شود. البته نظام تشویق هم باید برای مدیران سالم وجود داشته باشد و مدیران سالم امکان رشد و ارتقا در سیستم را داشته باشند.
وی افزود: اگر بعد از گذشت 1400سال از شهادت امیرالمومنین(ع) بازهم از ایشان یاد می کنیم بخاطر همین نحوه مدیریت هاست که مصلحت اندیشی نمی کرد و برخورد با متخلف را فدای مصلحت نظام ، نسبت فامیلی با مسئولان ارشد و عواملی از این دست نمی کرد. فراموش نکنیم که اقداماتی از این دست برای حفظ سلامت نظام است و نباید در این برخوردها هیچ ملاحظه کاری صورت گیرد.
نظام مدیریتی چندپاره و دولت ظاهر و پنهان از عوامل مخرب اقتصاد است
این اقتصاددان خاطر نشان کرد: جنبه دیگری که لازم است در ابعاد سیاسی به آن توجه شود مدیریت سوء است. ما باید چارچوب های قوی برای مدیریت سالم و کارآمد داشته باشیم. باید تورم و بیکاری و .. به حداقل خود برسد اما متاسفانه نظام مدیریتی ما یک نظام چندپاره است و ما یک دولت ظاهری داریم و یک دولت پنهان و همین موضوع مشکلاتی برای مردم ایجاد می کند.
یوسفی تحریم ها را عامل دیگری دانست که با تشدید فشارهای اقتصادی بر مردم، به فقر و بیکاری و تورم دامن زده و زندگی را برای عده ای فوق العاده سخت می کند. این شرایط بر رعایت اصول کسب مال هم تاثیر می گذارد. در همین حین کافی است یک عده از شرایط تحریمی سواستفاده کنند.  افزایش آماردزدی های کوچک در ماه های اخیر و حتی در دوره اول تحریم یعنی سال 90 مانند دو برابر شدن دزدی های زیر 100هزار تومان در مهر و آبان سال 90 به گفته مسئولان انتظامی نشان می دهد که همین فشارهای مالی و اقتصادی ناشی از تحریم مهم ترین عاملی بود که این گروه از مردم را وادار به فشارهای مالی و اقتصادی کرده بود.
وی ادامه داد: چنین اتفاقاتی به ما نشان می دهد که نباید کشور را به سمت تحریم ببریم اما متاسفانه برخی شعارهای تند از سوی داخلی ها زمینه تحریم ها را فراهم می کنند. متاسفانه در همین شرایط خاص که فشارها بر زندگی مردم اضافه می شود، از برخی تریبون های نماز جمعه می شنویم که ابراز می کنند هیچ اشکالی ندارد که تحریم شویم. در حالی که به آسیب های ناشی از تحریم ها توجه نمی کنند. برای مثال رشد اقتصادی منفی، تورم، افزایش نرخ ارز ، بیکاری و تحت فشار بیشتر قرار گرفتن زندگی مردم در اثر تحریم ها بیشتر شده است. از طرف دیگر فردی که در مقام امام جمعه است، نباید بگوید که خداوند می خواهد شما را با تحریم ها امتحان کند. اولا چرا می گوید شما و چرا نمی گوید ما؟ دوما چرا این تحریم هایی که ناشی از زیاده خواهی های دولت آمریکا و برخی سیاست های خودمان است به خدا منتسب می کنیم؟
عضو هیات علمی دانشگاه مفید در خصوص شرایط اجتماعی نیز گفت: افزایش تورم و بیکاری از عواملی است که باعث چنین اتفاقاتی می شد، بنابراین عدم رعایت مسائل ارزشی و اخلاقی در کسب مال هم زمینه های شخصی دارد هم اجتماعی، سیاسی و اقتصادی.
یوسفی در خصوص اینکه حالا باید چه کنیم که لقمه حرام حذف شود؟، گفت: اصلاح ساختار در حوزه های مدیریتی کشور و اینکه سیستم مدیریتی ما باید تحولی صرت گرفته و شایسته سالاری در نظام مدیرتی ما دیده شود، از اولین راه حل هاست. بسیاری از کارشناسان مدیریتی، اقتصادی و جامعه شناسی باید گردهم آمده و چارچوب مدیریت ایده آل را تنظیم کنند. در نظام مدیریتی باید تورم و بیکاری و .. به حداقل برسد.
وی افزود: در عرصه های بین المللی روابط ما به گونه ای باشد که از فشار تحریم ها کاسته شده و ایجاد تحریم های جدید جلوگیری شود.
یوسفی در بیان راه حل دیگر نیز به نظام تربیتی اشاره کرد و گفت: برای برخی از مردم که گاهی به برخی مسائل بی توجهند، باید با یادآوری و تبلیغات مناسب در رسانه ها بر اهمیت کسب حلال تاکید شود و این برای تنها گروهه ایی از مردم است تا دست از لقمه حرام بردارند.
این اقتصاددان خاطر نشان کرد: در شرایط امروز باید به این نکته هم توجه کرد که دولت باید سیاست های حمایتی خود را نسبت به پوشش گروه های ضعیف جامعه تقویت کند.
این اقتصاددان تاکید کرد: پدیده لقمه حرام و کج رفتاری، پدیده ای صرفا اخلاقی نیست و همه مسائل در آن نقش دارد و اگر می خواهیم این پدیده به حداقل ممکن برسد باید مجموعه تحولاتی در کشور رخ دهد. ما مردم هم باید فعالیت های خیرخواهانه خود را در جمع ها و شکل های مختلف گسترش دهیم.
 
 

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395