سه شنبه, 10 ارديبهشت 1398 ساعت 11:39
کد خبر: 55877

اطلاعات تکميلي

  • ظریف: عنوان 'خلیج فارس' تا همیشه پایدار خواهد ماند

خلیج فارس رگ حیاتی کشور ما و جهان است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ضمن گرامیداشت روز ملی خلیج فارس یادآور شد که عنوان 'خلیج فارس' تا همیشه پایدار خواهد ماند.

محمدجواد ظریف با انتشار یک فایل ویدیویی از اظهارات اخیر خود در 'انجمن آسیا در نیویورک' در صفحه اینستاگرام خود اهمیت حیاتی خلیج فارس و نام تاریخی آن (10 اردیبهشت روز ملی خلیج فارس) را گرامی داشت.
ظریف در این نشست که چهار اردیبهشت برگزار شد، عنوان کرد: خلیج فارس رگ حیاتی و جریان زندگی ماست؛ رگ حیاتی همه جهان نیز هست؛ ما تأکید می‌کنیم که خلیج فارس همواره خلیج فارس است و خلیج مکزیک نیست.
باید بین خلیج فارس و خلیج مکزیک فرق قائل شد؛ چرا این کلمه را به کار می‌برم زیرا پادشاه سعودی در ریاض نیز آن را خلیج فارس گفته، کویت هم به خلیج فارس اشاره دارد، پس چرا باید بچگانه رفتار کنیم.
اسم آن خلیج فارس است و اسناد و نشانه‌هایی هست که همواره خلیج فارس بوده و همه می‌دانند که در مرز کشور ما قرار دارد و در واقع رگ حیاتی کشور ما و جهان است.
خلیج فارس
دهم اردیبهشت سالروز آزادسازی جزیره هرمز از دست اشغالگران پرتغالی است.
سردار امام قلی خان در این روز (21آوریل 1622میلادی) موفق شد به 117 سال تسلط پرتغالی ها بر سواحل جنوبی کشور پایان دهد.
این روز در سال 1384 به نام روز ملی خلیج فارس نامگذاری شد.
نشست انجمن آسیا در نیویورک به پیشنهاد جنبش عدم تعهد و تصویب مجمع عمومی برگزار می شود که با توجه به تصمیم دولت ترامپ علیه چند عضو این جنبش و پیمان ها و نهادهای بین المللی امسال اهمیت ویژه ای داشت.
منبع: ایرنا

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395